Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода

САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода

от 15 апр 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Новият американски стандарт има за цел да намали съдържанието на неразградимите химикали в питейната вода.
  • Така наречените „вечни химикали“ могат да причинят рак, сърдечни нарушения и проблеми с черния дроб.
  • Държавата ще отпусне един милиард долара за закупуване и монтаж на нови съоръжения.
  • Между 6% и 10% от пречиствателните станции в САЩ се нуждаят от ново оборудване, за да постигнат висока ефективност на пречистване на водата.

Администрацията на американския президент Джо Байдън изготви първия държавен стандарт за ограничаване на вредните „вечни“ химикали, които се съдържат в близо 50% от питейна вода в Щатите. Някои природозащитници определиха успеха като „исторически“ и не скриха надеждата си, че този документ може да помогне за опазване на човешкото здраве.

Целта на стандарта е да намали излагането на пер- и полифлуороалкилни вещества, известни като „вечните химикали“ PFAS. По изисквания водните съоръжения трябва да пречистват водата от пет от над 12 хиляди вида такива химикали – PFOA, PFOS, PFNA, PFHxS и HFPO-DA, които специалистите наричат още GenX вещества.

Вредите от „вечните химикали“

Тази група синтетични вещества се използва за отблъскване на вода и мазнини, но трудно се разгражда в природата и в човешкото тяло. Учените смятат, че те могат да причинят рак, нарушения на функцията на тиреоидната жлеза, репродуктивни проблеми, увреждане на сърцето и черния дроб и т.н. Последните анализи, направени от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията, показват, че опасни химикали се срещат в кръвта на 98% от американците.

Въпреки че през 2022 г. Американската агенция за опазване на околната среда предупреди за здравните рискове, свързани с употребата на PFAS, досега в страната нямаше закон, който да посочва максимално допустимото съдържание в питейната вода. Само няколко щата взеха мерки за анализ и пречистване на „вечните“ химикали.

Новият стандарт ще намали излагането на близо 100 милиона души на PFAS.

>>> Лекарство за холестерол понижава нивата на „вечните“ химикали в кръвта

човек с предпазен костюм и сини ръкавици

Нови стандарти, нови инвестиции

Новата наредба налага различни стандарти за различните химични вещества. Така например за PFOA и PFOS максимално допустимото ниво на замърсяване (MCL) ще бъде 4,0 части на един трилион.
Здравните специалисти подчертават, че нивото на замърсяване би следвало да бъде нула, тъй като няма граница, под която количеството химикали да е напълно безопасно за човешкото здраве. Подобна цел обаче е непостижима.

За веществата PFNA, PFHxS и GenX от Американската агенция за опазване на околната среда определят като максимално допустимо ниво на замърсяване 10 части на един трилион.

Срокове за въвеждане на новия стандарт за качество на питейната вода

По данни на правителството между 6% и 10% от общо 66 000 водни съоръжения в САЩ ще бъдат принудени да подобрят системите си за пречистване и филтриране на водата, за да спазят стандарта. Те ще имат на разположение три години за провеждане на тестове и установяване наличието на „вечни химикали“, последвани от още две, през които да закупят, инсталират и въведат в експлоатация нужното оборудване.

Освен това ВиК дружествата ще бъдат задължени да информират населението за нивата на PFAS в питейната вода.

Администрацията на президента възнамерява да отпусне „безпрецедентните“ 1 милиард долара за финансиране на дружества и собственици на частни кладенци. Инвестицията е част от друга, по-голяма, в размер на 9 милиарда долара за пречистване на водата от вредни химикали.

Разработена е и Програма за оказване на техническа помощ, насочена към селските региони, която ще им съдейства при кандидатстване за финансиране.

Eколози определят стъпката като „историческа“

Д-р Дейвид Андрюс от работната група по опазване на околната среда допълва, че от 1996 г., когато са направени поправки в Закона за безопасна питейна вода, това е първата наредба, с която се регулира съдържанието на замърсители в нея.

Според Андрюс питейната вода представлява поне 20% от общото излагане на „вечни химикали“, но делът може да се промени, ако пречиствателните станции работят по-ефективно.

Други източници на PFAS са храната, дрехите, препаратите за домакинството и прахът.

Добрата новина е, че благодарение на новия стандарт ще се подобри качеството на питейната вода като цяло, тъй като филтрите PFAS ще пречистват и други опасни замърсители като например вторичните продукти от дезинфекциращите средства.

Все пак еколозите предупреждават, че стандартът няма да гарантира елиминиране на всички вредни вещества от водата, защото той обхваща само част от тях.

Ерик Олсън, директор на Националния съвет за защита на природните ресурси в САЩ, подчерта, че ефективността на стандарта зависи най-вече от контрола, докладването на нарушения и налагането на глоби. Олсън вярва, че въвеждането му все пак ще накара ВиК дружествата да инвестират в модерни пречиствателни технологии и допълва, че на някои места съоръженията са морално остарели.

стъклен съд с вода на син фон

Критици: Инвестицията няма да донесе големи здравни ползи на гражданите

Според д-р Чад Сайдел, инженер във ВиК дружество в Колорадо, новите изисквания са свързани със значителни разходи, които не отговарят на ползите за хората. Той е на мнение, че част от дружествата вече полагат усилия за намаляване концентрацията на PFAS.

Сайдел добавя: „Да, има пречиствателни станции, които се нуждаят от подобрения, защото в някои региони водата съдържа наистина опасно количество „вечни химикали“, но за останалите съоръжения мярката не е оправдана.“

„Разходите ще са по-високи от предвидените“

От Американското дружество на химиците, което представлява всички отрасли от химическата промишленост, увериха, че техен основен приоритет е здравето на гражданите. Те поясниха, че достъпът до качествена и безопасна питейна вода е от първостепенно значение, но, предвид оскъдните ресурси, всяка законова промяна трябва да бъде изцяло съобразена с доказани научни факти. Специалистите изчисляват, че разходите по въвеждането на нови технологии ще са 3-4 пъти по-високи от предвиденото, като тежестта ще падне основно върху малките водни дружества и данъкоплатците.

От Агенцията за защита на околната среда отговориха, че са направени задълбочени изчисления, според които разходите ще са в размер на 1,5 милиарда долара, но ползите биха били безспорни – по-малко случаи на рак, инфаркт и усложнения при раждане.

Майкъл Ригън от Агенцията споделя: „Винаги ще има хора, които ще кажат, че това е твърде скъпо или че не може да бъде направено. Напротив, може, като се използват нови технологии и методи, които в някои пречиствателни станции всъщност вече се прилагат. Всеки човек заслужава да знае, че водата, която пият той и семейството му, е напълно безопасна за здравето.“

Източник:

Biden administration sets first national standard to limit ‘forever chemicals’ in drinking water: https://edition.cnn.com/2024/04/10/health/pfas-drinking-water-standard/index.html

Още по темата:
  • Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали
  • Ограничава се съдържанието на опасни химикали в детските играчки Ограничава се съдържанието на опасни химикали в детските играчки
  • Френските здравни власти установиха опасни химикали в бебешки памперси Френските здравни власти установиха опасни химикали в бебешки памперси
  • ЕК ограничава използването на PFHxA в състава на дрехи и козметика ЕК ограничава използването на PFHxA в състава на дрехи и козметика
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ТРАПЕЗНА ВОДА "ФРАМАР" 500 мл
0.60лв.

ТРАПЕЗНА ВОДА "ФРАМАР" 500 мл

ГЛЪТКА ЗДРАВЕ ТРАПЕЗНА ВОДА СЪС ЗЛАТО 500 мл
3.20лв.

ГЛЪТКА ЗДРАВЕ ТРАПЕЗНА ВОДА СЪС ЗЛАТО 500 мл

Нов
ГЛЪТКА ЗДРАВЕ ТРАПЕЗНА ВОДА СЪС СРЕБРО 500 мл
2.70лв.

ГЛЪТКА ЗДРАВЕ ТРАПЕЗНА ВОДА СЪС СРЕБРО 500 мл

Нов
ГЛЪТКА ЗДРАВЕ ТРАПЕЗНА ВОДА БЕЙБИ 500 мл
1.20лв.

ГЛЪТКА ЗДРАВЕ ТРАПЕЗНА ВОДА БЕЙБИ 500 мл

Нов

Коментари към САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 03:55
    Коментирайте "САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода"

НОВИНАТА е свързана към

  • Какво трябва да знаем за опасните „вечни“ химикали и влиянието им върху здравето
  • Над 400 химикала, съдържащи се в пластмасата, са свързани с рак на гърдата
  • Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали
  • Вредни ли са ароматните свещи
  • Химикали в козметиката и водата водят до високо кръвно налягане при жените на средна възраст
  • Отровните химикали във водата, храната и въздуха са причина за милиони смъртни случаи
  • Химикалите в старите мебели пречат на жените да забременяват
  • Ограничава се съдържанието на опасни химикали в детските играчки
  • ЕК ограничава използването на PFHxA в състава на дрехи и козметика
  • Химични вещества в козметиката, които могат да навредят на вашето здраве
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли ползи от накисване на краката във вода за уста?

преди 242 дни, 6 часа и 43 мин.

Надписана сметка за вода. Какво може да се направи по въпроса?

преди 1844 дни, 16 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 7 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 7 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 7 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival