СЗО: Нужни са 25 милиарда долара през следващото десетилетие, за да бъдат спасени 7 000 000 души от рак
Световната здравна организация и Международната агенция за изследване на рака (IARC) публикуваха два доклада по повод Световния ден за борба с рака и предупредиха, че ако настоящата тенденция продължи, то през следващите две десетилетия случаите на рак в света ще се увеличат с 60%. Най-сериозното увеличение от приблизително 81% обаче ще бъде в страните с ниски и средни доходи, където и сега процентите на оцеляване са най-ниски.
Според експертите на СЗО една от причините е, че бедните държави са насочили здравните си ресурси в борбата с инфекциозните заболявания и грижата за майчиното и детско здравеопазване. През 2019-а над 90% от страните с високи доходи съобщават, че здравните им системи разполагат с пълния пакет услуги за лечение на рак. Той е притежание обаче едва на 15% от страните с ниски доходи.
Докладът на СЗО си поставя задачата да представи глобалната програма за битка с рака, но и да мобилизира и помогне на държавите да определят приоритетите си за инвестиране в контрола върху рака и универсалното здравно покритие. Документът представя инструментите за постигане на тези цели и настоящите приоритети в тежката битка с болестта. От своя страна докладът на Международната агенция за изследване на рака (IARC) се фокусира върху превенцията и представя подробно всички видове изследвания, достъпни до момента – от етиологията, клетъчната и молекулярна биология, токсикологията и патологията до социалните науки.
„Докладът е призив към всички нас да се справим с неприемливите неравенства между богатите и бедните държави, когато става дума за битката с рака“, казва д-р Рен Мингхуи, помощник генерален директор в СОЗ и допълва, че когато хората имат достъп до базови услуги и първична грижа, ракът може да бъде открит рано, а лечението да бъде ефективно. „Ракът не трябва да бъде смъртна присъда за никого, независимо къде живее“, заявява д-р Мингхуи.
През следващото десетилетие ще бъдат нужни 25 милиарда долара за борбата са коварното заболяване.
Независимо от песимистичните прогнози, напредъкът е постижим и в бедните страни.
Генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че през следващото десетилетие могат да бъдат спасени най-малко 7 000 000 човешки живота. „Това може да стане, като бъдат открити онези научни методи и иновации, подходящи за ситуацията във всяка отделна държава, когато универсалното здравно покритие бъде факт, но и когато бъдат мобилизирани всички заинтересовани страни да работят заедно“, казва д-р Гебрейесус.
От СЗО насочват вниманието към широкия спектър от доказани интервенции, чрез които се предотвратяват новите случаи на рак. Сред тях са контролът върху тютюнопушенето, ваксинирането срещу хепатит В, за да има по-малко случаи на рак на черния дроб, елиминирането на рака на шийката на матката чрез ваксиниране, скрининг и лечение, прилагането на иновативни и въздействащи интервенции, управляващи заболяването, които гарантират облекчаване на болката и достъп до палиативни грижи.
През последния половин век има огромен напредък в превенцията и лечението на рака. Смъртните случаи са намалели. Страните с високи доходи са приели програми за профилактика, ранна диагностика и скрининг, които заедно с по-доброто лечение допринесоха за намаляването с 20 % на преждевременната смъртност между 2000 и 2015 г. За съжаление, в страните с ниски доходи понижението е само 5%, коментира д-р Елизабет Вайдерпас (на снимката), директор на IARC.
Тя уточнява, че докладът на Световната здравна организация допълва световния доклад за рака на IARC, като синтезира доказателствата за превръщането на най-новите знания в приложими политики в подкрепа на правителствата за предотвратяване и контрол на рака в световен мащаб.
Д-р Елизабет Вайдерпас подчертава, че целта е хората във всички страни да имат еднакви възможности за достъп. „Ще бъде предизвикателство за държавите да избират лечение, което да бъде както ефективно, така и съобразено с финансовите възможности и разходите. Всяко правителство има задача да избере подходящите иновативни терапии за рак, но не бива да пренебрегва и установените до момента лечения, много от които са не само достъпни, но дават добри резултати и не са особено скъпи“, казва още директорката на Международната агенция за изследване на рака.
who.int
НОВИНАТА е свързана към
- Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света
- Световна здравна организация
- СЗО алармира, че двайсет милиона деца в света не са ваксинирани срещу морбили, тетанус и дифтерит през 2018 г.
- СЗО препоръчва забрана на електронните цигари
- СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19
- СЗО отпуска 183 330 долара за превенция на здравето
- СЗО: Движете се, за да сте здрави
- Ебола отново се завърна в Либерия, предупреди Световната здравна организация
- 19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии
- СЗО: На всеки 40 секунди един човек слага край на живота си
Коментари към СЗО: Нужни са 25 милиарда долара през следващото десетилетие, за да бъдат спасени 7 000 000 души от рак