Френски съд осъди фармакомпанията Sanofi заради лекарството срещу епилепсия депакин
Съдът във френския град Нантер осъди фармацевтичния гигант Sanofi да заплати компенсации в размер на 450 000 евро на семейство, чиято дъщеря е родена с малформации. Основният аргумент на съдиите е, че рискът от аутистични разстройства при прием на медикамента срещу епилепсия „Депакин“ е бил известен на лабораторията от 2003 г. и тя е била длъжна да спомене затова в листовката.
Скандалът с „Депакин“
Майката е с епилептични припадъци и приема медикамента „Депакин“ от 1982 г.
По време на бременността си през 2004-а жената взема по четири таблетки дневно. Когато дъщеря й е на седем месеца я приемат в болницата за лечение от бронхиолит. Тогава лекарите установяват общо забавяне в развитието на бебето. През следващите години се наблюдават забавяния в психомоторното развитие на момичето, родено с малформации. Диагнозата му е форма на аутизъм.
Семейството завежда дело срещу Sanofi през 2016 г.
Лекарството се използва от 1967 г. за лечение на епилепсия и биполярни разстройства. Активната съставка на „Депакин“ е натриевият валпроат, който повишава риска за плода по време на бременност от:
- физически малформации, например, аномалии на гръбначния стълб и сърдечносъдови;
- нараушения в неврологичното развитие, сред които са речеви и проблеми от аутистичния сектор.
Според Националната агенция за безопасност на лекарствата натриевият валпроат е в основата на малформациите на между 2150 и 4100 деца и нарушения в неврологичното развитие при между 16 600 и 30 400 малчугани. Тази информация се оспорва от Sanofi.
И една лична история
Историята на Ан и Жан-Анри Биго и техните близнаци става особено популярна през 2016-а. И двамата страдат от епилепсия. Ан приема „Депакин“ от шестгодишна, а съпругът й, когато е на 16 години.
Семейство Биго води десет години битка със стерилитета, за да сбъднат мечтата си да имат дете. Успяват. През 2007-а Ан Биго ражда близнаци или както ги наричат „близнаците Депакин“. Матис и Леа се раждат с лицев дисморфизъм, множество физически усложнения и са аутисти. Подобно на Ан, в периода между 2007-а и 2014-а лекарството са приемали 14 000 жени.
След първоначалния шок семейство Биго насочва усилията си, за да се справи с огромните трудности и множество предизвикателства, свързани с грижата за близнаците. През 2016-а Ан и Жан-Анри са част от групата на още 14 семейства, които подават групов иск срещу Sanofi. Семейство Биго заявява пред медиите своята готовност да води съдебната битка докрай и да получи обезщетение за нанесените щети. „Лекарството обърка изцяло живота ни. То е източникът на нашата лична трагедия“, казва Жан-Анри Биго.
Съдебните дела срещу Sanofi
В решението на съда от Нантер от 12 май 2022-а се подчертава, че фармацевтичната компания признава, че от 2003 г. е наясно с рисковете, а това означава, че е била задължена да информира пациентите в листовката на препарата. Едва през 2006-а в инструкциите за употреба се отбелязва да не се приема „Депакин“ по време на бременност. Според съдиите, това означава, че фирмата носи отговорност за липсата на бдителност и на информация за рисковете.
От Sanofi съобщават, че ще обжалват решението и подчертават, че съдът не е обърнал внимание на факта, че след като са представили пред здравните органи искане за промяна на листовките, те не са били одобрени веднага.
До момента има 23 дела, заведени срещу компанията за „Депакин“, по които се очакват решения. Едното от тях е общо и обединява 272 жалбоподатели. Груповите дела са възможни след промени в законодателството през 2014-а, които позволяват хората, на които е нанесена една и съща вреда, да предприемат общи съдебни действия. Груповият иск срещу Sanovi е заведен през 2017 г. от Асоциацията в помощ на родителите на деца, страдащи от антиконвулсантен синдром (Apesac). Парижкият съд определи този групов иск като допустим на 5 януари 2022 г.
На 19 май 2022 г. ще бъдат гледани четири дела за деца, родени през 1989 г., 2005 г. и 2006 г.
- Осъдиха фармацевтичния гигант Санофи по казуса Депакин
- Ръководството на GSK: Ваксината срещу коронавирус на „Sanofi“ ще да бъде готова към края на 2021
- Веска Събева: Крайно време е да бъде сложен край на стигмата за болните с епилепсия
- Експериментална терапия със стволови клетки намалява значително епилептичните припадъци
Коментари към Френски съд осъди фармакомпанията Sanofi заради лекарството срещу епилепсия депакин