Осъдиха фармацевтичния гигант Санофи по казуса Депакин
Акценти
|
На 9 септември 2024 г. съдът в Париж обяви фармацевтичната компания „Санофи“ за отговорна, тъй като не е предоставила информация за рисковете от приема на антиепилептика Depakine, предписван на бременни. Фармацевтичният гигант е осъден да плати близо 284 867 евро на Марин Мартан, която оглавява Асоциацията за подпомагане на родителите на деца, страдащи от антиконвулсивен синдром (Apesac) и която води съдебна битка вече 12 години.Това е поредната присъда за компанията.
Определят съдебното дело като едно от най-важните в последните години, свързани с общественото здраве. Френските здравни власти смятат, че лекарството е отговорно затова хиляди деца да са с малформации и разстройства на неврологичното развитие.
Делото по казуса „Депакин“
„Санофи“ произвежда Depakine от 60-те години на миналия век. В основата на лекарството е молекулата натриев валпроат. Предписва се за лечение при епилепсия и при някои психиатрични разстройства.
Основното обвинение е, че фармацевтичната компания не е информирала пациентите за рисковете от лекарството.
През май 2015 г. Френската агенция по лекарствата излиза със становище, че при прием на медикамента от бременни жени има висок риск от вродени малформации за детето и повишен риск от нарушения в неврологичното развитие като аутизъм, проблеми с говора или с движенията в 30% до 40%. От Агенцията отбелязват, че лекарствата не трябва да бъдат предписвани на момичета и жени в детеродна възраст както и на бременни. През септември 2015 г. парижката прокуратура започва разследване, образувано за „неумишлени наранявания и утежняваща измама“.
Решението от 9 септември 2024 г. не е първото, с което компанията е осъдена. През 2022 г. тя заплаща 450 000 евро на семейство, чиято дъщеря е родена с малформации. Според съдебното решение на юристите в Нантер през 2003 г. „Санофи“ признава, че е наясно с рисковете, свързани с неврологичното развитие, а това означава, че компанията е длъжна да информира затова в листовката си, което не се случва тогава.
>>> Френски съд осъди фармакомпанията Sanofi заради лекарството срещу епилепсия депакин
Към иска от Нантер се прибавят още над 23 дела, а едното от тях събира жалбите на 272 души. Делото е заведено от Асоциация Apesac и започва през 2017 г. През януари 2024-а е определено от съда в Париж като допустимо, тъй като според него: „Санофи“ е допуснала грешка като не е изпълнила задължението си за бдителност и за информация“.
През август съдът в Нантер обявява, че 40 семейства отговарят на условията за обезщетение заради неврологични разстройства на децата.
„Решението от 9 септември 2024 г. потвърждава вече постигнатите успехи от пострадалите от Sanofi. Компанията спешно трябва да промени отношението си на презрително отричане към жертвите на „Депакин“ и най-накрая да поеме своята отговорност към семействата, засегнати от това лекарство“, коментира адвокатът на Марин Мартан и на други от пострадалите Шарл Жозеф-Удан.
Адвокатът определя съдебното решение и като голяма победа за Марин Мартан, която е водещата фигура по казуса „Депакин“, тъй като със създаването на Асоциацията през 2011 г. фокусира вниманието на съда и на медиите към проблемите и драмите на близо 30 000 деца.
Важно е и това, че предишните присъди се отнасят за деца, родени след тези на г-жа Мартан.
„Настоящата правна победа отваря вратата за хиляди жертви като им показва, че десетгодишният давностен срок, аргумент, който използват от „Санофи“, може да се преодолее“, коментира Марин Мартан.
От „Санофи“ съобщават, че проучват какво трябва да се предприеме след това решение. Смятат, че доста рано са поискали от френските здравни власти да променят инструкциите за лекарството и ги обвиняват, че не са предприели мерки.
Тук е мястото да напомним, че много от пострадалите семейства получават обезщетения от Националната служба за обезщетения при медицински злополуки (Oniam), която изплаща близо 58 милиона евро на 1120 души.
Марин Мартан – майката, която иска Санофи да поеме отговорност
Марин Мартан е родена в Тулуза през 1972 г. Когато е на 6 години, откриват, че страда от епилепсия и започва лечение с „Депакин“. В онези години то е едно от най-широко прилаганите антиепилептични средства във Франция.
По време на първата си бременност през 1999 г. разпитва лекарите затова има ли риск за плода. Казва й, че са възможни само гръбначни аномалии.
„Дъщеря ми има леко азиатско лице. Типичният външен вид на деца, родени от майки, пили „Депакин“, но тогава не го знаех.“ Втората й бременност е през 2002 г. Момченцето се ражда с хипоспадия - малформация на пениса, която изисква няколко операции. Детето говори трудно, не успява да проходи навреме. По-късно поставят диагнозата „Аутизъм“ както на него, така и на сестра му.
Открива връзката случайно, докато гледа медицински сериал по телевизията, където обсъждат диференциалната диагноза. Сеща се за статиите, в които се говори за малформации при фермерите. „Аз не съм вдишвала пестициди, но вземах лекарства. Започнах да търся. Попаднах на сайт на болница в Трусо за тератогенните агенти. Всички описани симптоми съвпадаха с тези на сина ми.“
Така започва голямата битка на майката в името на справедливостта, но не само за нейните деца. Създава Асоциацията за подкрепа на родители на деца, страдащи от антиконвулсивен синдром. Постига създаването на компенсационен фонд за жертвите и поставянето на предупредителен знак за бременните жени върху кутиите с лекарства. „Работих и с депутати, за да бъдат предприети колективни действия, тъй като във Франция 30 000 деца са изложени на „Депакин“ по време на бременността на майките си.
Марин Мартан признава, че съдебните процедури са сложни, а от „Санофи“ обжалват непрекъснато. „Вероятно и сега ще обжалват. Това е война на нерви“, признава след решението на съда жената, който въпреки всичко не спира да работи упорито.
Предоставя информация постоянно, изпълнява функцията пациентски експерт в Националната агенция за безопасност на лекарствата, защото, както сама признава, „Депакин“ не е единственото опасно лекарство.
„Не бях създадена за подобни битки, но отворих кутията на Пандора. Видях какво се случва зад завесата и след като знам, не мога да се върна назад. Да атакуваш „Депакин“ означава да се бориш срещу едно от хитовите лекарства на фармацевтична компания с неограничени ресурси и близка до държавните органи“, казва още Марин Мартан, която нарича себе си Мадам Депакин, а пресата често определя като „проклятието на Санофи“ е убедена, че ще постигне справедливост за жертвите.
- Френски съд осъди фармакомпанията Sanofi заради лекарството срещу епилепсия депакин
- Ръководството на GSK: Ваксината срещу коронавирус на „Sanofi“ ще да бъде готова към края на 2021
- Инструментът EpiScalp намалява случаите на погрешно диагностициране с епилепсия
- Специфични промени в човешката ДНК увеличават риска от развитие на епилепсия
Коментари към Осъдиха фармацевтичния гигант Санофи по казуса Депакин