Ръководството на GSK: Ваксината срещу коронавирус на „Sanofi“ ще да бъде готова към края на 2021
В началото на декември фармацевтичните компании „Sanofi“ и „GlaxoSmithKline“ оповестиха, че ваксината им срещу коронавирус няма да бъде готова преди края на следващата година, заради необходимостта от подобрения, свързани с нейната ефективност при възрастните хора.
Проблемът с ваксината на „Sanofi“: слаб имунен отговор при хората над 60-годишна възраст
Екипът поясни, че ваксината не предизвиква „достатъчно силен“ имунен отговор при доброволците над 60 години, тъй като не съдържа нужното количество материал за изграждането на антитела срещу COVID-19. Учените планират да въведат изменения в самата формула и отново да започнат тестване, в резултат на което очакват значително забавяне. Първоначално те смятаха, че ваксината ще бъде готова около средата на 2021 г., но сега виждат като по-реалистичен краен срок последното тримесечие на следващата година.
Роджър Конър, президент на базираната в Лондон централа на "GSK Vaccines“, признава, че „резултатите не са отговорили на очакванията им.“
За съжаление, закъснението ще възпрепятства намеренията на учените да допринесат за спасяването на хиляди човешки животи. До този момент 1,5 милиона души загубиха своя.
„Sanofi“ планира производството на 1 милиард дози годишно
Експертите от „GSK“ и „Sanofi“ възнамеряват да произвеждат до 1 милиард дози от своята ваксина годишно, като вече имат подписани предварителни споразумения за доставка на големи количества със САЩ, ЕС, Канада и други развиващи се страни.
Трудностите, с които се сблъскват учените по време на разработване на своите ваксини срещу COVID-19, онагледяват сложността на целия процес. Те са изправени пред предизвикателството да съкратят технологичното време от няколко години до броени месеци.
Според международни здравни експерти са нужни поне няколко ваксини, за да се овладее пандемията и да се отговори на нарастващите нужди на населението. Само един производител не би могъл да осигури и произведе дози за милиарди хора по целия свят.
Д-р Пени Уорд е гост-професор по фармацевтична медицина в колежа „King's College London“. Тя добавя, че тъй като компанията „Sanofi“ е водеща в производството на противогрипни ваксини, затрудненията пред нея са изключително сериозни.
Експертът смята, че „екипът ще се забави, докато намери решение на проблема със слабия имунен отговор, но предварително поръчаните ваксини все пак трябва да бъдат произведени и доставени.“ Според нея ситуацията е много усложнена.
„Pfizer“ – една крачка пред всички останали
В същото време ваксината, разработена от американския фармацевтичен гигант „Pfizer“ и германската „BioNTech“, получи разрешение за масово използване първо във Великобритания и няколко други страни, а след това и в САЩ, където предстои реализирането на програмата за масова ваксинация.
От „Sanofi“ и „GSK“ потвърдиха, че доброволците в техните изпитания са получили по-малка доза от планираното, поради погрешни измервания на две от съединенията, използвани за отчитане концентрацията на активната съставка във всяка доза. Поставената по-ниска доза отключва добър имунен отговор при по-младите участници, но не и при тези над 60 години.
Техническият проблем бе оповестен в здравно-медицинския уебсайт „Stat.“
Последните проучвания на учените доказват, че ваксината ще бъде ефективна. Те разкриват, че по време на ранните клинични изпитания на ваксината, имунният отговор при доброволците на възраст 18-49 години е също толкова добър, колкото при пациенти, излекувани от COVID-19.
След като променят формулата на коронавирусната ваксина, специалистите успяват да проведат редица тестове върху примати. Резултатите от тях показват, че продуктът започва да дава ефект от 2 до 4 дни след приема му, като намалява концентрацията на вируса както в белите дробове, така и в носа.
Новите клинични изпитания предстои да започнат през февруари 2021 г. Учените ще сравняват имунния отговор на доброволците, подложени на ваксината на „Sanofi-GSK“ с този на хора, ваксинирани с друг, вече одобрен, продукт срещу коронавирус. Ако резултатите са добри, след април ще стартира мащабно клинично изпитване, което да докаже ефективността и безопасността на ваксината.
Томас Триомф, ръководител на екипа на „Sanofi“, увери, че вече имат начертан план за действие и ще извървят успешно пътя до създаването на ефективна и безопасна ваксина. Той заяви, че нито една фармацевтична компания няма капацитета да се справи сама. Светът се нуждае от повече от една ваксина, за да спре разпространението на коронавируса.
Неуспешната австралийска ваксина срещу COVID-19
Преди броени дни изследователски екип от Университета на Куинсланд, Австралия и биофармацевтичната компания „CSL“ обяви, че се отказва от опитите си да създаде своя ваксина. Експертите откриват, че определен протеин предизвиква фалшиво положителни резултати за HIV.
През първата клинична фаза на изпитванията тя постига много висока ефективност и степен на безопасност. Въпреки това учените решават да се откажат, тъй като повторният инженеринг би отнел твърде много време, с което хората не разполагат.
Проф. Пол Янг, един от мениджърите по проекта, споделя: „Ако започнем отначало, това означава поне 12 месеца забавяне. Решението беше трудно, но осъзнаваме колко ценно е времето за всеки от нас в условията на пандемия.“
https://medicalxpress.com/news/2020-12-sanofi-gsk-covid-vaccine
Снимка: flickr.com
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Осъдиха фармацевтичния гигант Санофи по казуса Депакин
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Управленска структура и стратегия на Санофи
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
Коментари към Ръководството на GSK: Ваксината срещу коронавирус на „Sanofi“ ще да бъде готова към края на 2021