Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Специфични промени в човешката ДНК увеличават риска от развитие на епилепсия

Специфични промени в човешката ДНК увеличават риска от развитие на епилепсия

от 01 сеп 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Специфични промени в човешката ДНК увеличават риска от развитие на епилепсия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

26 неизвестни до момента области на ДНК и 29 гена в тях са свързани потенциално с развитието на епилепсията. Това става ясно от проведеното най-голямо генетично изследване, координирано от Международната лига срещу епилепсията и осъществено от огромен екип учени от Европа, Австралия, Южна и Северна Америка и Азия, част от него е и екипът от FutureNeuro (Изследователският център за хронични и редки неврологични заболявания) към Университета по медицина и здравни науки (RCSI), Дъблин, Ирландия.

Проучването

Изследователската работа включва задълбочено проучване на ДНК на две групи, които биват сравнени. Едната включва 29 944 души, страдащи от епилепсия и разпределени в три широки категории и седем подтипа на заболяването, а другата 52 538 напълно здрави жени и мъже.

Разликите показват областите в ДНК, които участват в развитието на заболяването.

епилепсия

Учените успяват да идентифицират 26 различни области в ДНК, които изглежда са свързани с епилепсията. 19 от тях са специфични за една определена нейна форма – става дума за генетичната генерализирана епилепсия.

Екипът открива и 29 причинно-следствени гена, които са част от 26-те локуса и вероятно допринасят за епилепсията в тези ДНК области.

Когато сравняват различните типове епилепсия и особено при сравнението между фокалната и генерализираната, учените разкриват, че генетичната картина е доста различна.

Въз основа на резултатите специалистите предполагат, че протеините, които пренасят електрически импулси през пролуките между невроните в мозъка, представляват част от риска за появата на генерализирани форми на епилепсия.

Изследването е публикувано в списанието Nature Genetics.

Значението на изследването

Изследването подобрява значително познанията по въпроса защо се развива епилепсията.

„По-доброто разбиране на генетичните основи на епилепсията е от ключово значение за разработването на нови терапевтични възможности, което означава по-добро качество на живота на повече от 50 000 000 души по света, които живеят със заболяването“, казва проф. Джанпиеро Кавалери, специалисти по човешка генетика в училището по фармация и биомолекулярни науки и заместник-директор на FutureNeuro и двете институции са част от Университета по медицина и здравни науки.

епилепсия
Учените показват, че много от използваните сега лекарства за епилепсия работят, когато бъдат насочвани към същите рискови гени, открити в проучването им.

>>>Експериментална терапия със стволови клетки намалява значително епилептичните припадъци

Важно е и това, че въз основа на данните екипът предлага няколко потенциално ефективни алтернативни медикамента, които се използват при други състояние. Затова предстои да бъдат тествани клинично за употреба при епилепсия.

„Идентификацията на генетичните промени, свързани с епилепсията, ще ни позволи да подобрим диагностиката и класификацията на различни подтипове. Това от своя страна ще помогне на клиницистите при избора на най-полезните стратегии за лечение и за намаляване на гърчовете до минимум“, споделя проф. Колин Дохърти, невролог, изследовател във FutureNeuro и част от екипа.

Екипът

Проф. Кавалери подчертава, че откритията, които те оповестяват, са възможни единствено чрез международно сътрудничество. „Гордеем се с това как световната общност от учени, които работят в името на по-доброто разбиране на генетиката на епилепсията, обедини ресурсите си и си сътрудничи ефективно в полза на хората, засегнати от заболяването“, казва Джанпиеро Кавали.

Повече от 150 са учените, които осъществяват изследването. Те работят заедно като част от консорциума на Международната лига срещу епилепсията (ILAE).

Консорциума към ILAE е създаден през 2010 г. от изследователи, които са наясно, че сложността на генетичните и факторите на околната среда, които са в основата на епилепсията, изисква проучване на огромни масиви от данни, за което е нужно наистина безпрецедентно сътрудничество в международен мащаб.

>>>Алгоритъм за бърза диагностика на епилепсия съкращава с 95% работата на лекаря

Председател на Международната лига срещу епилепсията е специалистката по детска епилепсия проф. Хелън Крос. Тя е категорична, че настоящото изследване е важен и крайъгълен камък за Консорциума на ILAE и показва какво може да се постигне, когато учените си сътрудничат открито и се споделят данни от целия свят.

епилепсия
„Резултатите са изключително сериозни и особено важно е, че те са приложими за хората с епилепсия в световен мащаб“, категорична е проф. Хелън Крос.
Проф. Джанпиеро Калвери казва по този повод: „Предприемането на подобно цялостно проучване е забележително постижение. Университетът по медицина и здравни науки и FutureNeuro се гордеят, че изиграха водеща роля. Сега предизвикателството е да направим ака, че резултатите от изследването ни да се превърнат във възможност да подобрим живота а хората с епилепсия.“
Колегата му проф. Самюъл Беркович от Университета в Мелбърн смята, че: „С проучването ние маркирахме части от нашия геном, които трябва да бъдат основния фокус на бъдещите изследвания на епилепсията. Това ще формира и основата за бъдещата ни работа, насочена към разглеждане на молекулярните пътища, които участват в създаването на гърчовете, невронната дисфункция и променената мозъчна активност.“

Източник:

https://www.rcsi.com/

Още по темата:
  • ЯМР сканиране дава надежда на пациенти с резистентна към лекарства епилепсия ЯМР сканиране дава надежда на пациенти с резистентна към лекарства епилепсия
  • Приемът по време на бременност на лекарства, съдържащи топирамат, може да нанесе поражения на ембриона Приемът по време на бременност на лекарства, съдържащи топирамат, може да нанесе поражения на ембриона
  • ЕС одобри първото лекарство за епилепсия, произведено от канабис ЕС одобри първото лекарство за епилепсия, произведено от канабис
  • Течна медицинска марихуана намалява епилептичните пристъпи Течна медицинска марихуана намалява епилептичните пристъпи
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПЕЛИН СТРЪК
2.50лв.

ПЕЛИН СТРЪК

Коментари към Специфични промени в човешката ДНК увеличават риска от развитие на епилепсия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Специфични промени в човешката ДНК увеличават риска от развитие на епилепсия
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 10:19
    Коментирайте "Специфични промени в човешката ДНК увеличават риска от развитие на епилепсия"

НОВИНАТА е свързана към

  • Габапентин
  • Хранене при епилепсия
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Айлант
  • Лепка
  • Канабидиол (конопено масло): ползи, приложение, рискове
  • Див пелин
  • Върбовка (дребноцветна)
  • Лечение с натриев валпроат
  • Росен, Русалийче, Самодивско биле, Самодивска трева, Ясенец
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Заживях с много капризен мъж - какво да правя? Може ли да се промени?

преди 2267 дни, 22 часа и 35 мин.

Болки в кръста, които се увеличават като интензитет

преди 2507 дни, 19 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 18 часа и 29 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 11 часа и 11 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 18 часа и 2 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 21 дни, 1 час и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ ОЛУЕЙС УЛТРА НОРМАЛ * 10

БИОАКТИВ АЗОТЕН ОКСИД капсули * 120

ЧАРШАФИ (АБСОРБИРАЩИ ПОДЛОЖКИ) НОРМАЛ КЛИНИК 60 см / 90 см * 10

МУРАКОЛ ПРОТЕКТ ПЛЮС прах 120 г

КЕТОАЖУР 5 мг/мл капки за очи, разтвор 5 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival