Учени обобщиха основните методи за лечение на коронавирус
Експерти от Московския медицински университет „И.М.Сеченов“, с помощта на руски и ирански колеги, опитаха да обобщят познатите до момента начини за лечение на коронавирусна инфекция. Трудът им е публикуван в списание „Journal of Molecular Medicine“, като в него те обясняват как действа всеки от медикаментите и доколко ефикасно е лечението с него.
Инфекцията със SARS-CoV-2, която доведе до избухването на пандемията в началото на 2020 г. е много сходна на други две – със SARS-CoV и MERS-CoV. Те също заразиха много хора през 2003 г. и 2013-2015 г. Най-често заболяването протича с треска, суха кашлица, умора, загуба на вкус и обоняние.
Повечето симптоми са свързани със свръхреакция на имунната система на пациента, която при тежките случаи може да предизвика увреждане на белите дробове и възпаление в целия организъм.
Имунотерапия
Първият метод за лечение е имунотерапията. Известно е, че антителата, съдържащи се в серума на хора, прекарали вирусно заболяване, могат да ускорят оздравителния процес при други пациенти. Макар тази форма на лечение да е опростена, все пак има и няколко ограничения: броят на потенциалните донори е твърде малък, активността на антителата намалява с времето (това е и причината серумът от отдавна преболедували пациенти да няма нужния ефект) и това, че самите антитела биха могли да разпространят вируса в тялото – феномен, познат като антитяло-зависима инфекция.
На същия принцип могат да се използват и Т-лимфоцитите, които имат свойството да унищожават увредените или инфектирани клетки в тялото. Учени откриват, че броят на Т-лимфоцитите на CD8+ субпопулацията е значително по-нисък в пациенти с COVID-19 и колкото по-сериозно е състоянието им, толкова по-малък е броят. Т-клетките, предназначени за борба със специфичен вирус, могат да бъдат произведени инвитро и след това да бъдат предложени като вид терапия на пациента.
Супресия (потискане) на ензими
Лечението представлява потискане, или супресия, на определени ензими като AAK1 и GAK, нужни на вируса, за да проникне в клетката. Някои медикаменти играят ролята на инхибитори на тези ензими. Те вече са тествани и се прилагат, макар и с друга цел, а именно за лечение на ревматоиден артрит.
Подобен подход се нарича смяна на предназначението на дадено лекарство.
Анастасия Шпичка, един от авторите на проучването и учен от Института по регенеративна медицина към университета „Сеченов“, пояснява, че в документа „Анализ на клиничните изпитания“, публикуван на правителствения сайт ClinicalTrials.gov, са изброени много терапевтични средства срещу COVID-19 и немалка част от тях са добре познати на специалистите за лечение на други заболявания.
Рецептор в клетъчната мембрана
След като учените са запознати със структурата и действието на рецептора в клетъчната мембрана, който позволява на вируса да навлезе в клетката (протеина АСЕ2), е възможно да се създаде негов аналог. Задачата му ще е да се закрепя за вирусните частици и да ги „откъсва“ от клетките. Подобни аналогови рецептори вече са разработени, тествани и доказано намаляват скоростта на разпространение на вируса в тялото. Те обаче не го предотвратяват, което означава, че съществуват други места в клетките, през които той успява да премине.
Антивирусни препарати
Употребата на антивирусни лекарства дава противоречиви резултати. Ремдесивир, доказал своята ефективност срещу SARS-CoV-2 в някои изследвания, не даде добри резултати при други.
Хлорокин, показан за лечение на малария, също се смяташе за обещаващ в лечение на COVID-19.
Бяха направени опити и някои от медикаментите при HIV инфекция да се използват срещу коронавирус, но и там резултатите не бяха категорични.
Други форми на лечение, които също са тествани срещу коронавирус, са потискане на свръхреакцията на имунната система и използване на мезенхимни стволови клетки (обикновено част от лечението на възпалителни и автоимунни заболявания). Проучванията върху ефективността на втория метод все още не са приключили.
Кортикостероиди
Кортикостероидите също забавят възпалителните процеси и биха могли поне да намалят смъртността при пациентите с тежки заболявания.
Въпреки усилията на учените по целия свят да открият ефективно средство за лечение на COVID-19, все още не е намерен оптимален вариант. Възможно е той да се окаже вече съществуващо лекарство или да бъде съвсем ново откритие. Или комбинация от двете.
newswise.com/springer.com
Снимка: unsplash.com
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- Безопасна Коледа по време на пандемия
Коментари към Учени обобщиха основните методи за лечение на коронавирус