Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Фондация „Миастения гравис“ събра на форум пациенти и лекари, обединени в битката срещу рядкото заболяване

Фондация „Миастения гравис“ събра на форум пациенти и лекари, обединени в битката срещу рядкото заболяване

от 15 март 2023г., обновено на 16 март 2023г.
Автор: Гергана Караилиева
Фондация „Миастения гравис“ събра на форум пациенти и лекари, обединени в битката срещу рядкото заболяване - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Фондация „Миастения гравис“ събра на едно място свои членове и невролози на първия форум, посветен на рядкото заболяване, който премина под мотото: „Движеща сила е знанието“.

Форумът

Началото постави акад. Иван Миланов, който изрази задоволството си, че пациенти и медици са заедно, водени от желанието да научат повече както за болестта, така и за самите себе си.

Движещата сила на форума, който се проведе в София на 11 и 12 март 2023 г. е председателката на Фондация „Миастения гравис“ Ирена Нешовска, която откри събитието като изрази благодарността си към невролозите, които от години полагат грижи и се борят за живота на миастениците. Развълнувана тя припомни на всички за първите и плахи стъпки и срещата с акад. Миланов, в резултат на която се появява и консенсусът за заболяването.

„Не е срамно да си болен. Болестта не е избор, а предизвикателството. Всички вие сте живи благодарение на лекарите и затова им благодаря от сърце“, каза Ирена Нешовска, която беше категорична, че хората с миастения гравис (МГ) и невролозите са заедно и от едната страна и само така, обединени са в състояние да водят успешно битката с една от редките болести.

миастения гравис

Болест, за която мнозина не са и чували, но когато диагнозата се стовари, то светът на пострадалия се срутва. И тогава тези хора имат нужда както от лекарите, така и от подкрепата на семейство, близки и приятели. Имат нужда и от организация като Фондацията, създадена от Ирена Нешовска, защото там е мястото, където споделят притесненията и страховете си, но и получават достоверна и проверена информация.

>>> Миастения гравис, МГ (Myasthenia gravis МКБ G70.0)

Организацията не само позволява на миастениците да споделят своите тревоги и търсят отговори на въпросите си. Тя е още и опора за хората с тази диагноза, защото ги защитава и се бори за правата им.

И точно неуморната и целенасочена работа на Ирена и съмишлениците й заедно с невролозите доведе до признаването на заболяването у нас и включването му в списъка на редките болести през 2022 г. Д-р Ваня Делева сподели по този повод: „Личната ми битка затова започна през 2017-а. Бяха нужни пет години, за да се случи, но нямаше да е възможно без вас, пациентите. Постигнахме го с общи усилия.“

Смисълът на събитието беше във възможността миастениците да научат подробности за заболяването, за терапиите, за новите изследвания и иновациите както и да намерят важни за тях отговори от специалистите.

Както многократно подчертаваха и пациенти, и невролози по време на двата дни, само с общи усилия са в състояние да постигнат успехи както по отношение на справянето със заболяването, така и когато става дума за промяна на отношението на държавата към проблемите на хората с редки заболявания.

Невролозите

Не са малко специалистите, които от години се занимават с лечението на хората с миастения гравис. Очевидно, както споделят повечето от тях, рядкото автоимунно заболяване, от което страдат между 150 и 300 души на 1 000 000, се превръща в кауза, на която се посвещават не само професионално, но и човешки. Усилията на невролозите са насочени към грижа за хората, но и към научни разработки, свързани с разкриване на още подробности за болестта, проявленията й, терапиите.

От огромно значение за страдащите особено от рядко заболяване е възможността да получат точна, ясна и професионална информация от лекарите. Форуми като организирания от Фондация „Миастения гравис“ позволяват на жените и мъжете да научат много за собственото си заболяване и да си отговорят на много от въпросите, които ги вълнуват.

миастения гравис

Доц. Георги Славов от Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Свети Георги“, Пловдив, запозна присъстващите със заболяването. Направи го стегнато и на език, достъпен за всеки. Отговори и на множество въпроси, сред които и най-често задавания – дали стресът е в основата на МГ. „Най-лесният отговор е, че стресът е виновен за всичко. Не съм склонен да кажа, че именно той отключва заболяването. А ако някой открие причината, той ще бъде следващият носител на Нобел“, каза неврологът и посъветва присъстващите: „Не се обвинявайте! Никой не е виновен. Медицината ни е в 21 век и нещата се случват. Мога само да кажа, че до три години ще има специфични медикаменти, различни от сегашните, които ще борят с антителата ви по много интелигентен начин“.

„Големи длъжници сме на пациентите, защото в България доскоро се правеше малко за МГ“, каза доц. Милена Миланова от УМБАЛ „Св. Наум“, която говори подробно за най-тежкото проявление на заболяването – миастенните кризи и дихателната недостатъчност.

>>>За здрави, не за болни е направена здравната ни система, а хората с миастения гравис оцеляват трудно

„В последно навреме кризите са по-малко, а това означава, че работим повече за заболяването, че го познаваме малко по-добре, но и че пациентите разполагат с повече информация“, обобщи ситуацията доц. Миланова и разясни с подробности как може да се разпознае кога състоянието започва да се влошава. Обърна внимание на имунните терапии, които се очаква да разгадаят механизма, по който започва миастенията.

миастения гравис
Д-р Камелия Гърбатилова, която е новото попълнение в екипа на лекарите, посветили се на миастения гравис, говори за заболяването извън мускулната слабост и насочи вниманието към главоболието и психичния дистрес.

Д-р Димитър Тасков разви темата за нарушенията на съня при пациентите с МГ. Неврологът цитира няколко проучвания. Едното показва, че 60% от миастениците имат нарушения на съня, другото, което е осъществено в Сърбия, установява връзка между лошото качество на съня и продължителността на заболяването както и връзката им с лошото качество на живот и наличието на тревожност и депресия. Колкото по-тежко става заболяването, толкова повече се увеличават нарушенията на съня.

Д-р Тасков съобщи и за проучването, осъществено под ръководството на доц. Миланова и българския научен принос.
„На проведения през 2023 г. Европейски конгрес за медицина на съня представихме данните от нашето проучване, свързано със сънната апнея при миастениците. Доказахме, че 33% от тях имат и сънна апнея. Докато в общата популация от нея страдат между 10% и 15%“, каза д-р Тасков.

миастения гравис

Особен интерес обяснимо предизвика темата за терапиите, представена от д-р Ваня Денева. Невроложката призна, че се среща с миастения гравис за първи път преди 13 години по време на специализацията си в ИСУЛ и от този момент й се посвещава.

>>>Лекарството за ревматоиден артрит ритуксимаб е ефективно срещу миастения гравис

„Знанието е движеща сила. Ние, лекарите, черпим знания и от вас. Всеки е индивидуалност и реагира по различен начин на лечението. С всеки един от вас ние ставаме все по-знаещи“, каза д-р Денева и напомни, че когато става дума за лекарства винаги трябва да има баланс между ефективността и страничните ефекти.

миастения гравис

Първото българско проучване за качеството на живота на хората с МГ е дело на д-р Валентина Игнатова. Анкетното проучване е осъществено сред 54 души, но в анализа участват 52, защото двете от анкетите са непълни. Изследването обхваща период от 6 месеца и трае от май до ноември 2020 г. Резултатите показват ясно, че при хората с миастения гравис качеството на живота, свързано със здравето, е нарушено. При 20% от участниците се откриват тежки проблеми, свързани с наличието на тревожност и депресия. Преживелите миастенни кризи имат проблеми със самообслужването. Страдат от неразположение, болка и дискомфорт.

Да живееш с миастения

В продължение на два дни миастеници и лекари обсъждаха не само заболяването, терапиите и лекарствата. Участниците в събитието се опознаваха и търсеха път един към друг, но и към самите себе си. Разказваха историите си и преживените кризи. Споделяха мъките, страданията и притесненията си, но и миговете на удовлетворение, на радост от постигнатото, на благодарност към медиците, които ги разбират, грижат се за тях, спасяват ги.

миастения гравис
В края на форума и лекари, и пациенти изразиха своята удовлетвореност и надежда, че скоро ще се съберат отново. Защото само заедно са в състояние да се борят с болестта и да я направят поносима.

Още по темата:
  • За здрави, не за болни е направена здравната ни система, а хората с миастения гравис оцеляват трудно За здрави, не за болни е направена здравната ни система, а хората с миастения гравис оцеляват трудно
  • Ирена Нешовска: Високата смъртност при хората с миастения гравис е резултат от безхаберието на държавата! Ирена Нешовска: Високата смъртност при хората с миастения гравис е резултат от безхаберието на държавата!
  • Лекарството за ревматоиден артрит ритуксимаб е ефективно срещу миастения гравис Лекарството за ревматоиден артрит ритуксимаб е ефективно срещу миастения гравис
5.0/5 2 оценки

Коментари към Фондация „Миастения гравис“ събра на форум пациенти и лекари, обединени в битката срещу рядкото заболяване

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фондация „Миастения гравис“ събра на форум пациенти и лекари, обединени в битката срещу рядкото заболяване
    www.framar.bg 
    на 25 March 2023 в 04:07
    Коментирайте "Фондация „Миастения гравис“ събра на форум пациенти и лекари, обединени в битката срещу рядкото заболяване"

НОВИНАТА е свързана към

  • Ева Фростел за живота с миастения гравис: Уморявах се и не можех да говоря, но продължих напред
  • Лечение на миастения гравис
  • Хранене при миастения (мускулна слабост)
  • Алтернативни методи за облекчаване състоянието при миастения гравис
  • Тест за антитела срещу рецептори за ацетилхолин
  • Зърнеш, Степно седефче, Зеркула
  • За здрави, не за болни е направена здравната ни система, а хората с миастения гравис оцеляват трудно
  • Ирена Нешовска: Високата смъртност при хората с миастения гравис е резултат от безхаберието на държавата!
  • Лекарството за ревматоиден артрит ритуксимаб е ефективно срещу миастения гравис
  • КП № 64.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА МИАСТЕНИЯ ГРАВИС И МИАСТЕННИ СИНДРОМИ ПРИ ЛИЦА НА ВЪЗРАСТ НАД 18 ГОДИНИ

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Л-цистеин /аминокиселина/ срещу разрушителното деиствие на алкохол и цигари.

преди 543 дни, 17 часа и 43 мин.

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 600 дни, 20 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 18 дни, 18 часа и 3 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 25 дни, 9 часа и 17 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 54 дни, 8 часа и 37 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 56 дни, 14 часа и 41 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах