18 ноември 2020-а: 4828 потвърдени положителни проби на COVID-19, висок ръст на оздравелите (1219), но и на починалите (131)
41,5% са положителните проби от направените 11 611 PCR теста като броят на потвърдените случаи е 4828, показват данните на информационния портал.
5463 души са в болниците, от които 303 в интензивните отделения.
За изминалото денонощие са излекувани 1219 мъже и жени, но 131 не са успели да се преборят с вируса на SARS-CoV-2.
В столицата с положителни проби са 1301 души, в Пловдив те са 525, във Варна – 490, следват ги Бургас с нови 282 с установен COVID-19 и Стара Загора с 246.
Над сто са случаите в Кюстендил, Пазарджик, Перник, Плевен, Шумен, Русе, Габрово.
COVID-19 в България
Заболеваемостта в страната достигна критичния праг от 600 души на 100 000 и затова следващата стъпка ще бъде в областните градове да се обособят болници, които ще лекуват само хората с COVID-19, заяви пред БНТ министърът на здравеопазването. Проф. Костадин Ангелов уточни, че щабовете по места ще избират кое от лечебните заведения ще лекува само хората с коронавирусна инфекция и подчерта, че в области, където здравната система не е подложена на натиск, няма да има нужда от подобни действия. До края на тази седмица областните управители трябва да направят предложенията си.
Според здравния министър пандемията е показала всички проблеми в здравеопазването. Въпросът е, че тези проблеми са от много години, а състоянието в момента е резултат от липсата на реформи. В настоящия момент не е време за реформи, които ще отклонят системата, сега основната цел е тя да работа като едно цяло. Министър Ангелов за пореден път заяви, че има достатъчно медикаменти, но са налице повишено търсене и презапасяване, а най-тежкият проблем е липсата на лекари и сестри.
Университетската болница в Бургас открива още 140 легла за лечение на хората с COVID-19, с тях общият им брой става 260. Два етажа от лечебното заведение са изцяло обособени за целта. И тук проблемът е в недостигащите лекари и сестри, за сметка на това нямат проблем с лекарствата. Според директора на УМБАЛ–Бургас се снабдяват трудно с кръвна плазма. Д-р Бойко Миразчийски предлага и в Бургас да започне набиране на плазма от дарители. В последните седмици случаите в областта се увеличават непрекъснато. На днешния 18 ноември са потвърдени 282 нови случая, с които общият брой на хората с положителни проби става 4552.
В ямболския спешен център има 11 заразени служители. Общо седем са филиалите в област Ямбол за спешна помощ, в които работят 11 екипа. Ситуацията се усложнява заради броя на служителите с COVID-19, а натоварването се е увеличило двойно. Два пъти повече са хората, които търсят помощ от спешните медици. В болницата в Ямбол предстои да открият още 20 легла. Данните от информационния портал показват, че за последното денонощие в областта са установени нови 72 случая на заразени.
В Благоевград продължава тенденцията на висок брой хора с положителни тестове от последните две седмици. 200 са случаите за последното денонощие. В различни общини на областта продължават да въвеждат нови ограничителни мерки. В община Симитли затвориха пазарите, тържищата и базарите на открито и закрито. Ресторанти и барове работят до 22:30 часа. Продължава да е забранен достъпът до сградата на общинската администрация, където граждани се обслужват само на партера, остава и забраната непълнолетните да бъдат навън от 20:00 часа вечерта до 6:00 сутринта.
От 18 до 27 ноември учениците от 5 до 12 клас от всички учебни заведения в община Гоце Делчев преминават на дистанционно обучение, е решението на Областния щаб. За малчуганите в началния етап ще решават директорите на училища, съобразявайки се със ситуацията. В община Сандански действат по същия принцип като там директорите изготвят график за редуване на присъствено и онлайн обучение.
Изцяло на дистанционно обучение преминават учениците от 5 до 7 клас от Основно училище „Свети Климент Охридски“ в Сандански, тъй като е много голям броят на деца и учители с грипоподни симптоми, сходни с тези на COVID-19, и има голям брой карантинирани ученици.
Междувременно стана ясно, че просветното министерство обмисля възможността учениците от 5 до 12 клас да носят задължително маски в клас.
Националната пациентска организация съобщи, че от 18 ноември отново започва работа, създадената от нея информационна линия в помощ на пациентите с хронични заболявания. Всеки ден от 9:00 часа сутринта до 18:00 часа различни специалисти ще отговарят на въпросите и ще консултират хората с хронични заболявания.
Всички 84 легла за болни от COVID-19 в МБАЛ-Пазарджик са заети. Не са достатъчни и триажните легла, съобщи директорът на болницата д-р Красимир Темнилов, който подчерта, че проблемът се корени във факта, че останалите болници не откриват спешни центрове за пациенти с коронавирусна инфекция. Д-р Темнилов призова личните лекари също да се включат в лечението на болните.
За последното денонощие в Пазарджик са установени нови 117 случая от 229 проби. От вчера с COVID-19 са директорът на РЗИ д-р Фани Петрова и управителят на велинградската болница д-р Жеко Чешмеджиев. Контактните с тях лица са поставени под карантина, а персоналът се изследва.
За пореден ден заразените в Габрово надхвърлят сто души. Данните от информационния портал показват, че за последното денонощие с положителни проби са 118 души от областта, с тях общо хората с COVID-19 стават 2189. Екипът на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ алармира, че има остра нужда от доброволци, а персоналът не достига и апелира към всички, които имат възможност и биха искали да изпълнят мисията си в помощ на медиците и пациентите по време на пандемията.
Правителството осигури допълнително 80 000 000 лв. за ОП "РЧР" и финансирането на новия европейски инструмент REACT-EU. Със средствата ще бъде подкрепена операция с общ бюджет от 120 000 000 лв., която ще финансира мерки за превенция и подкрепа на медицински и немедицински персонал, който води битка с COVID-19. Парите ще подпомогнат здравната система и ще осигурят допълнителните възнаграждения за работещите в нея.
COVID-19 по света
В света заразените с вируса на SARS-CoV-2 надминават 55 000 000. Най-засегнатите страни с най-голям брой заразени и не по-малко смъртни случаи са САЩ, Индия, Бразилия, Франция и Русия.
През последните 24 часа в Словакия са потвърдени нови 1326 души с положителни тестове. Общият брой до момента на заразените е 88 602. 1829 са настанените в болници, а 116 са в интензивните отделения. Въведеният полицейски час и рестриктивните мерки, които целят ограничаването на разпространението на COVID-19 накара хиляди словаци да протестират. Президентът Зузана Чапутова, която преди няколко дни заяви в интервю, че пандемията е урок, който всички страни продължават да учат, направи обръщение, в което за пореден път каза, че трудната ситуация принуждава да бъдат ограничени временно правата и свободите на словаците, за да бъдат съхранени животът и здравето им.
На 19 ноември 2020-а Камарата на депутатите в Чехия трябва да реши дали ще подкрепи искането на правителството на Андрей Бабиш извънредното положение да бъде продължено до 20 декември. То е направено, тъй като не се очаква драстичен спад в броя на заразените с вируса на SARS-CoV-2, но и защото броят на лекари, сестри и медицински служители с COVID-19 не спира да се увеличава. Чехия е в извънредна ситуация от 5 октомври. Предприетите мерки до момента са оказали своето влияние, казват експерти, подчертавайки, че епидемията се забавя. Намалява броят и на заразените, и на настанените в болници. Въпреки това правителството определя ситуацията като тежка.
В Нидерландия обявиха, че броят на новите случаи на COVID-19 в последната седмица е спаднал с 15%. Очаква се премиерът Марк Руте да обяви промени в мерките, с които страната е блокирана в момента.
Германия няма да затяга допълнително мерките. Канцлерът Ангела Меркел заяви, че въпреки слабия спад на заразени, броят им остава твърде висок и това определя ситуацията в страната като сериозна. Затова тя призова социалните контакти да бъдат ограничени. В момента в Германия работят магазини, аптеки и училища, затворени са всички заведения. На 25 ноември правителството ще обяви новите решения.
В Турция въвеждат допълнителни мерки за справяне със заразата. Хората могат да напускат домовете си във времето от 10:00 сутринта до 20:00 часа вечерта. Учебните заведения остават затворени до края на декември 2020-а. Затварят барове, кафенета и сладкарници, а ресторантите ще предлагат храна само за вкъщи.
И докато в Турция затягат мерките, в Гърция обмислят от началото на декември да отворят училищата и магазините. Това ще бъде възможно във всички райони, в които няма нарастване на случаите. Малко по-късно ще бъдат отворени ресторантите и кафенетата.
Очаквайте подробности.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, gov.bg, blagoevgrad.eu, burgasinfo.com, npo.bg, bnt.bg, bnr.bg, gabrovodaily.info, mbal-pz.com, noviny.sk, aktualne.cz, aktualne.mzcr.cz
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
Коментари към 18 ноември 2020-а: 4828 потвърдени положителни проби на COVID-19, висок ръст на оздравелите (1219), но и на починалите (131)