Световната здравна асамблея с нова глобална стратегия за здравето и климатичните промени
По време на провеждащата се 72-а Световна здравна асамблея държавите–членки се споразумяха за нова глобална стратегия за здравето, околната среда и климатичните промени. Тя е необходима, за да има устойчиво подобряване на живота и благосъстоянието чрез здравословна среда. Стратегията представя визията и начините за напредък за това как светът и здравната общност трябва да отговорят на рисковете и предизвикателствата към здравето и околната среда до 2030 г.
Беше постигнато споразумение за плана за действие, стратегическите насоки в който са инвестициите, подготовката за климатичните рискове и адаптиране на политики, които ще смекчат последиците от тях за здравето на хората, както и по-лесния достъп до финансиране.
Беше постигнато съгласие още и за ускоряването и разширяването на действията, чрез които да бъдат предотвратени и лекувани неинфекциозните болести и особено ракът, диабетът, сърдечните и белодробни заболявания. Глобалната цел е да бъде понижен броят на хората в света, които умират твърде млади от тези заболявания. От СЗО са изчислили, че през 2016-а от едно от тези заболявания са починали над 15 000 000 души в света на възраст между 30 и 70 години.
Осем години след първата среща на високо равнище на ООН по въпросите на неинфекциозните заболявания през 2011 г., сега през 2019-а се усещат първите обещаващи признаци по отношение на по-добрите резултати, свързани с неинфекциозните болести. По време на здравната Асамблея бяха изнесени данни, според които има низходяща тенденция по отношение на броя на пушачите, на злоупотребяващите с алкохол , както на хората с високо кръвно налягане.
Наблюдава се още и нарастване на броя на страните, които имат национални стандарти за управление на основните неинфекциозни болести чрез първична здравна помощ.
Световната здравна асамблея обяви 2020 г. за година на медицинската сестра и акушерката.
Делегатите разгледаха анализа на СЗО по въпросите, свързани с Групата за преглед на рамката за готовност за пандемичен грип. Рамката представлява международен нормативен инструмент, който е приет през 2011-а от Здравната асамблея и обединява СЗО, държавите-членки, бизнеса в прилагането на глобалния подход за готовност и реакция на грипната пандемия. Те приеха решение да поискат от СЗО да работят с Глобалната система за наблюдение и реакция на грипа и други партньори по въпросите, свързани с изработването на регулаторни мерки, законодателството и приложението на Протокола от Нагоя.
Здравната асамблея ще приключи своята работа на 28 май 2019 г.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: who.int
- Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
- За повече прозрачност и по-справедливи цени настояха държавите и НПО на форума за лекарства на СЗО
- СЗО, Европейската комисия и ФИФА стартират кампания за подкрепа на хората, изложени на риск от домашно насилие
- СЗО: Заплашено е бъдещото на децата!
НОВИНАТА е свързана към
- Световна здравна организация
- Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
- За повече прозрачност и по-справедливи цени настояха държавите и НПО на форума за лекарства на СЗО
- СЗО, Европейската комисия и ФИФА стартират кампания за подкрепа на хората, изложени на риск от домашно насилие
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- СЗО съобщи за нов вирус от семейството на вируса ТОРС
- Екип на СЗО провежда клинични изпитания върху 3 нови имуномодулиращи медикамента срещу COVID-19
- СЗО: Разходите за здравеопазване в света нарастват много бързо
- Всяка година 500 000 души умират преждевременно от коронарна болест на сърцето заради трансмастните киселини
Коментари към Световната здравна асамблея с нова глобална стратегия за здравето и климатичните промени