Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Създадоха тест, който открива признаци на Алцхаймер до 10 години по-рано

Създадоха тест, който открива признаци на Алцхаймер до 10 години по-рано

от 26 фев 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Създадоха тест, който открива признаци на Алцхаймер до 10 години по-рано - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Иновативен тест открива ранни натрупвания на тау протеини в мозъка, които са сигурен признак за развитие на болест на Алцхаймер.
  • Досега изследванията за откриване на болест на Алцхаймер бяха насочени основно към бета-амилоидните плаки, които обаче невинаги водят до невродегенеративно заболяване.
  • Тестът, разработен от учени в Питсбърг, може да открие натрупани тау влакна до десет години преди измененията да бъдат забелязани на скенерна снимка на мозъка.

Екип от Университета на Питсбърг разработи тест за откриване на тау натрупвания в мозъка до десет години преди измененията да бъдат видими на скенерна снимка. Възлите от тау протеини са един от симптомите на болест на Алцхаймер.

Неврофибриларни възли при пациенти с болест на Алцхаймер

Тау протеинът, който се натрупва в мозъка, образува неврофибриларни възли – характерен признак на болестта на Алцхаймер. Тези възли се състоят от двойки спираловидни и прави влакна и са една от причините за настъпването на когнитивен упадък при човека.

Тау протеините са по-сигурен показател за развитието на болест на Алцхаймер от бета-амилоидните плаки. Обикновено наличието на неврофирбиларни възли се доказва постмортем чрез оцветяване на мозъка със специално вещество, а напоследък се използва и ПЕТ скенер (позитронно-емисионната томография). И двата метода обаче не са достатъчно чувствителни, за да идентифицират навреме тау промените, които предхождат образуването на възли.

Учените отдавна търсят начини за ранното откриване на натрупали се тау протеини с цел по-бърза диагностика и лечение на дегенеративното заболяване. Благодарение на напредъка в областта на криоелектронната микроскопия специалистите вече могат да разгледат в детайли тау влакната, но все още не са намерили подходящ терапевтичен метод за справяне с тях.

руса жена, застанала зад възрастен мъж с очила

Ключови биопоказатели за ранна интервенция

Екип от медицинското училище към университета в Питсбърг открива нов биомаркер на гръбначномозъчната течност, който предупреждава за наскоро започнало натрупване на тау протеини.

В изследването се описва връзката между маркера и когнитивния упадък, независимо от бета-амилоидните отлагания. Откритието може да подобри диагностиката на болестта на Алцхаймер, още преди да е настъпило мозъчно увреждане.

» Кръвен тест открива болестта на Алцхаймер с над 90% точност

Бета-амилоидните плаки не са сигурен признак за развитие на невродегенеративно заболяване

Досега усилията бяха насочени към идентифициране на биомаркери, свързани най-вече с бета-амилоидните плаки. След като стана ясно, че много хора с натрупани плаки никога не се разболяват от болест на Алцхаймер, изследователите започнаха да търсят други ранни признаци на когнитивен спад. Такъв се оказва образуването на тау възли, които много по-точно предсказват развитие на болестта.

"Нашият тест може да предупреди за ранна фаза на формиране на тау възли до десет години преди първите отлагания на тау протеини да бъдат забелязани на снимката на мозъка“, пояснява Томас Карикари, асистент по психиатрия и старши автор на проучването. Според него колкото по-рано се открият неврофибриларните възли, толкова по-ефективно би било лечението. Учените смятат, че тестът е особено подходящ за пациентите с тау възли, които все още са в минимални количества и трудно могат да бъдат измерени, а не толкова за онези, чиито тау натрупвания вече са значителни.

Изследването се базира на предишен анализ на Карикари, в който той посочва кръвни маркери за наличие на невродегенеративно нарушение, включително BD-тау, който много точно предсказва мозъчно увреждане, причинено от болестта на Алцхаймер. Други негови проучвания също показват, че специфични форми на фосфорилиран тау протеин (p-tau181, p-tau217 и p-tau212) могат предупредят за образували се бета-амилоидни плаки, преди видими изменения в мозъка. Тези биомаркери обаче откриват основно амилоидни наслагвания и доста по-трудно наскоро образували се тау влакна.

Ролята на разтворимите тау възли

В настоящото проучване учените прилагат биохимични и молекулярни биологични техники за идентифициране секвенцията на тау протеина tau258-368, който е в основата на образуването на неврофибриларни възли. В тази секвенция те откриват две ключови точки на фосфорилиране – p-tau262 и p-tau356. Измененията са ранен признак на натрупване на тау влакна, който може да бъде забелязан много преди самите неврофирбиларни възли да станат видими на снимка.

бял пъзел и парче под формата на мозък

Недостатъците на PET скенерното изследване

Познатият PET скенер може да открива неврофибриларни възли едва когато са се натрупали в голямо количестмо, което означава, че често пациентите биват диагностицирани на твърде късен етап, за да бъде лечението максимално ефективно. Обратно, ранното идентифициране на тау натрупванията позволява да се вземат превантивни мерки, които биха могли да забавят и дори да предотвратят когнитивния упадък.

Карикари пояснява: „Можем да си представим, че бета-амилоидните плаки са дървото, а тау протеините – кибритът. Голяма част от хората с натрупани бета-амилоидни плаки никога не развиват деменция. Ако обаче на снимката на мозъка забележим тау възли, може би вече ще е късно да загасим избухналия пожар, а когнитивното здраве на пациента бързо ще започне да се влошава.“

Възможността да се открият тау протеини в гръбначномозъчната течност и кръвта, които биха се превърнали във възли, ще усъвършенства ранната диагностика. Също така новият тест е основа за създаването на терапии за предотвратяване на мозъчното увреждане в резултат на настъпили изменения в тау протеина.

» Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер

Лечение на болест на Алцхаймер

Ранното откриване на тау биомаркерите може да се окаже от ключово значение за лечението на пациенти с болест на Алцхаймер. Наскоро проведената трета фаза на клинично изпитание на антимилоидно моноклонално антитяло разкрива, че пациентите с леки тау изменения в началото на лечението запазват по-голяма част от когнитивните си способности от онези със значителни натрупвания на неврофибриларни възли.

Макар че подходът изглежда обещаващ, пред учените стои предизвикателството да разгадаят биохимичните характеристики на рано натрупалите се тау протеини. Те продължават да проучват кои тау области участват в образуването на неврофибриларни възли и кои секвенции ускоряват натрупването.

Усъвършенстването на диагностични инструменти като течната хроматография с масова спектрометрия също би помогнало да се откриват патологични изменения на тау протеините в гръбначномозъчната течност и кръвта.

Източник:

New biomarker test can detect Alzheimer’s years before current methods: https://www.thebrighterside.news/post/new-biomarker-test-can-detect-alzheimers-years-before-current-methods/

Още по темата:
  • Учени откриха връзка между хроничното заболяване на венците и Алцхаймер Учени откриха връзка между хроничното заболяване на венците и Алцхаймер
  • Крие ли мигрената риск от развитие на деменция Крие ли мигрената риск от развитие на деменция
  • ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
  • Повечето австралийци не знаят как могат да се предпазят от деменция Повечето австралийци не знаят как могат да се предпазят от деменция
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

Коментари към Създадоха тест, който открива признаци на Алцхаймер до 10 години по-рано

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Създадоха тест, който открива признаци на Алцхаймер до 10 години по-рано
    www.framar.bg 
    на 19 July 2025 в 18:11
    Коментирайте "Създадоха тест, който открива признаци на Алцхаймер до 10 години по-рано"

НОВИНАТА е свързана към

  • Откриха връзка между лекарството габапентин, деменцията и когнитивните увреждания
  • Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки
  • Анозогнозия – не разбирам, че съм болен
  • Животът в беден квартал повишава риска от болестта на Алцхаймер
  • Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • F03 Деменция, неуточнена
  • F01 Съдова деменция
  • Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Деменция - популярни въпроси и техните отговори

преди 4288 дни, 6 часа и 1 мин.

Как да се грижа за възрастен човек с деменция? Моля за съвети.

преди 4880 дни, 5 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 3 дни, 4 часа и 53 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 8 дни, 8 часа и 15 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 10 дни, 7 часа и 52 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 15 дни, 6 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки

Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки

от 12 юни 2025г. Прочети повече
Алтернативно лечение на деменция Алтернативно лечение на деменция

Алтернативно лечение на деменция

от 21 март 2024г. Прочети повече
Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция

Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция

от 17 май 2023г. Прочети повече
Миелин базичен протеин тест Миелин базичен протеин тест

Миелин базичен протеин тест

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 20

КАНТАБ ПЛЮС таблетки 32 мг / 12.5 мг * 28 НОБЕЛ

АКАРД таблетки 150 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 500 мг * 60

НАЗО ЛИБЕРО ХИПЕРТОНИЧЕН НАЗАЛЕН СПРЕЙ С МЕНТОЛ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:33:19

БОТАЛАЙФ МАСЛО ЗА ДИАБЕТИЦИ ГЛИКА 250 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:20:20

КАФЕТИН ФОРТЕ таблетки * 12 АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:16:46

БЕТАСЕРК таблетки 24 мг * 20 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:05:20

АЦИКЛОВИР AL таблетки 800 мг * 35

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 12:50:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival