СЗО алармира, че двайсет милиона деца в света не са ваксинирани срещу морбили, тетанус и дифтерит през 2018 г.

Нови данни на СЗО и УНИЦЕФ показват, че през 2018-а 20 000 000 деца в света не са били ваксинирани срещу морбили, тетанус и дифтерия. От 2010 г. обхватът на имунизациите е спрял на 86%. Това не е достатъчно, категорични са от Световната организация и припомнят, че се стремят към покритие от 95% , за да има реална защита от болести, които могат да бъдат предотвратени от ваксините.
„Ваксините са едно от най-важните средства, с които се предотвратяват болести и са гаранция, че светът е в безопасност. Факт е, че днес много повече деца биват имунизирани, но е вярно и това, че са твърде много и тези, които не получават ваксини. Особено неприемливо е, че това най-често се отнася до децата, които са изложени на най-голям риск. Става дума за най-бедните, маргинализирани и засегнати от конфликти“, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
Половината от неваксинираните малчугани живеят в 16 държави, сред които Афганистан, Конго, Мали, Пакистан, Сомалия, Чад.
Ако децата в тези страни се разболеят, те биват изложени на риск и почти няма вероятност, че ще бъдат лекувани и обгрижвани.
В същото време данните на Световната организация показват ясно, че проблеми с достъпа до ваксини има във всички страни без значение от икономическото и социалното им развитие. Подобни сериозни пропуски са налице по отношение на ваксините срещу морбили. Те доведоха до опустошителните огнища на заболяването в много части на света.
350 000 са случаите на морбили през 2018-а, а това е два пъти повече в сравнение с 2017 г.
Черната статистика с най-висок процент на регистрирани случаи на морбили за 2018 г. се оглавява от Украйна, следват я Конго, Мадагаскар, Либерия, Сомалия, Сърбия, Грузия, Албания, Йемен и Румъния. Важно е да се подчертае, че смъртоносните огнища сега се дължат на неимунизирани преди време.
Оценката, която експертите на СЗО и УНИЦЕФ правят е въз основа на данните за ваксинациите от 1980-а до 2018 г.
Изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Форе е категорична, че трябва да се работи активно и усилията на всички да бъдат концентрирани върху болестите, които са предотвратими. „Морбили избухва в общности, които или са пропуснали имунизацията, или са твърде бедни, или са изпаднали в самодоволство“, заявява Хенриета Форе, която през март 2019-а подчерта, че болестта е сигнал за събуждане, защото не е възможно при наличието на безопасна, евтина и ефикасна ваксина да нарастват многократно случаите на морбили в света.
Сериозни действия бяха предприети от СЗО, за да не се допусне отказът от ваксина да се дължи на разпространението на неверни и фалшиви информации, на религиозни подбуди или на липса на средства.
Хенриета Форе призова отново да се направи всичко възможно, за да бъдат имунизирани всички деца.
СЗО информира още, че за първи път те разполагат и с данни за обхвата на ваксината срещу човешкия папиломен вирус. Тя е сериозна защита за момичетата срещу рака на маточната шийка. До 2018-а общо 90 страни в света, сред които е и България, са въвели ваксината.
Глобалният план за действие за ваксините е възможност да не бъдат допуснати милиони смъртни случаи чрез един по-справедлив достъп до ваксини до 2020 г. През 2017-а здравните министри на 194 държави одобриха нова резолюция, в която страните се призовават да засилят управлението на националните си имунизационни програми, но и да подобрят системите за контрол и наблюдение. Не на последно място обхватът да се разшири и в него да се включат и възрастни.
who.int
-
Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
-
СЗО: Спешно да се увеличат инвестициите за психично здраве, защото секторът е хронично недофинансиран
-
С указ на президента Доналд Тръмп САЩ напускат СЗО през 2026 г.
-
СЗО и УНИЦЕФ издадоха ново ръководство за стимулиране на кърменето
НОВИНАТА е свързана към
- Световна здравна организация
- Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
- СЗО: Спешно да се увеличат инвестициите за психично здраве, защото секторът е хронично недофинансиран
- Психичното здраве на младежта в Европа се влошава, алармират от СЗО
- СЗО и УНИЦЕФ издадоха ново ръководство за стимулиране на кърменето
- С указ на президента Доналд Тръмп САЩ напускат СЗО през 2026 г.
- СЗО предлага обновяване на критериите за бебешките храни
- СЗО: Вирусът ебола е най-сериозната здравна заплаха в модерните времена
- Индия спря производството на сиропи за кашлица, които може да са причина за смъртта на 66 деца в Гамбия
- СЗО: Пластмасовите частици в питейната вода представляват нисък риск за здравето
Коментари към СЗО алармира, че двайсет милиона деца в света не са ваксинирани срещу морбили, тетанус и дифтерит през 2018 г.