17 ноември 2020 г.: 44% положителни тестове за COVID-19 от 7934 PCR теста
3519 са установените нови случаи на COVID-19 за изминалото денонощие, показват данните на информационния портал, което прави 44% положителни проби от направените 7934 теста.
101 770 е общият брой на потвърдените случаи.
942 са излекуваните, 152 са изгубили битката с болестта.
Настанени в болници са 5353 души, в интензивни отделения са 288.
129 са медицинските служители с положителни тестове, общият им брой вече е 4011.
След столицата, където са установени 1163 души с положителни тестове, се нарежда Пловдив с 311, следва Благоевград – 224, Русе – 167, Бургас – 124, Стара Загора – 134, Кюстендил – 132.
COVID-19 в България
311 са потвърдените случаи на COVID-19 в Пловдив за последното денонощие, с тях общият брой на заразените до момента в града под тепетата става 9091 от началото на пандемията. На заседанието си от 16 ноември 2020 г. Медицинският щаб прие правила за лечението на хората с COVID-19, които са с онкологични заболявания, на хемодиализа или имат нужда от интензивни грижи. Седемте диализни центъра в областта трябва да осигурят диализа на хората с положителни проби като обособят специални зони, за да бъде гарантирана безопасността на останалите пациенти.
Областният управител и председател на Кризисния щаб Дани Каназирева информира, че в Онкоцентъра няма да бъде разкрито COVID отделение. Там ще бъдат обособени зони, в които ще се лекуват онкоболните, които са с доказана коронавирусна инфекция или има съмнения за наличието й.
Един от най-сериозните проблеми е интензивното лечение, тъй като липсват специалисти. За да бъде осигурена по-добра медицинска грижа на тежките случаи, Щабът изготви график за тяхното хоспитализиране. Целта е да няма лутане, а линейките да знаят къде да отведат болните. Разкриват се и допълнителни интензивни легла в Университетската „Св. Георги“, в Окръжна и в болница „Каспела“.
До 23 ноември 2020-а медицинските центрове в общините от областта трябва да разкрият и COVID зони.
Увеличава се и броят на леглата за лечение на хората с коронавирусна инфекция, което става със заповед на РЗИ–Пловдив. В МБАЛ „Св Мина“ ще има допълнително 60 легла, с които общият брой става 150, в „Св. Пантелеймон“ ще има нови 20, а в МБАЛ–Асеновград нови 10.
В карловската болница ще започнат работа двама медици специализанти от Пловдив. Дани Каназирева уточни, че ще им бъде осигурен транспорт и освен заплати, те ще получат и допълнителните 1000 лв.
22-ма от работещите в Спешна помощ в Благоевград са заразени с COVID-19. Повечето от тях са шофьори на линейки. В момента 24 души от екипа са в болници, а 22 на домашно лечение. Спешният център разполага със 17 мобилни и девет стационарни екипа, които се грижат за цялата област.
В община Петрич от днешния 17 ноември влизат в сила нови мерки, реши местният щаб на заседанието си от 16 ноември 2020-а. Отменят се всички масови прояви на открито и закрито, сред тях и сватби, кръщенета и семейни тържества. Затварят се двете спортни зали в града, а всички читалища, школи и клубове спират дейността си. Няма да се провеждат спортни прояви нито на открито, нито на закрито. Затварят се всички пенсионерски и клубове на хора с увреждания. Мерките ще бъдат в сила до 30 ноември 2020 г.
В Габрово отчитат нови 108 души с положителни тестове. Продължава тестването на хората от Дома за хора с психични разстройства в дряновското село Радовци. До момента с COVID-19 са седем души от персонала и също толкова от домуващите, общо 14 души.
Огнището на коронавирусна инфекция в Дома за стари хора "Венета Ботева" във Велико Търново се разраства. 29 от възрастните мъже и жени от общо 119-те, настанени в дома, и 12 души от персонала са с положителни тестове. Двама от домуващите вече загубиха битката с вируса, а други двама са в тежко състояние. Продължава тестването и редовно се извършва дезинфекция. Всички с положителни тестове, на които не се налага хоспитализация, са изолирани в COVID отделение, където за тях се грижат четирима души от персонала.
108 са и новите случаи в Шумен. До дни ще бъде открито отделение с 23 легла в стационара на Държавната психиатрична болница. Други 40 ще има и в бившата Белодробна болница. В нея в момента се извършва профилактика на системата за кислород заради установен теч.
Директорът на МБАЛ – Шумен е категоричен, че капацитетът на инсталацията там е достатъчен, за да бъде осигурен кислород на пациентите. Д-р Димитър Костов споделя, че изграждането на независима инсталация в болницата като тази в тубдиспансера би дало сигурност, особено когато има проблем с доставката на кислород. Изграждането й ще струва около 200 000 лв. Д-р Костов споделя, че ако преди са зареждали с кислород на две седмици, сега това се прави на всеки четири дни. Причината е, че на хората с COVID-19 е нужно подаване на кислород 6 пъти повече, отколкото на болните, които са на тази терапия заради други заболявания.
В същото време, на днешния 17 ноември стана ясно, че Конституционният съд е обявил за противоречащо на Конституцията проследяването на телефоните на хората, които не спазват задължителната карантина. Решенито е прието с десет гласа, особено мнение са изразили конституционните съдии Павлина Панова и Анастас Анастасов.
Депутатите от левицата сезираха КС с мотива, че с промените в Закона за електронните съобщения, които регламентират този контрол, и които ще действат и след извънредното положение, се отваря вратата за злоупотреби и масово проследяване на много хора.
COVID-19 по света
Над 55 137 600 са хората с COVID-19 в света, показват данните на Университета „Джонс Хопкинск“.
САЩ продължават да бъдат първи в черния списък с повече от 11 205 400 заразени, след тях са Индия с 8 874 290, Бразилия с над 5 870 000, Франция с 2 041 923 и Русия с 1 971 013.
Във Франция отчитат 33 497 души, които се лекуват в болници. За последното денонощие са хоспитализирани нови 416 французи. 506 души са загубили битката с болестта, а новите положителни случаи са 9 406. В страната продължават дискусиите за мерките и тяхната продължителност. Очакванията са в края на ноември ресторанти, сладкарници и барове да отворят. Дали ще се случи, ще стане ясно след 23 ноември, когато премиерът Жан Кастекс ще обяви решението на кабинета за продължителността на рестрикциите и за допълнителната финансова помощ, която ще получат секторите хранене и хотелиерство.
Русия отчете нови 22 410 случая на заразени с COVID-19. От началото на пандемията до момента общият брой на положителните случаи е 1 971 013. В последните седмици значително се е увеличила заболеваемостта в Иркутск, Нижни Новгород, Новосибирск, Ставропол и Крим.
В Москва, където редовно се регистрират най-много хора с COVID-19, удължиха дистанционното обучение за учениците от 6 до 11 клас до 6 декември 2020 г. Повечето от университетите в столицата и в Санкт Петербург също преминаха към онлайн обучение. Междувременно стана ясно, че до средата на 2021 г. Русия ще произвежда лиофилизирани дози от ваксината срещу COVID-19 „Спутник V“, защото така няма нужда от специален транспорт при изключително ниски температури на съхранението й. Лиофилизацията превръща ваксината в суха маса, която може да бъде съхранява на температура от 2 до 8 градуса, а не както в момента минус 18 градуса. В Института „Н. Ф. Гамалея“, чийто екип създаде ваксината, вече са провели опитите и се очаква до два месеца да започнат производство. Преди дни стана ясно, че Израел води разговори с Русия за купуването на „Спутник V“. Премиерът Бенямин Нетаняху казва, че целта е да бъдат осигурени най-много ваксини от различни места за много хора. До момента Израел е сключил договори с фармацевтичните компании „Модерна“ и „Pfizer“.
В Русия е в ход и третата фаза от тестването на регистрираната на 13 октомври 2020 г. „EpiVacCorona“. Ваксината е на базата на пептидни антигени и е дело на Центъра „Вектор“. Третата руска ваксина, която се разработва от Центъра „Чумаков“ към Руската академия на науките ще бъде регистрирана до края на декември.
Фармацевтичната компания „Pfizer“ обяви, че започва пилотна програма за имунизация срещу COVID-19 в четири от щатите на САЩ, като целта е да подготвят план за доставянето на ваксината им, която се съхранява при минус 70 градуса. Тексас, Ню Мексико, Тенеси и Роуд Айлънд са избрани заради имунизационната инфраструктура и големината си. Те ще получат дози от ваксината по-рано от останалите.
От „Модерна“ вече обявиха, че експерименталната им ваксина е показала ефективност от 95%.
Генералният директор на СЗО заяви, че въпреки добрите новини за ваксините, от организацията, която оглавява, са предпазливо оптимистични, че те ще започнат да се използват в следващите няколко месеца. Д-р Тедрос Гебрейесус изрази сериозна загриженост за вълната от нови случаи, особено в Европа и САЩ, и заяви, че здравните системи и здравните работници се намират „в точката на пречупване“.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, blagoevgrad.eu, gabrovonews.bg, shumenonline.bg, pd.government.b, lefigaro.f, francetvinfo.fr, sortiraparis.com, стопкоронавирус.рф, rg.ru
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
Коментари към 17 ноември 2020 г.: 44% положителни тестове за COVID-19 от 7934 PCR теста