Ръкавна гастректомия по време на бъбречна трансплантация – шанс за пациенти със затлъстяване
На пациенти, които страдат от затлъстяване, често се отказва бъбречна трансплантация заради рисковете от усложнения на операционната маса, най-вече инфекции.
Хирурзи от Университета на Илинойс в Чикаго извършиха за първи път роботизирана интервенция по време на бъбречна трансплантация при пациент със затлъстяване, благодарение на която ограничиха възможните оперативни и следоперативни рискове. Иновативната процедура предоставя безопасна възможност за болните от бъбречна недостатъчност, които в противен случай биха продължили лечението с хемодиализа, макар то също да е не по-малко опасно за тях.
Екипът от Университета на Илинойс в Чикаго, ръководен от д-р Енрико Бенедети, гарантира, че едновременното извършване на бъбречна трансплантация и ръкавна гастректомия с помощта на робот е безопасно за пациента. Резултатите от проучването са публикувани в списание „American Journal of Transplantation.“
Д-р Пиерпаоло Ди Коко, който е асистент по хирургия в Университета на Илинойс и съавтор на доклада, споделя: „Затлъстяването е сред основните фактори, които увеличават риска от бъбречна недостатъчност. Беше въпрос на време да се извърши частично роботизирана операция, по време на която едновременно да се трансплантира бъбрека и да се направи ръкавна гастректомия. Премахването на излишната мастна тъкан би подобрила сърдечната функция на болния и би намалила стреса върху трансплантирания орган.”
“С едновременната бъбречна трансплантация и ръкавна гастректомия решаваме проблема със затлъстяването при пациенти в последен стадий на бъбречна недостатъчност, който всъщност крие най-сериозен риск за тях. На практика всичко това се случва с една интервенция и една-единствена анестезия“, разказва д-р Цветанов, доцент по хирургия, ръководител на катедрата по трансплантации и съавтор на изследването.
Затлъстяване и свързаните с него рискове за пациентите с бъбречна недостатъчност
Затлъстяването е бичът на века, като от него страдат хора по целия свят. Според СЗО до 2030 г. броят на тези с наднормено тегло или затлъстяване ще достигне съответно 2,16 милиарда и 1,12 милиарда.
Проблемът води след себе си и други усложнения като сърдечносъдови заболявания и диабет, които от своя страна задълбочават хроничната бъбречна недостатъчност. Много често пациентите се подлагат на хемодиализа за дълъг период от време, тъй като чакат подходящ донор на бъбрек.
До момента тя се оказва единственото добро лечение за болни от бъбречна недостатъчност в последен стадий.
За съжаление, на пациентите със затлъстяване може да бъде отказана трансплантация.
Ръкавна гастректомия при пациенти с бъбречна недостатъчност
Ръкавната гастректомия е процедура за премахване на около 75% от стомаха и е една от най-често извършваните интервенции с цел намаляване на теглото.
Ди Коко и колегите му включват в изследването си 20 пациенти от 2012 до 2019 г. Средният индекс на телесна маса (ИТМ) e 44, като стойности над 30 се считат за признак на затлъстяване.
11 пациенти се подлагат на частично роботизирана бъбречна трансплантация и ръкавна гастректомия, а 9 от тях – само на бъбречната трансплантация.
Всички болни са консултирани как да задържат теглото си и вземат участие в програма за отслабване, под строгото наблюдение на здравни експерти. Те трябва да спазват определен режим на хранене и да правят редовно физически упражнения, както и да се преглеждат при бариатричен хирург, диетолог, психолог и някои други специалисти.
По-дълга анестезия по време на двойната интервенция
Пациентите, подложени на двойната процедура са били под анестезия с около час по-дълго от останалите. Двама от претърпелите само трансплантация на бъбрек са отхвърлили органа съответно една и три години след операцията. При хората с трансплантация и ръкавна гастректомия нито един не е отхвърлил бъбрека.
Година след операцията, индексът на телесна маса пада с 9 единици при пациентите с комбинирана хирургична интервенция, а при останалите спадът на ИТМ е средно с 2 единици. Подложените на двете процедури едновременно свалят приблизително 50% от теглото си.
Д-р Цветанов признава: „Дотук разбрахме, че подобна двойна интервенция е възможна и безопасна за пациентите. Сега предстои да проследим състоянието им във времето, за да се уверим в безспорните й ползи.“
Сред съавторите на проучването са д-р Марио Спаджиари, д-р Киара Тула и Керим Кайлан.
newswise.com/ University of Illinois at Chicago, "American Journal of Transplantation"
Снимка: freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Циклоспорин
- Трансплантация на бял дроб
- Трансплантациите в България през 2024 г.
- Азатиоприн
- Трансплантация на костен мозък
Коментари към Ръкавна гастректомия по време на бъбречна трансплантация – шанс за пациенти със затлъстяване