Биокомпозитно вещество унищожава до 90% злокачествения кожен тумор
Акценти
|
Учени от Института по биомедицинска химия „В. Н. Орехович“ създават биокомпозитно вещество за лечение на меланом. Атакувайки раковите клетки лекарството достига активност до 90%.
Биокомпозитът в битка със злокачествения кожен тумор
В основата на биокомпозитното вещество са бактериалната целулоза и ензима L-аспарагиназа, който е имобилизиран върху нея.
Ръководителят на проучването Дмитрий Жданов, който оглавява Лабораторията по медицинска биотехнология в Института, аргументира по следния начин избора точно на бактериална целулоза: „Предимството й се крие в нейната биоинертност. Това означава, че тя няма забележима токсичност на генетично и клетъчно ниво и не предизвиква възпаление.“
Бактериалната целулоза е естествен полимер на глюкоза и много по-чист и по-съвместим, тъй като не съдържа примеси, които иначе присъстват в растителната целулоза, например, лигнин и хемицелулоза.
Методът, който екипът разработва, доставя терапевтичен ензим, имобилизиран върху бактериални целулозни филми. Както показват резултатите от тестовете то е в състояние да осигури дълготраен ефект на активното вещество върху туморните клетки. „Постигнато е локализирано и контролирано доставяне на ензима до клетките на меланома и установихме смъртта на повече от 90% от туморните клетки“, съобщават от екипа на Дмитрий Жданов.
Изследването показва още, че биологичният продукт не само доставя по-ефективно активното вещество на раковите клетки при лечението на меланом, но и намалява страничните ефекти. Според авторите то може да бъде полезно за лечението на тумори, които са на повърхността.
>>> РНК ваксината срещу меланом на Moderna премина успешно втората фаза от клиничното проучване
Важно е да се отбележи, че онколозите отдавна доказват антитуморния ефект на съединението. Аспарагиназата се използва за лечението на левкемия и доказано намалява при това значително броя на раковите клетки.
В настоящия момент е твърде рано да се говори за клиничното приложение на тази технология, защото са нужни множество допълнителни изследвания, е мнението на автора на разработката Дмитрий Жданов, който насочва вниманието и към това, че не всички видове меланомни клетки са чувствителни към действието на L-аспарагиназа.
„Развитието на научните ни търсения ще направи възможно, разработената от нас стратегия да се превърне в нов подход към лечението на туморните заболявания“, убеден е Жданов.
За екипа и изследванията
Една от основните области, на които са посветени изследванията на екипа от Лабораторията по медицинска биотехнология на московския Институт по биомедицинска химия, е свързана с L-аспарагиназата на термофилните микроорганизми, със структурата, характеристиките на каталитичните, структурните и физикохимичните им свойства, но и с условията за отглеждане на щамове с мутантни форми на ензима.
Втората основна област е свързана директно с настоящото изследване и тя е посветена на имобилизирането на L-аспарагинази върху бактериални целулозни филми като целта е освобождаването да бъде оптимизирано и контролирано. И не на последно място изследователите се фокусират върху разработването на рекомбинантни L-аспарагиназни препарати с полиелектролити за подобряване на биофармацевтичните свойства на ензима. Работят и по темата за регулаторните Т клетки при автоимунните заболявания.
>>>FDA одобри клетъчна терапия за пациенти с метастатичен меланом
Четири са проектите, по които в момента работи екипът на Дмитрий Жданов. Сред тях са разработването на мутантни и конюгирани форми на L-аспарагиназа от екстремофилния археон Thermococcus sibiricus. Като целта е да бъде използван в биомедицината. Друга от разработките е свързана с откриването на единични биомакромолекули като основа за диагностика на ранен етап на социално значими заболявания.
НОВИНАТА е свързана към
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Алфа интерферон
- Терапия с хидроксикарбамид (хидроксиурея)
- Не пренебрегвайте появата на петно под ноктите
- FDA одобри клетъчна терапия за пациенти с метастатичен меланом
- Различен ли е ефектът от имунотерапията с инхибитори на имунните регулатори при мъжете и жените с меланома
- Дори едно малко изгаряне в солариум може да удвои риска от развитие на меланом
- Мобилно приложение ще оценява риска от рак на кожата
- DataArt създаде мобилно приложение „SkinCareAl“, откриващо ранните признаци на меланома
- Опасно ли е слънцето и как да се предпазим?
Коментари към Биокомпозитно вещество унищожава до 90% злокачествения кожен тумор