Френски биотехнолози откриха механизма, чрез който ХИВ атакува имунната система
Френската биотехнологична компания „Diaccurate“, която е част от Института „Пастьор“, успя да открие механизма, който парализира имунната система при носителите на ХИВ. Заедно с това екипът разработи и моноклонално антитяло, което вече е изпробвано върху животински модел. Това дава големи надежди за ремисия на болните от СПИН.
От откриването на вируса преди 37 години и въпреки провежданите от десетилетия изследвания учените не успяват да разберат механизма на имуносупресия при СПИН.
До момента няма отговор на въпроса защо имунната система бива парализирана. Сега го дава екипът на „Diaccurate“, чийто ръководител е професорът от Института „Пастьор“ Жак Тезе. Учените откриват ензима, отговорен за унищожаването на белите кръвни клетки. Става дума за ензим на панкреаса, използван при храносмилането. Когато обаче се свърже с части от вируса ХИВ, започва да атакува белите кръвни телца.
Първата вирусна фаза, през която болните преминават, е когато ХИВ се размножава в тялото, което се защитава. Тя може да се контролира както това става при вирусна инфекция като грипа. Втората фаза обаче е фатална, защото по време на нея настъпва парализа на имунната система, която оставя тялото беззащитно и води до смърт от патологии като пневмония или рак.
Проф. Жак Тене описва лимфоцита T CD4+ като го нарича „главния генерал на армията на имунната система“. И обяснява по следния начин постижението на екипа си:
„Нашето откритие се отнася до действието на ензима PLA2G1B, секретиран от панкреаса. Той се намира в кръвта, използва се за храносмилане и няма патологичен ефект. Когато обаче човек е заразен с ХИВ и част от вируса се свърже с T CD4+ -клетките, този храносмилателен ензим ще атакува мембраната им. Това е изцяло нов механизъм. Вирусът изкривява системата. Знаехме, че при СПИН съществува механизъм на активиране на T CD4+, но не бяхме наясно каква е причината затова. В действителност ХИВ изкривява храносмилателния ензим и го превръща в патоген, който преди да изчезне, парализира T CD4+“.
След като учените откриват механизма, компанията разработва моноклонално антитяло, за което се твърди, че е в състояние да неутрализира патогенния ефект на ензима PLA2G1B в носителите на ХИВ.
Проф. Жак Тезе казва, че опитите с животни показали, че антитялото неутрализирало парализиращата активност на ензима върху T CD4+ - клетките, където има части от ХИВ и това е позволило на лимфоцитите да възстановят нормалната си активност.
Лечението може да е революционно и да е реална възможност да се ограничи използването на настоящите тройни терапии и да има ремисия.
„При заразените с ХИВ тройната терапия е за цял живот. Надеждата е, че можем да неутрализираме патогенните ефекти на ензима и да възстановим нормалната имунна функция, при това само в рамките на няколко месеца лечение с новото лекарство. Надяваме се, че ще успеем да намалим антиретровирусните препарати и ще ги потиснем в дългосрочен план благодарение на ремисията с възстановена имунна система, която би контролирала вируса“, коментира още Жак Тезе.
Новият медикамент все още не е преминал всички етапи на клинични изпитвания. Този период ще отнеме от пет до десет години, а ще бъде нужно и значително финансиране, коментира Филип Пулети. Но е сигурно, че усилията ще продължат, защото в света живеят 37 900 000 души с ХИВ, от тях достъп до лечение имат 23 300 000. В същото време скоростта, с която инфекцията се разпространява е плашеща – 1 700 000 нови инфекции биват регистрирани всяка година.
usinenouvelle.com, leparisien.fr, sudouest.fr, pixabay.com
Коментари към Френски биотехнолози откриха механизма, чрез който ХИВ атакува имунната система