Учени от Тюменския университет предлагат технология за изследване поведението на коронавирусите на открито
Технологията, наречена „контролиран капков клъстер“, която изследва оцеляването на коронавирусите, е дело на учени от Института X-BIO на Тюменския държавен университет, на представители от Руската академия на науките, Московския университет „М. В. Ломоносов“ и научни центрове от Израел и САЩ.
За COVID-19 и въпросите, които провокира
Пандемията от COVID-19 насочи вниманието на научната общност към начините, по които се предава вируса SARS-CoV-2. Как точно се случва и какви условия благоприятстват процеса, са част от търсените отговори.
Коронавирусните частици се предават и от големи капчици, но тъй като те падат бързо, предаването им се осъществява само при близък контакт. Отговорни за въздушното предаване са микрокапки с размери от порядъка на десетки микрони.
Наблюденията потвърждават, пишат учените в статията, публикувана в списанието „Atmosphere”, че има значителна вероятност дори нормално говорене да причини въздушно предаване на вируси в затворено пространство.
В същото време все още не са проучени подробно условията за вирусна инфекция на открито. Някои експериментални проучвания показва, че предаването на вируси е силно зависимо от температурата и влажността на въздуха, но е неясен механизмът, по който това се случва.
Вирусите използват атмосферни аерозолни частици, за да се придвижат на значителни разстояния. Вирионите (вирусните частици) имат размер в субмикронни мащаби и това затруднява наблюдението им. Усложняващ фактор при изследването на биоаерозолите е, че е изключително трудно да бъдат наблюдавани бактерии във въздуха още повече вирусни частици, защото е невъзможно да бъдат проследени отделни микрокапки в аерозолите.
Същността на изследването
Предложената от екипа технология на капковите клъстери е уникална и позволява наблюдението на изолирани аерозолни капчици за продължително време и изучаването им с флуоресцентна микроскопия.
Учените предлагат теоретичен модел на изпаряването на аерозолни микрокапки в зависимост от атмосферните условия – влажност, температура на въздуха и други параметри.
В хода на изследването те са определили най-благоприятните условия за съхраняването на вируса във външна среда и това са ниската температура и високата влажност, тъй като забавят изпарението на микрочастиците и помагат за дългосрочното оцеляване на вируса във въздуха.
И понеже става дума за наблюдението на микроорганизми в течни капчици с диаметър няколко десетки микрона, новата технология ще позволи подробното изследване на поведението, разпространението и оцеляването на вирусите.
Авторите на изследването подчертават, че са разгледали само един аспект на проблема, свързан с разпространението на вирусната инфекция по въздуха.
Според тях, научната им работа повдига важния въпрос дали личните предпазни средства (медицинските маски, предпазните очила) трябва да бъдат ползвани на открито.
Контролът и профилактиката на респираторните инфекциозни заболявания зависи и от възможността да се разбере как изпарението на микрокапките зависи от условията на околната среда като температура и влажност на въздуха.
Оказва се, че най-опасната инфекциозна ситуация, когато хората вървят по улицата, седнали са в паркове и градини, е в случаите на хладно време и при висока относителна влажност на въздуха. Очевидно в тези случаи социалната дистанция не помага, а е нужно да бъдат използвани маски и защитни очила. Когато голям брой хора са събрани на открито, обикновената маска намалява значително разпространението на инфекцията, отбелязват учените в статията.
news.utmn.ru, mdpi.com
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Учени от Тюменския университет предлагат технология за изследване поведението на коронавирусите на открито