Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Социалните контакти на човека се променят във времето и влияят върху вълните на COVID-19

Социалните контакти на човека се променят във времето и влияят върху вълните на COVID-19

от 20 апр 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Социалните контакти на човека се променят във времето и влияят върху вълните на COVID-19  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени от националната лаборатория „Brookhaven“ към Министерството по енергетика на САЩ и Илинойския университет „Urbana-Champaign“ разработват нов математически модел, с който могат да се предскажат следващите вълни на COVID-19. Той залага не само на индивидуалните особености и податливост към заразяване, но отчита също така нивата на социална активност, които се променят по естествен път във времето. С негова помощ екипът открива, че временно придобитият колективен имунитет, наричан още „преходен колективен имунитет“, се изгражда през ранните и много динамични фази на пандемията. Последвалите вълни и скокове в броя на заразените обаче не стават по-малко. Причината е в постоянно променящото се социално поведение на хората. Резултатите от анализа са публикувани в списание „Proceedings of the National Academy of Sciences.“

Пандемията от COVID-19 застигна САЩ в началото на 2020 г. и до месец март вече бе обхванала няколко щата. С цел да ограничи нейното разпространение някои губернатори наложиха забрана за излизане от домовете, затвориха училища и бизнеси и задължиха гражданите да носят предпазни маски. В ключови градове като Ню Йорк Сити и Чикаго първата вълна приключи през юни. За съжаление, през зимата коронавирусът там отново зарази голям брой хора и отне живота на други.

Единственият сигурен начин да се начертае кривата на динамиката в бъдеще е като се открият причините за възникването на първоначалните и следващите вълни.

Недостатъци на класическите изчислителни модели

Създаването на модел би помогнало на учените да прогнозират хода на разпространение на болестта, но класическите прогностични модели са сравнително стари, отпреди почти 100 години, и макар да са надеждни, те не отразяват действителността. Всъщност един от основните им недостатъци е, че не включват контактните мрежи лице в лице и тяхната структура, а именно те служат като канали за разпространението на инфекциозните болести по принцип.

Алексей Ткаченко, физик от групата по теории и изчисления в Центъра за функционални наноматериали, споделя: „Класическите епидемиологични модели обикновено пренебрегват факта, че населението все пак е хетерогенно и се състои от множество, различни пластове, дори във физиологичен и социален аспект. Всеки от нас е податлив в различна степен на инфекция и това се определя от фактори като възраст, предшестващи заболявания и генетична предразположеност. Различаваме се и по социалната си активност. Някои имат повече близки хора, други – не толкова. През различните сезони нивото на социална активност се променя. Хетерогенността на населението, или всички тези индивидуални различия в биологичен и социален аспект, е от съществено значение, тъй като понижава прага за постигане на така наречения стаден имунитет.“

Какво е стаден имунитет?

Стадният имунитет представлява процентът от хора, които трябва да изградят имунитет, за да се сложи край на епидемия/ пандемия.
Според Сергей Маслов, професор и учен в Илинойския университет „Urbana-Champaign“, „стадният имунитет винаги е бил противоречиво понятие.“ От самото начало на COVID-19 пандемията се говори, че той може да бъде придобит сравнително бързо, което ще доведе и до спиране местното разпространение на коронавируса. Ученият не е съгласен с тази теория. Изследването, в което участва, показва, че видимият колективен имунитет, изграден по този начин, е краткотраен.

Преходен колективен имунитет

Нигел Голдънфелд, професор по физика и директор на астробиологичния институт на НАСА за универсална биология към Илинойския университет, добавя: „Липсващата брънка във веригата е фактът, че социалната активност на хората ту се засилва, ту утихва, особено по време на локдаун или други рестриктивни мерки. Ето защо е възможно да ни се струва, че епидемичната вълна отшумява заради наложените ограничения, а всъщност по-податливите или социално активни групи са се заразили колективно и това е довело до създаването на „преходен колективен имунитет. В момента, в който мерките бъдат разхлабени и всички тези хора отново започнат да общуват с близки и приятели, тоест възобновят контактната си мрежа, следва нова вълна. Нещо подобно наблюдавахме при твърде бързата отмяна на рестрикции в някои щати или страни, чиито управляващи погрешно смятаха, че най-лошото е останало зад гърба им.“

Ахмед Елбана, който е професор по инженеринг и управление на околната среда в градовете, забелязва, че преходният колективен имунитет е тясно обвързан с провежданата публична политика.

Според него ограниченията, каквито са носенето на маска и избягването на големи събирания, трябва да останат, докато не бъде достигнат действителният праг на стаден имунитет, придобит чрез масовата ваксинация. Елбана казва още: „Не можем да надхитрим коронавируса, насилвайки изграждането на стаден имунитет чрез масово инфектиране на граждани, защото броят на заразените и на хоспитализираните, които са застрашени от смърт, би бил твърде висок.“

Практическа насоченост на прогностичния модел за динамиката на коронавируса

През изминалата година екипът от института „Brookhaven“ и Илинойския университет реализира няколко проекта за разработване на COVID-19 модели. В началото експертите демонстрираха как ще се развие епидемията на територията на щата Илинойс и в кампуса на самия университет, както и ефекта от рестриктивните мерки върху разпространението на вируса. През май 2020 г. те стартираха проект, който се базира на зависимостта между хетерогенността на населението и начина, по който той се пренася.

До момента са познати няколко метода за онагледяване ефекта от хетерогенността по време на епидемия, но те обикновено приемат разнообразието като константа, която не се променя с времето. Следвайки тяхната логика, то ако вие днес не сте социално активни, няма да бъдете нито утре, нито през следващите седмици или месеци.

Инкубационен период

Основните епидемиологични модели боравят с един параметър за време, наречен инкубационен период. Това е интервалът от време между инфекцията на самия човек и заразяването на други, с които той общува. За COVID-19 продължителността му е около 5 дни. Хората обаче променят социалното си поведение и в зависимост от някои други времеви параметри.

В настоящия анализ учените включват промените в социалните взаимодействия в различните периоди от време и ги прилагат във вече съществуващите епидемиологични модели. За да се опише всяка група с различна степен на податливост от заразяване, е нужен твърде сложен и многомерен модел, който те успяват да опростят до модел само с три фактора и един-единствен параметър, обхващащ биологичните и социалните предпоставки за наличието на хетерогенност.

Коефициент на репродукция в математическите модели

Параметърът се нарича фактор на имунитета и той показва процента, с който би намалял коефициентът на репродукция, ако податливите на инфекция хора бъдат изключени от населението.

Числото на репродукция отговаря на степента на пренасяне на инфекцията. С неговото нарастване нараства и броят на заразените от един инфектиран човек. С цел да изчислят как социалните контакти допринасят за фактора на имунитета, изследователите използват данни от по-стари проучвания върху активното проследяване на човешкото социално поведение и информация за динамиката на коронавируса в Ню Йорк Сити и Чикаго – хоспитализирани пациенти и такива, за които се полагат интензивни грижи, както и смъртните случаи. Например, когато броят на податливите на инфекция хора спадна под 10% в ранната и бързо развиваща се фаза в двата американски града, коефициентът на репродукция също намаля с 40 до 50%, което се равнява на фактор на имунитета между 4 и 5.

Ткаченко смята, че въпреки голямото число на фактора на имунитета, то не е представително, когато става въпрос за дълготраен стаден имунитет. В дългосрочен план учените изчисляват значително по-нисък фактор от около 2 единици, защото фактът, че една вълна на коронавируса е затихнала, не означава, че хората са защитени. Тя може да се завърне отново.

Временният имунитет се придобива само защото хетерогенността на населението не е постоянна величина. Социалният живот на човек се променя с времето. Ако по време на първата вълна например, група хора са се самоизолирали, не са посрещали гости и са поръчвали храна онлайн, в един момент те отново ще започнат да живеят нормално и всяка крачка към възстановяване на социалните им контакти ще увеличава риска от заразяване с коронавирус, на който са изложени.

„Живеем в условия на пандемия вече повече от година. Време е да разберем защо тя се задържа толкова дълго“, казва Маслов. Според него до известна степен именно промените в социалната ни активност обясняват платата и последвалите пикове. Ню Йорк Сити и Чикаго успяха да избегнат лятната вълна на вируса, но не и зимната. Експертът смята, че тя се дължи на два фактора: смяната на сезоните и отслабването на преходния колективен имунитет.

Учените се надяват, че масовата ваксинация ще даде резултат и ще ни пощади от евентуална следваща вълна. Екипът възнамерява да проведе още по-задълбочено проучване върху епидемичната динамика, включвайки така наречените „събития суперразпространители“, на които присъства само един заразен и той предизвиква избухването на ново огнище.

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-04-suppression-covid-time-dependent-social-herd
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Как Исландия използва науката като инструмент, за да надвие коронавируса Как Исландия използва науката като инструмент, за да надвие коронавируса
  • 200 дни в Тайван без случай на местно предаване на COVID-19 200 дни в Тайван без случай на местно предаване на COVID-19
  • Антъни Фаучи призна, че част от COVID мерките са били пресилени и ненужни Антъни Фаучи призна, че част от COVID мерките са били пресилени и ненужни
  • Трета година в условия на пандемия: какво да очакваме Трета година в условия на пандемия: какво да очакваме
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

 2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Коментари към Социалните контакти на човека се променят във времето и влияят върху вълните на COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Социалните контакти на човека се променят във времето и влияят върху вълните на COVID-19
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:00
    Коментирайте "Социалните контакти на човека се променят във времето и влияят върху вълните на COVID-19 "

НОВИНАТА е свързана към

  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Медикаментът Ремдесивир разрушава най-ефективно коронавирусната молекула
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 164 дни, 2 часа и 42 мин.

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1328 дни, 16 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Продавам ваксина StroVak

преди 57 мин.

Продавам немска ваксина StroVak

преди 1 час и 15 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 4 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 1 час и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival