Три протеина от комплекса PIDDosome играят важна роля за възникването на невродегенеративни заболявания
Учени от Института по молекулярна биология и Московския държавен университет „Ломоносов“, Русия, правят аналии на изследователски работи, в които е установена връзка между компонентите на комплекса PIDDosome и развитието на невродегенеративните заболявания. Целта е да установят каква роля играят тези протеини за появата на нарушения.
Научната разработка
Анализът на данните показва, че мутациите в гените, които кодират протеините PIDD1 и RAIDD, водят до аномалии в развитието на мозъка, най-честата от които е изглаждането на гирусите на мозъчната кора. Това води да умствена изостаналост, психични и поведенчески проблеми.
Проучване на американски и канадски учени от 2004-а показва от своя страна, че излишната каспаза-2 в мозъка води до натрупавне на специфични амилоидни протеини, които служат като маркери на невродегенеративни заболявания като болестите на Алцхаймер и Хънтингтън и деменция с телца на Леви.
Екипът е убеден, че компонентите на PIDDosome могат да бъдат основа и обещаваща терапевтична цел за лечението на невродегенеративните заболявания.
В изследването си учените описват реални примери, при които PIDDosome протеините са използвани именно за такива цели. Например, експерименти с мишки показват, че когато активността на каспаза-2 бъде потисната, това помага за възстановяването на паметта и когнитивните функции на гризачите, които страдат от болестите на Алцхаймер и Хънтингтън и от деменция с телца на Леви.
>>>Ендогенните ретровируси могат да повлияят на развитието на невродегенеративни заболявания
„Лабораторните изследвания направиха възможно откриването на множество съединения, които с действията си върху различни компоненти на PIDDosome помагат в битката с признаците на невродегенеративните заболявания. Предклиничните и клиничните изпитвания, които предстоят, ще помогнат за много по-добра оценка на ефективността им от една страна, а от друга за евентуалното им въвеждане в клиничната практика“, коментира един от участниците в проекта Павел Волик, аспирант в Катедрата по биохимия и регенеративна биомедицина в Московския държавен университет и лаборант в Института по молекулярна биология.
Резултатите от проучването са публикувани в списанието Trends in Molecular Medicine.
Изводите
Анализите на екипа показват, че трите протеина от комплекса PIDDosome, който задейства процеса на програмирана клетъчна смърт, имат важна роля за развитието на Алцхаймер, Хънтингтън и деменция с телца на Леви.
>>>Хормонът иризин забавя натрупването на опасни протеини в мозъка на хора с Алцхаймер
Мутациите в протеините PIDD1 и RAIDD водят до аномалии в развитието на мозъка. Излишъкът на каспаза-2 провокира появата на патологични протеини в нервната тъкан.
„Невродегенеративните заболявания представляват различни патологии, при които е налице дисфункция и загуба на неврони, глиални клетки и невронни мрежи в мозъка, които водят до проблеми с движението, паметта и способността на човек да говори и диша. Трите болести, около които концентрирахме проучванията си, са едни от най-ярките примери за подобни патологии“, казва водещият изследовател и научен сътрудник в Института по молекулярна биология и в Лабораторията за изследване механизмите на апоптоза в Московия държавен университет Алексей Замараев.
Ученият припомня, че клетките в човешкото тяло се обновяват непрекъснато. Някои от тях умират, появяват се нови.
Апоптозата е един от най-изследваните видове клетъчна смърт. Става дума за процес, който може да се програмира и който предотвратява размножаването в тялото на клетки, които са с аномалии. Ако клетката не функционира правилно, в нея започват да действат процеси на самоунищожение. Те от своя страна биват регулирани от специални ензими, наречени каспази.
Каспазите, които провокират апоптозата, не работят самостоятелно, а с комплекси с помощни протеини. Например, каспаза-2 образува комплекс с протеините PIDD1 и RAIDD, наречен PIDDosome. Именно той участва в задействането на клетъчната смърт. Изследванията оказват, че в определени случаи комплексът води до невропатологии.
Всъщност, основният извод от работата на изследователите е, че спирането на действието на компонентите на PIDDosome е метод за борба с невродегенеративните заболявания. А настоящите анализи и проучвания могат да бъдат добра основа за създаването на лекарства.
Следващите проучвания на екипа са насочени към подробни проучвания затова дали мутациите в PIDD1 и RAIDD имат пряко отношение към сглобяването на комплекса PIDDosome и как точно провокират нарушенията в развитието на мозъка.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
Коментари към Три протеина от комплекса PIDDosome играят важна роля за възникването на невродегенеративни заболявания