СЗО: Заплашено е бъдещото на децата!
Повече от 40 експерти от по детско и юношеско здраве, събрани в комисия, специално създадена от СЗО, УНИЦЕФ и „Лансет“ публикуваха доклада „Бъдеще за децата по света“. Твърде тревожен е основният извод в него. А той е, че няма държава, която е в състояние да защити здравето на своите деца и тяхното бъдеще.
„Докладът показва, че отговорните за вземането на решенията в света не оправдават очакванията на младото поколение днес, защото очевидно не успяват да защитят нито здравето, нито правата, нито планетата", казва генералният директор на СЗО. Д-р Тедрос Аданом Гебрейесус е категоричен, че докладът е достатъчно тревожен сигнал и се надява да бъде разпознат и да принуди държавите да инвестират в здравето на своите най-малки членове, да чуе гласовете им, но най-вече да изгради бъдеще, достойно за тях.
Експертите алармират, че има непосредствената заплаха за здравето на всяко дете и млад човек в света. Тя е резултат от климатичните промени, екологичната деградация и от експлоататорски маркетингови практики, натрапващи употребата на обработена храна, сладки напитки, тютюн и алкохол.
Една от големите заплахи са климатичните промени. Вече е създаден нов глобален индекс за 180 държави. Той сравнява как те се представят по отношение на детското развитие. В него са включени данни за благосъстоянието на децата, тяхното оцеляване, здравето им, степента на образованост и начина на хранене. Показатели за това са емисиите на парникови газове, равнопоставеността, разликата в доходите. Най-бедните страни трябва да полагат много по-сериозни усилия, за да могат децата в тях да живеят здравословно. В същото време много богатите държави застрашават реално бъдещето на децата, заради прекомерно големите въглеродни емисии. Експертите са категорични, че ако затоплянето мине над 4 градуса по Целзий до 2100 г., то последствията за здравето на малчуганите ще бъдат унищожителни.
Според индекса най-добри шансове за живот и за оцеляване имат децата в Норвегия, Корея и Холандия, а най-малки са за малчуганите от Чад, Сомалия, Нигер и Мали. Това е едната страна на медала, другата обаче са различните резултати, когато се вземе под внимание количеството вредни газове. И тук първите изостават сериозно – Корея е на 166 място, Холандия на 160, а Норвегия на 156. Най-големите източници на парникови емисии са САЩ, Саудитска Арабия и Австралия.
Повече от два милиарда са жители на страни, в които има хуманитарни кризи, конфликти, природни бедствия. Според Ава Кол-Сек, съпредседател на комисията от Сенегал, някои от най-бедните имат и най-ниски емисии на парникови газове, но в същото време те са подложени на унищожително въздействие от бързите климатични промени.
Целите си за въглеродните емисии на глава от населението за 2030-а ще достигнат Албания, Армения, Гренада, Йордания, Молдова, Шри Ланка, Тунис, Уругвай и Виетнам.
Вредният търговски маркетинг е втората огромна заплаха. Подложени на него децата и младежите биват провокирани и насочват вниманието си към нездравословната бърза храна, сладките напитки, алкохола и цигарите. Всичко това води до наднормено тегло и затлъстяване. Сравнението на данните от 1975-а и от 2016-а показват огромното увеличение на броя на затлъстелите деца. За 41 години от 11 000 000 те са станали 124 000 000.
Информацията е плашеща. Оказва се, че очевидно нищо не пречи на търговците, дори и саморегулацията. Друг от експертите в групата, проф. Антъни Костело, обяснява, че въпреки заявеното съгласие от страна на индустрия за саморегулация, тя не се случва и дава пример с Австралия, където деца и юноши виждат 51 000 000 реклами за алкохол на година само по време на предавани по телевизия спортни събития. Професорът подчертава, че ситуацията вероятно е още по-тежка, когато към това се прибавят рекламите в социалните мрежи.
Експертите отправят призив за ново глобално движение, което е от и за децата. Препоръките са ясни и точно формулирани, а призивът е:
- Спрете емисиите на водород незабавно, за да има бъдеще за децата на планетата
- Децата и младежите трябва да бъдат в центъра
- Нужни са нови политики и нови инвестиции във всички сектори и те трябва да работят за здравето и правата на детето
- Включете гласовете на децата, когато вземате политически решения.
- Засилете националната регуалция по отношение на вредния търговски маркетинг.
Трябва да настъпи нова ера за здравето на деца и младежи, категоричен е главният редактор на издания „Лансет“ д-р Ричард Хортън, който допълва, че има шансове за успех, защото са налице и доказателствата, и инструментите. Д-р Хортън е категоричен, че предстоящите действия са върховното изпитание за поколението, чийто представител е той.
От своя страна изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Фор споделя, че сега децата се борят със заплахи, които са били немислими само преди няколко поколения. Затова, казва Хенриета Фор, е крайно време детското здраве да бъде преосмислено. Това ще стане, като в дневния ред на всяко правителство по света бъдат поставени децата, а тяхното благосъстояние е над всичко останало.
who.int
НОВИНАТА е свързана към
- Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света
- Световна здравна организация
- СЗО алармира, че двайсет милиона деца в света не са ваксинирани срещу морбили, тетанус и дифтерит през 2018 г.
- СЗО препоръчва забрана на електронните цигари
- СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19
- СЗО отпуска 183 330 долара за превенция на здравето
- СЗО: Движете се, за да сте здрави
- Ебола отново се завърна в Либерия, предупреди Световната здравна организация
- 19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии
- СЗО: На всеки 40 секунди един човек слага край на живота си
Коментари към СЗО: Заплашено е бъдещото на децата!