Ранното раждане и повечето живородени деца крият по-голям риск от сърдечносъдови проблеми при жените
Изследователите от няколко няколко научни института, ръководени от Imperial College London установяват връзка между ранното първо раждане, по-големия брой родени живи деца и ранната менструация и сърдечносъдовите проблеми при жените.
Проучването
Проучването се концентрира върху специфичните за жените репродуктивни фактори и връзките им с инсулта и някои сърдечносъдови заболявания като предсърдното мъждене, коронарната болест на сърцето, сърдечната недостатъчност.
Учените анализират генетичните данни на повече от 100 000 жени, които живеят в Обединеното кралство и САЩ и които са участвали в геномни изследвания през последните няколко години. Става дума за информация, свързана с възрастта по време на първото раждане, броят на живите раждания, възрастта при първата менструация и при менопаузата, както и за структурата на ДНК. Изследователите оценяват въздействието на тези фактори. Вземат предвид влиянието на мутациите в ДНК и наблюдават честотата на различни проблеми, свързани с функционирането на кръвоносната система при жените.
Освен тези конкретни данни медиците разглеждат подробно и предишни проучвания. Установяват, че някои от репродуктивните фактори имат връзка със сърдечносъдови заболявания при жените в по-късна възраст, но проблемът при тях е, че липсва причинно-следствената връзка.
Настоящото проучване успява да покаже връзката между гените, свързани с репродуктивни фактори, и риска от множество сърдечни и съдови заболявания. Това става възможно, тъй като учените използват статистическата техника Менделска рандомизация. Анализът позволява да бъдат изключени други фактори като физическа активност, диети, социален и икономически статус, които усложняват цялостната картина.
Анализът, който правят изследователите, показва ясно, че раждането на дете в първите години след пубертета повишава риска от инсулт или сърдечна недостатъчност с 25% и увеличава този от исхемична болест на сърцето в по-късните години на жена с 49%.
Раждането на повече от две деца увеличава почти три пъти риска от предсърдно мъждене и удвоява вероятността от исхемия и инсулт.
В същото време обаче няма връзка между възрастта, на която настъпва менопаузата и сърдечносъдовите заболявания.
Друг от изводите на екипа е, че най-често по-ранното настъпване на менструация се случва при жени, които имат по-висок индекс на телесна маса. Това означава, че понижаването на теглото ще доведе до намаляването на този риск.
Д-р Мадалена Ардисино, ръководител на изследването, споделя: „Проучването показа ясната връзка между репродуктивните фактори и сърдечносъдовите заболявания. Това не означава обаче, че жените, родили в ранна възраст или с ранен цикъл, трябва да се притесняват. Нашето изследване установи, че допълнителният риск от сърдечносъдови заболявания може да бъде сведен до минимум, когато рисковите фактори като индекс на телесната маса и кръвно налягане са добре контролирани. Изводите ни дават ясен знак, колко е важно лекарите да наблюдават много внимателно тези рискови фактори при жените и да се намесват, когато е необходимо“.
Коментирайки проучването д-р Ардисино коментира още и факта, че много често се смята, че жените не са изложени на риск от заболявания на сърцето, а това от своя страна води до забавяне на диагнозата.
Друг от изследователите, д-р Фу Сионг Нг, подчертава, че голяма част от предишните проучвания, посветени на сърдечносъдовите заболявания, се фокусират върху мъжете.
„Според нашето има фактори, специфични за пола, които влияят върху риска за жените. И въпреки че не сме в състояние да кажем колко точно тези фактори повишават риска, изследванията са категорични, че репродуктивната история е важна и показва причинно-следствена връзка“, казва д-р Суонг.
За да бъде разбрана в пълнота степента на връзката между репродуктивните фактори и сърдечносъдовите заболявания, са нужни допълнителни изследвания. Те са важни, защото точно тази група заболявания представлява сериозен проблем за жените, категорични са учените.
Резултатите от проучването са публикувани в American Heart Association.
За сърдечносъдовите заболявания при жените
Проучване, осъществено от Британската сърдечна фондация, показва, че всяка година в Обединеното кралство коронарната болест на сърцето убива два пъти повече жени отколкото ракът на гърдата. Над 800 000 жени във Великобритания живеят с това заболяване. Данните показват още, че 380 000 са жените, преживели инфаркт.
Според д-р Соня Бабу-Нараян, медицински директор на Британската сърдечна фондация и консултант по кардиология, погрешното схващане, че сърдечносъдовите болести засягат предимно мъжете, струва здравето и дори живота на жените.
„Жените трябва да знаят какво може да ги изложи на по-висок риск в бъдеще от инсулт или сърдечни болести. Става дума не само за добре известните рискове, които засягат всички, но и затова, че има допълнителни рискови фактори, свързани с появата на менструация и ражданията им. И ако искаме да спасим живота на повече жени, то въпросите за това от страна на лекарите, трябва да бъдат рутинни“, казва д-р Бабу-Нараян.
За екипа
Д-р Мадалена Ардисино е част от Националния институт за сърцето и белите дробове в Imperial College London. Научните й интереси са насочени към изследването на рисковете от сърдечни и съдови заболявания при жените както по време на бременност, така и в по-късна възраст, на причините за ранен инфаркт на миокарда, за приема на бета блокери по време на бременност. Автор е на множество публикации, посветена на проблемите със затлъстяването особено затова какво влияние оказва върху здравето на детето фактът, че майката е с наднормено тегло.
Д-р Фу Сионг Нг е старши преподавател по сърдечна електрофизиология в Imperial College London и консултант по кардиология. Ръководител е на програма за изследване на аритмогенните механизми при инвазивни процедури за имплантиране на пейсмейкъри и дефибрилатори при болни с нарушения на сърдечния ритъм. Фокус на интересите му са разработването на алгоритми за диагностика на риска, анализиране и разбиране на връзката между затлъстяването и аритмиите както и ролята на възпалението при тях и не на последно място електрофизиологичното ремоделиране при белодробната хипертония.
Д-р Соня Бабу-Нараян е медицински директор на Британската сърдечна фондация и консултант по кардиология, старши преподавател в Националния институт по сърце и бял дроб в Imperial College London. Специалист по кардиология за деца, неинвазивна образна диагностика, сърдечни заболявания и белодробра хипертония.
Работата й се фокусира върху предотвратяването на внезапна смърт при пациенти с вродени сърдечни заболявания, риск от аритмия при вродени заболявания и други. Автор на множество научни статии и на глави от учебници по медицина в частта, посветена на вродените сърдечни заболявания. Д-р Бабу-Нараян полага сериозни усилия, за да се подобрят грижите за хората, родени със сърдечни дефекти.
- Шест биомаркера прогнозират сърдечносъдовия риск при хора с ревматоиден артрит
- Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят
- Лекуват вродени сърдечни малформации при деца без преливане на донорска кръв
- Генетичен тест може да намали рисковете от сърдечносъдови усложнения при пациенти с коронарна ангиопластика
Продукти свързани с НОВИНАТА
КАСИС НА ПРАХ 100 г ЗДРАВНИЦА
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО - Д-Р БУН ЛИМ - ХЕРМЕС
ЛАНСИНОХ КОМПРЕС ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ
ПАЛМЪРС СТЯГАЩ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО СЛЕД РАЖДАНЕ С Q10+ 315 мл
ЛАНСИНОХ ОБЛЕКЧАВАЩ СПРЕЙ ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ
СМИНДУХ капсули 610 мг * 100 NATURE'S GARDEN
НОВИНАТА е свързана към
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- ИМА ЛИ СМИСЪЛ ОТ ОБЕЗБОЛЯВАНЕ ПРИ РАЖДАНЕ?
- Лечение на косопад след раждане
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Трябва ли да се лишат малолетните и непълнолетните майки от детски помощи
- Цезарово сечение (Секцио)
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Епизиотомия
Коментари към Ранното раждане и повечето живородени деца крият по-голям риск от сърдечносъдови проблеми при жените