СЗО: Ваксините срещу COVID-19 се изчерпват в бедните държави

Голям брой по-бедни държави, получаващи ваксини срещу COVID-19 чрез глобалната програма за споделяне „Covax”, нямат достатъчно количество дози, за да продължат ваксинационните си програми, съобщават от Световната здравна организация (СЗО).
Недостиг на ваксини в страните в Африка
Според данни, представени от д-р Брус Елвард, старши съветник на СЗО, до момента програмата е доставила 90 милиона дози в 131 страни по света. Според него обаче това количество не е достатъчно, за да се предпази световното население от коронавируса, който все още се разпространява по целия свят.
Една от причината за недостига на ваксини е бързото разрастване на третата вълна в някои държави в Африка.
В понеделник, 21 юни, президентът на Република Южна Африка Сирил Рамафоса призова за прекратяване на презапасяването с ваксини от страна на богатите държави, докато правителството се опитва по всякакъв начин да ограничи рязкото покачване на случаите на COVID-19 в страната.
На континентално ниво досега са приложени едва 40 милиона дози, което означава, че по-малко от 2% от населението са получили ваксини срещу коронавирусната инфекция.
За да се справят с ниското ниво на ваксинация, правителството на Рамафоса работи с „Covax” за създаването на регионален център за производство на повече ваксини в Южна Африка.
Глобалната програма „Covax” и липсата на достатъчно ваксини
Проектът „Covax” е създаден по инициатива на СЗО, за да се гарантира равен достъп до ваксините срещу COVID-19 по целия свят. Глобалната програма първоначално си постави за цел осигуряването на два милиарда дози по света до края на 2021 година. Повечето от тях са предвидени за по-бедните държави, където „Covax” се надява да достави достатъчно ваксини, за да се осигури защита на поне 20% от населението.
Разпространението на тези ваксини обаче е затруднено от забавянето на производството и прекъсването на доставките, които доведоха до недостиг в страните, изцяло зависими от „Covax”.
По време на брифинг на СЗО в Женева, Швейцария, д-р Елвард разкри степента на недостига. От 80-те страни с ниски доходи, участващи в „Covax”, поне половината нямат достатъчно ваксини, за да могат да поддържат програмите си в момента.
„Ако разгледаме информацията, която ежедневно получаваме от страните, над половината от тях призовават за допълнителни доставки на ваксини. Но в действителност степента на недостига е много по-висока.“, коментира д-р Елвард. По думите му има държави, които са направили опити за алтернативни договорености за доставки на ваксини на цени над пазарната стойност.
Уганда, Зимбабве, Бангладеш и Тринидад и Тобаго са само част от държавите, които през последните дни съобщават, че ваксините са изчерпани.
Дарения на ваксини срещу COVID-19
Тъй като напрежението във връзка с доставките на ваксини нараства, някои по-богати държави полагат усилия за увеличаване на даренията чрез „Covax”. В понеделник, 21 юни, администрацията на американския президент Джо Байдън обяви план за даряване на 55 милиона дози ваксини на страните в нужда. 41 милиона от тях ще бъдат разпределени чрез глобалната програма за споделяне, а останалите 14 милиона ще бъдат дарени на страни, считани за приоритетни.
Тези ваксини не са включени в дарението от 500 милиона дози, което Байдън обеща по-рано този месец на среща на големите икономически сили (Г-7).
Групата на седемте (Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция, Япония) се ангажира да дари един милиард ваксини на по-бедните страни през тази година.
Някои здравни експерти разкритикуваха обещанието, като заявиха, че може да минат месеци, ако не и години, преди да бъдат ваксинирани достатъчно хора за обявяване на края на пандемията.
На въпроса за глобалната нужда от ваксини прессекретарят на Белия дом Джен Псаки отговори, че са установили, че най-голямото предизвикателство всъщност не е снабдяването, тъй като са налични много ваксини, а логистиката.
-
„AstraZeneca“ планират да проведат допълнителни изследвания върху своята ваксина срещу COVID-19
-
България ще получи над милион дози от адаптираната ваксина срещу COVID-19 – Comirnaty Omicron XBB.1.5
-
Противници на ваксинацията срещу COVID-19 заплашват със смърт премиера на провинция Саксония Михаел Кречмер
-
Регулаторните органи на САЩ окончателно одобриха ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech”
НОВИНАТА е свързана към
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- Срокът за поставяне на бустерна ваксина срещу COVID-19 се намалява на три месеца
Коментари към СЗО: Ваксините срещу COVID-19 се изчерпват в бедните държави