Учени от Великобритания призовават за удължаване на периода за експерименти с ембриони до 28 дни след оплождане
Редица водещи учени от Обединеното кралство призовават за удължаване на законовата граница за провеждане на експерименти с ембриони от 14 на 28 дни след оплождане, което ще им позволи да изучават неизследваните тайни на ранното човешко развитие. Според тях промяната, която е твърде вероятно да бъде подкрепена от обществото, може да доведе до големи научни пробиви при безплодието, спонтанните аборти и вродените дефекти.
Настроения в обществото
Наскоро публикувана теренна работа, предназначена да се запознае с различни обществени мнения по силно противоречивата тема, предполага, че настроението е благоприятно. Проектът, частично финансиран от правителствения независим орган за изследвания и иновации на Обединеното кралство, се провежда между май и юли 2023 г., задавайки проучващи етични и философски въпроси относно идеята за удължаване на законовия праг.
Екипът зад работата – Human Developmental Biology Initiative (HDBI) – смята, че това е важна първа стъпка в много по-дълъг дебат, който неизбежно ще бъде необходим, ако се вземе решение за промяна на правилата за експериментиране с ембриони.
Организации като Right To Life UK и някои религиозни групи категорично се противопоставят на провеждането на медицински експерименти върху човешки ембриони. „Никога не трябва да се провеждат подобни експерименти.“, категорична е Катрин Робинсън, говорител на Right To Life UK. Според нея проектът е завоалиран опит за премахване на законовия праг от 14 дни.
Неудържима наука?
„Когато мислим за промяна на закона, трябва да бъдем много внимателни, тъй като той представлява договор между обществото и изследователите.“, коментира проф. Робин Ловел-Бадж, съпредседател на групата за надзор на HDBI и ръководител на Лабораторията по биология на стволовите клетки и генетика на развитието в Института „Франсис Крик“. „Правителството няма да предприеме нищо без обществена подкрепа и нашата работа предполага, че такава е налична.“
Ловел-Бадж подчертава, че никой не предлага отглеждане на ембриони за създаване на бебета. Вместо това става въпрос за изследване на най-ранните дни и процесите на развитие на новия живот, като наблюденията могат да помогнат да се разбере какво е възможно да се обърка в първите седмици след оплождане.
>>> Създадоха модел на човешки ембрион, без да използват яйцеклетки или сперматозоиди
От въвеждането на 14-дневното ограничение в Закона за човешкото оплождане и ембриология на Обединеното кралство, който датира от 1990 г., науката е напреднала значително, разширявайки границата на това колко дълго ембрионът може да бъде поддържан жив за изследователски цели след оплождане.
Етични червени линии
Според някои 14-дневният праг никога не е бил предназначен да представлява морална граница за изследване на ембриони, а просто практическо ограничение. Какво точно обаче се случва 14 дни след оплождането е мистерия, тъй като не са провеждани изследвания.
Ограничението е въведено през 1984 г., няколко години след раждането на Луиз Браун – първото бебе, заченато чрез ин витро процедура. Тогава е взето решението законовият праг да бъде 14 дни след оплождане, тъй като през първите две седмици ембрионът с дължина 1 мм представлява топка клетки, а след това започва образуването на по-сложни структури.
От експерименти с животни и сканирания на бременни жени, учените знаят, че до четвъртата седмица (28 дни) сърцето се формира и започва да бие. В този момент ембрионът е по-малък от оризово зърно и няма функционираща нервна система, което означава, че не изпитва болка.
Експертите твърдят, че удължаването на прозореца за изследване на ембриони до 28 дни би позволило на учените да проучат отблизо жизненоважни процеси на развитие като гаструлацията (стадий на образуване на зародишните пластове).
„Ние знаем много малко за развитието след втората седмица от оплождането.“, коментира д-р Питър Ръг-Гън, научен ръководител на HDBI. Според него сдобиването с повече информация за този етап може да доведе до подобрения в успеваемостта на ин витро оплождането и изследването на спина бифида (вродена аномалия в развитието на гръбнака и гръбначния мозък).
Scientists: Allow forbidden 28-day embryo experiments: https://www.bbc.com/news/health-67204553
Продукти свързани с НОВИНАТА
НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА С DHA капсули * 90 VIRIDIAN
ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
АРОФОЛИКАЦИД МЕТА таблетки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
АРОФОЛИКАЦИД таблeтки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС MAX DHA капсули * 90
НОВИНАТА е свързана към
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Разработване на първите ваксини срещу коремен тиф
- Шест прости научни експеримента, които трябва да покажете на децата си (1 част)
- Влияние на клетъчната теория и ембриологията върху историята на биологията
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
- Опити и хипотези за направата на ДНК от нуклеина
- Билки при спонтанни аборти
- Виждания на Иван Павлов за условните и безусловните рефлекси
- Никълъс Сен – лекарят, който в името на науката се напомпва с 6 л водород през ректума
- Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
Коментари към Учени от Великобритания призовават за удължаване на периода за експерименти с ембриони до 28 дни след оплождане