Терапия с барокамера може да подобри социалните умения и мозъчната функция при пациенти с аутизъм
Резултатите от наскоро проведено изследване на учени от университета в Тел Авив разкриват, че терапията с барокамера подобрява значително социалните умения и мозъчната функция при животински модели с аутизъм. Лечението предизвиква специфични промени в мозъка, като потиска възпалителните процеси, свързани с разстройството. Екипът установява още, че хипербарната камера повлиява добре и способността на животните да комуникират.
Инбар Фишър от Училището по невронауки „Sagol“ към Телавивския университет е ръководител на проучването, заключенията от което са публикувани в списание „International Journal of Molecular Sciences“.
Принцип на действие на барокамерата в областта на медицината
Барокамерата камера, в която влиза пациентът, е с атмосферно налягане, по-високо от налягането на морското равнище. По време на престоя си в нея той диша 100% кислород. Методът се използва за лечение на различни медицински състояния и се смята за напълно безопасен. Според някои скорошни изследвания терапията дава възможност за по-добро снабдяване на мозъка с кръв и кислород, което от своя страна подсилва мозъчната функция.
Причините за отключване на разстройство от аутистичния спектър са най-различни, но лечението и медикаментите са универсални и невинаги помагат.
Изследването
В предварителната фаза от проучването е включено момиче с мутация на гена SHANK3, основна причина за развитието на аутизъм. Лечението се провежда от д-р Асаф Харофех, който е директор на Центъра за хипербарна медицина „Sagol“. Крайните резултати разкриват, че детето е със значително подобрени социални умения и мозъчна функция.
Инбар Фишър и колегата му д-р Барак от израелската лаборатория решават да проучат в детайли ефектите от барокамерата върху мозъка. За целта екипът им използва възрастни животински модели със същата генетична мутация на гена SHANK3. Проведеният експеримент включва 40 процедури в камерата, като всяка трае един час. Продължителността на лечението е няколко седмици.
По-добро снабдяване на мозъка с кислород и кръв – подобрена мозъчна функция
Д-р Барак допълва: „Установихме, че вдишването на 100% кислород намалява възпалението в мозъка и води до по-доброто му снабдяване с кръв и кислород, което пък се отразява положително на мозъчната функция. Също така забелязахме, че спада й броят на малките глиални клетки, чиято висока концентрация обикновено е признак за възпалителен процес.
Беше ни интересно да разберем дали лечението в хипербарна камера има и други положителни ефекти, освен неврологичните. Известно е, че пациентите с аутизъм имат силно нарушени социални умения. Оказа се, че животните, на които се подава въздух под високо налягане, със 100% съдържание на кислород, общуват помежду си много по-лесно от онези, които дишат въздух с нормално налягане. Те проявяваха видим интерес към новите животни, с които ги събирахме по време на експеримента.“
Инбар Фишър вярва, че проведеното изследване може да има важна клинична роля и да помогне на хората с аутизъм, без значение какви са причините за него. Тя подчертава, че терапията хвърля нова светлина върху процесите, които настъпват в мозъка при престой в барокамера.
Autism Breakthrough: New Treatment Significantly Improves Social Skills and Brain Function: https://scitechdaily.com/autism-breakthrough-new-treatment-significantly-improves-social-skills-and-brain-function
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Арт терапия или как изкуството лекува
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Симптоми на аутизъм
- Какво представлява невербалният аутизъм
- Хипербарна кислородна терапия
- 10 признака на аутизъм
- Хранене при аутизъм
Коментари към Терапия с барокамера може да подобри социалните умения и мозъчната функция при пациенти с аутизъм