11 ноември 2020-а: 4390 са установените случаи на COVID-19 след направени 11 068 теста
4390 са новите случаи на COVID-19, което е 40% от направените 11 068 PCR теста за последното денонощие, показват данните на информационната система. От началото на епидемията до момента общият брой на потвърдените случаи в страната е 83 366.
В лечебни заведения са настанени 4176 от хората с коронавирусна инфекция, а в интензивните отделения са постъпили нови 10 души, с тях общият брой на хората в тежко състояние става 280.
516 са излекуваните, 80 са починали.
За поредно денонощие системата отчита най-много заразени с вируса на SARS-CoV-2 в столицата – 1318, в Пловдив – 471, Варна – 301, Благоевград – 229, Русе – 218.
Изключително висок е броят на медицинските специалисти с положителни тестове от последното денонощие – 155, с които общият брой на работещите в сферата на здравеопазването достига 3278.
COVID-19 в България
471 са новите случаи на COVID-19 в Пловдив. В областта продължават проверките за спазването на карантината и на мерките. Над 9000 са извършени до момента. С решение на областния щаб от 10 ноември 2020-а от днешния 11 ноември учениците от 6 и 7 клас в община Пловдив преминават на дистанционно обучение до 22 ноември, а за младежите от 8 до 12 клас обучението онлайн се удължава до същата дата. Останалите общини в областта ще реагират според ситуацията на места. Пенсионерските клубове в цялата област са затворени.
Увеличава се броят на заразените и във Варна, където днес системата отчита 301 нови случая. От РЗИ – Варна съобщават, че разпространението на заразата продължава да е дифузно. Според решението на варненския щаб до днес 15 % от леглата във всички многопрофилни болници трябва да бъдат за лечение на COVID-19, а до 13 ноември да се определят останалите до 20 % легла. От днес започва работа и Единен портал. Той ще дава онлайн информация за леглата. Дежурните медици ще нанасят веднага свободните легла, което ще направи достъпа по-лесен и по-бърз.
В Благоевград новите случаи са 229, а общият брой на заразените до момента в областта е 5412. И тук както и на повечето места в страната по-големият проблем е липсата на медицински персонал. Увеличаващият се брой на заразени в областта доведе до решението областната болница да бъде преструктурирана и в нея да останат за лечение, различно от COVID-19, родилно, детско и неонатологичното отделения. Ръководствата на двете най-големи болници са се договорили в едната да се поемат случаите на коронавирусна инфекция, а в другата останалите спешни случаи. Почти запълнен е капацитетът на болниците в Гоце Делчева, където се лекуват 77 души, и в Разлог, където са хоспитализирани 80. В болницата в Петрич вече разполагат със скенер с висока резолюция, който позволява по-пълна картина на състоянието на пациентите, както и много голяма точност в диагностиката на COVID-19 като показва началните промени в белия дроб, които рентгена не успява да улови. В Рентгеновото отделение преминават на ден до 130 души. През следващата седмица болницата ще има и нови рециклатори, които са с 99 % бактерицидна активност, както изцяло оборудвана линейка.
В Русе продължава да има проблеми както с липсата на легла, така и с липсата на медицински персонал. До момента в областта заразените с вируса SARS-CoV-2 са 2573, а днес са установени нови 218 случая. В Университетската болница „Медика Русе“ от 1000 души персонал с COVID-19 са 105. От болницата съобщиха, че разполагат с лекарства за лечение на пневмонии за още две седмици.
Липсата антикуаголанти и антибиотици е сериозен проблем не само за лечебните заведения в Русе. Фармацевти алармират за това от седмица и призовават хората да не се презапасяват. Министърът на здравеопазването информира, че предстои среща днес, на която ще бъде взето решение за действия, които да прекратят възможността на хората да се презапасяват с големи количества медикаменти.
196 са хората, заразени с вируса на SARS-CoV-2 в Стара Загора. Директорът на Университетската болница "Проф. д-р Стоян Киркович" проф. Йовчо Йовчев съобщи пред БНР, че се увеличава броят на хората в тежко състояние. В реанимацията в момента има 11 болни, шестима оттях са интубирани, а петима са с кислородни маски. В Клиниката по пневмология 8 души са с кислородни маски, в ортопедичната - 6, а в хирургичната те са 9.Общо 107 са хоспитализираните. Осем са свободните легла, а от тях две са за интензивно лечение. Проф. Йовчев информира, че болницата разполага с нужните медикаменти за лечение на COVID-19.
В Сливен са установени нови 61 заразени. По данни на РЗИ 57 души в момента са настанени в болници, от които петима са в интензивния сектор. 653 мъже и жени са на домашно лечение, под карантина са 799.
Междувременно доц. Атанас Мангъров пое клиниката в Инфекциозната болница, където се лекуват всички болни от COVID-19.Това е станало с негова писмена молба до ръковоството. Здравният министър заяви, че изискването му е да бъдат спазвани всички мерки за безопасност.
Пред БНР днес министър Костадин Ангелов съобщи, че до края на седмицата ще бъдат осигурени голям брой бързи антигенни тестове и уточни, че това е разписано да се случи, когато броят на заразените достигне 300 на 100 000 души каквато е ситуацията в България в момента. Очаква се до 18 ноември решение на европейско ниво дали тези тестове са като PCR. Според здравния министър проблемът е в страха на хората, който е водещ. Той беше категоричен, че при дифузното разпространение на заразата няма да има ефект пълното затваряне.
COVID-19 по света
51 562 166 са заразените с COVID-19 в света. Данните на Университета „Джонс Хопкинс“ показват, че САЩ продължава да е държавата с най-много болни – 10 257 825, след нея в черния списък се нарежда Индия, където до момента са установени 8 636 011 случая на хора с коронавирусна инфекция, Бразилия с 5 699 005 и Франция с 1 857 309. С над 1 000 000 заразени са още Русия, Испания, Аржентина, Великобритания и Колумбия. Над 900 000 са случаите в Италия, Мексико и Перу, а над 700 000 в Южна Африка, Германия и Иран. Полша, Чили, Белгия и Ирак са в групата, където заразените с вируса на SARS-CoV-2 нахвърлят 500 000 души.
Северна Корея и Туркменистан са държавите, в които няма нито един случай, а в Ангуила, остров в Карибско море и самоуправляваща се територия на Великобритания, има трима.
В САЩ продължава тенденцията от миналата седмица ежедневните случаи да надхвърлят 100 000 души. На 10 ноември те бяха 201 000. Дневният брой на загубилите битката с вируса е също висок – 1500, а общият брой на починалите до момента надхвърли 240 000 души. Северните части на САЩ и Средния Запад са сред най-засегнатите области.
От днес със заповед на италианския министър на здравеопазването областите Абруцо, Базиликата, Лигурия, Тоскана и Умбрия влизат в оранжевата зона, а автономната провинция Болцано в червената. Това са зоните с най-висок риск. В червената зона и към тази дата са Калабрия, Ломбардия, Пиемонт, Вале д, Аоста. В тези области са наложени множество ограничителни мерки.
В оранжевата област е въведен вечер час и от 22 часа до 5 сутринта е забранено излизането навън. Хората нямат право да напускат общината, в която живеят, освен в случаите, когато става дума за работа, учене или нужда от медицинска помощ. И в двете зони са затворени ресторанти, барове, сладкарници. В Неапол се стигна до ситуация, в която на хората са изнасяни кислородни апарати, които ползват, докато чакат в колите си пред болниците. Системата е на ръба според лекарите и ако кривата не започне да спада няма здравна система, която би могла да се справи, е мнението на националния комисар по извънредните ситуации Доменико Аркури.
Въпреки високият брой случаи за 24 часа в Испания, над 17 000, и 411 починали, здравният министър Салвадор Ила заяви, че се наблюдава стабилизиране на броя на заболелите. Дали обаче това е трайна тенденция или временен спад ще стане ясно след две до три седмици. Данните показват, че честота на заразяване въз основата на случаите за последните две седмици е 530 на 100 000 души. Мадрид, Каталуния и Андалусия са районите с най-много заразени.
Очаквайте подробности.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, pd.government.bg, chernomore.bg, blagoevgrad.eu, dunavmost.com, rzi-sliven.org, lastampa.it, coronavirus.jhu.edu, francetvinfo.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 11 ноември 2020-а: 4390 са установените случаи на COVID-19 след направени 11 068 теста