Токио, Шанхай, Париж и Лондон са най-застрашените от пандемии градове
Индексът за рисковете в градове на Lloyd’s за тази година показва, че най-застрашените от пандемии градове в света са Токио, Шанхай, Париж и Лондон, а осреднено икономическите загуби в общо 279 от градовете в света могат да достигат 47 милиарда долара.
Оказва се, че независимо от модерните технологии и бурното развитие на медицината, светът е по-уязвим днес отколкото преди сто години. Причината се крие в миграцията на хора и животни, която води до бързото разпространение на пандемии. Когато към това се прибави и пренаселеността, е повече от ясно колко сериозен е проблемът. Според индекса на Lloyd’s огромният брой хора в много от градовете в Азия е причина жителите им да се заразяват по-бързо от инфекциозни болести. Затова не е случайно, че Токио и Шанхай заемат първите места в класацията по отношение на индекса за възможните загуби в резултата на пандемия. За тях прогнозите са за над един милиард долара. В Европа тази негативна класация се води от столицата на Великобритания. Прогнозните загуби за Лондон за една година в случай на пандемия са 885 000 000 долара, а след него се нарежда Париж със загуби от 684 000 000 долара.
Специалистите са категорични, че пандемиите са в състояния да съсипят икономиката на всеки град, независимо колко добра е здравната система, тъй като човешкият ресурс ще бъде отслабен до крайност в следствие на заразните болести.
В същото време степента на готовност на градове да посрещнат подобно предизвикателство зависи от добрата организацията. Според Световната здравна организация най-важното е да има създадени системи за предупреждение при избухването на пандемии, но и да съществува високо ниво на здравеопазване и медицински специалисти.
По повод доклада за рисковете на Lloyd’s медиите припомнят, че тази година се навършва век от най-жестоката глобална пандемия в историята на човечеството. Става дума за инфлуенцата. Вирусът на испанския грип убива повече хора, отколкото Първата световна война. Данните показват, че пандемията е отнела живота на между 50 и 130 милиона души, а петстотин милиона са заразени. През 1957 г. заради грипната епидемия в Азия умират около два милиона души, а девет години по-късно един милион губят живота си в Хонконг.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: insmarket.bg
Снимка: lexpress.fr
- Вирусът „Х“ – теоретичната заплаха, за която човечеството трябва да е готово
- Амебите помагат на бактериите на чумата да оцелеят между епидемиите
- Световната банка отпусна 500 милиона долара за борба срещу болестите в риск от пандемия
- Смъртните случаи след обезболяващи в САЩ се определят като епидемия
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИВ ОГЪН - АНЧО КАЛОЯНОВ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Доктор Шарлот Силвърман и медицинската й практика в областта на епидемиологията
- Епидемията от бяс в Англия от края на 19-ти век
- 6 от най-странните епидемии в историята
- Смъртните случаи след обезболяващи в САЩ се определят като епидемия
- Бил Гейтс: Светът трябва да се подготви за глобална пандемия
- Епидемии от заразни заболявания, върлували от 1 до 3 век
- Епидемии по тракийските земи, завладени от Рим
- Изработиха математически модел, който взима под внимание човешкото поведение при епидемии
- Амебите помагат на бактериите на чумата да оцелеят между епидемиите
- Борбата със заразните болести у нас от 80-те години на 19-ти век
Коментари към Токио, Шанхай, Париж и Лондон са най-застрашените от пандемии градове