САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода
Акценти
|
Администрацията на американския президент Джо Байдън изготви първия държавен стандарт за ограничаване на вредните „вечни“ химикали, които се съдържат в близо 50% от питейна вода в Щатите. Някои природозащитници определиха успеха като „исторически“ и не скриха надеждата си, че този документ може да помогне за опазване на човешкото здраве.
Целта на стандарта е да намали излагането на пер- и полифлуороалкилни вещества, известни като „вечните химикали“ PFAS. По изисквания водните съоръжения трябва да пречистват водата от пет от над 12 хиляди вида такива химикали – PFOA, PFOS, PFNA, PFHxS и HFPO-DA, които специалистите наричат още GenX вещества.
Вредите от „вечните химикали“
Тази група синтетични вещества се използва за отблъскване на вода и мазнини, но трудно се разгражда в природата и в човешкото тяло. Учените смятат, че те могат да причинят рак, нарушения на функцията на тиреоидната жлеза, репродуктивни проблеми, увреждане на сърцето и черния дроб и т.н. Последните анализи, направени от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията, показват, че опасни химикали се срещат в кръвта на 98% от американците.
Въпреки че през 2022 г. Американската агенция за опазване на околната среда предупреди за здравните рискове, свързани с употребата на PFAS, досега в страната нямаше закон, който да посочва максимално допустимото съдържание в питейната вода. Само няколко щата взеха мерки за анализ и пречистване на „вечните“ химикали.
Новият стандарт ще намали излагането на близо 100 милиона души на PFAS.
>>> Лекарство за холестерол понижава нивата на „вечните“ химикали в кръвта
Нови стандарти, нови инвестиции
Новата наредба налага различни стандарти за различните химични вещества. Така например за PFOA и PFOS максимално допустимото ниво на замърсяване (MCL) ще бъде 4,0 части на един трилион.
Здравните специалисти подчертават, че нивото на замърсяване би следвало да бъде нула, тъй като няма граница, под която количеството химикали да е напълно безопасно за човешкото здраве. Подобна цел обаче е непостижима.
За веществата PFNA, PFHxS и GenX от Американската агенция за опазване на околната среда определят като максимално допустимо ниво на замърсяване 10 части на един трилион.
Срокове за въвеждане на новия стандарт за качество на питейната вода
По данни на правителството между 6% и 10% от общо 66 000 водни съоръжения в САЩ ще бъдат принудени да подобрят системите си за пречистване и филтриране на водата, за да спазят стандарта. Те ще имат на разположение три години за провеждане на тестове и установяване наличието на „вечни химикали“, последвани от още две, през които да закупят, инсталират и въведат в експлоатация нужното оборудване.
Освен това ВиК дружествата ще бъдат задължени да информират населението за нивата на PFAS в питейната вода.
Администрацията на президента възнамерява да отпусне „безпрецедентните“ 1 милиард долара за финансиране на дружества и собственици на частни кладенци. Инвестицията е част от друга, по-голяма, в размер на 9 милиарда долара за пречистване на водата от вредни химикали.
Разработена е и Програма за оказване на техническа помощ, насочена към селските региони, която ще им съдейства при кандидатстване за финансиране.
Eколози определят стъпката като „историческа“
Д-р Дейвид Андрюс от работната група по опазване на околната среда допълва, че от 1996 г., когато са направени поправки в Закона за безопасна питейна вода, това е първата наредба, с която се регулира съдържанието на замърсители в нея.
Според Андрюс питейната вода представлява поне 20% от общото излагане на „вечни химикали“, но делът може да се промени, ако пречиствателните станции работят по-ефективно.
Други източници на PFAS са храната, дрехите, препаратите за домакинството и прахът.
Добрата новина е, че благодарение на новия стандарт ще се подобри качеството на питейната вода като цяло, тъй като филтрите PFAS ще пречистват и други опасни замърсители като например вторичните продукти от дезинфекциращите средства.
Все пак еколозите предупреждават, че стандартът няма да гарантира елиминиране на всички вредни вещества от водата, защото той обхваща само част от тях.
Ерик Олсън, директор на Националния съвет за защита на природните ресурси в САЩ, подчерта, че ефективността на стандарта зависи най-вече от контрола, докладването на нарушения и налагането на глоби. Олсън вярва, че въвеждането му все пак ще накара ВиК дружествата да инвестират в модерни пречиствателни технологии и допълва, че на някои места съоръженията са морално остарели.
Критици: Инвестицията няма да донесе големи здравни ползи на гражданите
Според д-р Чад Сайдел, инженер във ВиК дружество в Колорадо, новите изисквания са свързани със значителни разходи, които не отговарят на ползите за хората. Той е на мнение, че част от дружествата вече полагат усилия за намаляване концентрацията на PFAS.
Сайдел добавя: „Да, има пречиствателни станции, които се нуждаят от подобрения, защото в някои региони водата съдържа наистина опасно количество „вечни химикали“, но за останалите съоръжения мярката не е оправдана.“
„Разходите ще са по-високи от предвидените“
От Американското дружество на химиците, което представлява всички отрасли от химическата промишленост, увериха, че техен основен приоритет е здравето на гражданите. Те поясниха, че достъпът до качествена и безопасна питейна вода е от първостепенно значение, но, предвид оскъдните ресурси, всяка законова промяна трябва да бъде изцяло съобразена с доказани научни факти. Специалистите изчисляват, че разходите по въвеждането на нови технологии ще са 3-4 пъти по-високи от предвиденото, като тежестта ще падне основно върху малките водни дружества и данъкоплатците.
От Агенцията за защита на околната среда отговориха, че са направени задълбочени изчисления, според които разходите ще са в размер на 1,5 милиарда долара, но ползите биха били безспорни – по-малко случаи на рак, инфаркт и усложнения при раждане.
Майкъл Ригън от Агенцията споделя: „Винаги ще има хора, които ще кажат, че това е твърде скъпо или че не може да бъде направено. Напротив, може, като се използват нови технологии и методи, които в някои пречиствателни станции всъщност вече се прилагат. Всеки човек заслужава да знае, че водата, която пият той и семейството му, е напълно безопасна за здравето.“
Biden administration sets first national standard to limit ‘forever chemicals’ in drinking water: https://edition.cnn.com/2024/04/10/health/pfas-drinking-water-standard/index.html
- Как американските власти допуснаха токсичните химикали да навлязат широко в живота на обикновения човек
- Над 900 химикала, съдържащи се в различни продукти, могат да увеличат риска от развитие на рак на гърдата
- FDA планира въвеждане на забрана за потенциално опасни химически продукти за изправяне на косата
- Калифорния въвежда забрана за използване на четири потенциално вредни химикала в храната
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- „Вечните“ химикали влошават чревното здраве на младите хора
- Какво трябва да знаем за опасните „вечни“ химикали и влиянието им върху здравето
- Химични вещества в козметиката, които могат да навредят на вашето здраве
- Химикалите в старите мебели пречат на жените да забременяват
- Високи концентрации на забранени химикали са открити на дъното на Тихия океан
- Майчината кърма може да съдържа химикали от дрехите
- Как американските власти допуснаха токсичните химикали да навлязат широко в живота на обикновения човек
- Химикали в дезодорантите могат да причинят репродуктивни проблеми
- Химикалите в шампоаните потискат имунитета
- Ограничава се съдържанието на опасни химикали в детските играчки
Коментари към САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода