СЗО: Детските имунизации в света са в застой от 2023-а
Акценти
|
Детските имунизации в света намаляват драстично през 2023 г. и оставят без защита милиони деца, алармират от СЗО и УНИЦЕФ в доклад за националното имунизационно покритие, който предоставя най-големия и изчерпателен набор от данни в света за ваксинациите срещу 14 болести.
Ниската ваксинация застрашава и се превръща в тенденция
Ниските нива на имунизационно покритие в света са тема, която е във фокуса на вниманието на СЗО постоянно, но особено загрижено започва да звучи във времето на пандемията от COVID-19. Тогава експертите на Здравната организация и на УНИЦЕФ многократно алармират за невъзможността на милиони деца в света да бъдат ваксинирани, което застрашава живота им и се превръща в реален риск от епидемии.
Най-новите данни, които двете организации представят, показват, че през 2023 г. 2 милиона и 700 хиляди деца са застрашени, тъй като не са ваксинирани.
Имунизацията срещу дифтерия, тетанус и коклюш е ключов маркер за глобалното имунизационно покритие. Данните показват, че през 2023 г. пълните три дози са поставени на 84% или на 108 милиона деца. В същото време броят на неваксинираните се увеличава на 14 милиона и 500 хиляди. За сравнение през 2022 г. те са 13 милиона и 900 хиляди. 6 милиона и 500 хиляди малчугани не са завършили пълния курс, тоест все още не са получили третата доза, която е нужна за постигане на защита от болести в ранна детска възраст.
Повече от половината неваксинирани живеят в 31 държави. Всички те са нестабилни, засегнати от конфликти. Децата в тях са особено уязвими към напълно предотвратими болести заради липса на сигурност, на достъп до здравни услуги и до храна.
Най-високото покритие за първа доза постига Европейският регион, където 9 милиона деца са с трите дози на ваксината. 500 хиляди са пропуснали една или повече дози.
>>>Над 40 000 случая на морбили в Европа през 2023 г.
Изключително тревожна е информацията, че почти 35 милиона деца няма никаква или пък имат частична защита срещу морбили.
През 2023-а 83% от децата в света са ваксинирани с първата доза от ваксината срещу морбили. Втора доза са получили 74% и тук здравните експерти отчитат леко повишение. Въпреки него обаче не се достига до покритието от 95%, необходимо за предотвратяване на епидемии и на смъртни случаи от морбили.
През последните пет години в 103 страни има огнища от морбили. Основният фактор за предизвикването им е ниското ваксинално покритие – под 80%. В други 91 страни няма огнища, тъй като в тях покритието е изключително високо.
>>>Морбили продължава да бъде нарастваща заплаха за децата, алармират от СЗО
В същото време проблемът не може да бъде определен като сложен или невъзможен за преодоляване, тъй като ваксината срещу морбили е евтина и няма проблем да бъде доставена. Затова и генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус е категоричен, че организацията, която оглавява ще работи с всички, за да помогне на страните да запълнят пропуските и защитят децата в риск възможно най-бързо.
На фона на притеснителната информация, когато става дума за морбили, има и добри новини, показват данните на СЗО и УНИЦЕФ.
Ваксината срещу човешкия папиломен вирус
Ваксината срещу човешкия папиломен вирус (HPV), която предпазва от рака на шийката на матката се оказва сред положителните примери. От 20% момичета в света, които имат поне една доза от нея през 2022 г., през 2023-а те са вече 27%. Както подчертават от Здравната организация причината е и в това, че Алиансът за ваксини Gavi подкрепя активно множество държави, сред които Бангладеш, Нигерия и Индонезия.
>>>Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка
Главният изпълнителен директор на Gavi д-р Сания Нищар заявява по този повод: „С ваксините, които са налични за над 50% от отговарящите на условията момичета в африканските страни, имаме да вършим много работа, но днес виждаме, че пътят към елиминирането на тази ужасна болест е ясен.“
Обхватът на ваксината срещу човешкия папилома вирус трябва да достигне 90%, за да бъде премахнат ракът на маточната шийка като проблем на общественото здраве. В този смисъл колкото и да е ясен, предстои дълъг път, тъй като в момента в страните с високи доходи са имунизирани 56% от подрастващите момичета, а в страните със средни и ниски те са 23%.
Действията за преодоляване на ниския ваксинационен обхват
Усилията за наваксване, възстановяване и укрепване на системите трябва да продължат и бъдат още по-целенасочени и активни.
„Преодоляването на разликата в имунизацията изисква усилията на правителствата, партньорите, местните лидери, здравните работници и обществата, за да бъде гарантирано, че всяко дете ще бъде ваксинирано“, категорична е Катрин Ръсел, изпълнителен директор на УНИЦЕФ.
Въпреки напредъка в някои от районите, сред които африканския и страните с ниски доходи, последните анализи показват нуждата от ускоряване на работата, за да бъдат постигнати целите на Програмата за имунизация 2030, които са 90% покритие и не повече от 6 милиона и 500 хиляди деца с нулева доза в световен мащаб.
Затова е нужно на първо място да бъдат увеличени инвестициите в иновациите. Важно е правителствата и местните власти да направят всичко възможно, за да бъде подобрена имунизацията като това бъде част от програмите им за първично здравеопазване.
- СЗО: COVID-19 доведе до сериозно намаляване на животоспасяващите ваксинации за децата
- В Малави стартира пилотна програма за имунизацията на деца до 2 години с първата в света ваксина срещу малария
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света
Продукти свързани с НОВИНАТА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- БЦЖ ваксина
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Пневмококова ваксина
- Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Противогрипни ваксини
- Ваксини
- Ваксина морбили паротит рубеола
Коментари към СЗО: Детските имунизации в света са в застой от 2023-а