2 септември 2020-а: 188 нови случая на COVID-19, отново висок ръст на починалите – 13 за последните 24 часа
188 са установените за последното денонощие случаи на COVID-19 в страната след направени 6 784 PCR теста. Общият брой на заразените е 16 454.
132 са излекуваните, а 13 починалите. 737 души са настанени в болници, от тях 62 са в интензивни отделения.
Най-много са потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в област Благоевград, където с положителни проби са 35 мъже и жени, с които общият брой на преминалите през заболяването в областта става 1387. В Бургас и София са по 26, във Варна – 17, в Пловдив са 13.
Търговище, Разград, Плевен, Враца, Видин и Велико Търново са областите, в които няма нито един установен случай на COVID-19.
COVID-19 в България
В инфекциозната болница в София започна да работи координационен център. В него ще бъдат приемани хора със съмнения за COVID-19. Екипите на спешна помощ ще настаняват там само хора, чието състояние не е спешно, но при които са налице симптомите на коронавируса. След консултация с лекар те ще бъдат насочвани към болница или за домашно лечение. Ако ситуацията налага, ще бъде направен и тест за COVID-19 като до излизането на резултатите човекът ще бъде настанен в буферна зона, в която е осигурено постоянно наблюдение от лекар.
Със създаването на Центъра ще бъде съкратено времето от подаването на сигнал на телефон 112 до приемането в болница като в същото време хората ще получат професионална медицински помощ. В новото звено за борба с коронавируса ще работят лекар, медицинска сестра, санитар и епидемиолог.
В първия ден на септември от здравното министерство предоставиха подробна информация за родителите, чиито деца тръгват на училище, детска градина или ясла. Подробните разяснения са свързани с усложнената в следствие на епидемията от COVID-19 обстановка и желанието множество от процедурите да бъдат съкратени, за да няма струпване на хора пред кабинетите на личните лекари.
От МЗ обясняват, че имунизационният талон и личната здравна карта на ученика може да бъдат представени в училището както от родителя, така и от личния лекар по служебен път. Вместо в седемдневен срок, каквото беше изискването до момента, това може да стане в рамките на един месец след началото на учебната година. По-късно могат да бъдат предоставени и данните за задължителната имунизация или за реимунизацията.
За децата, които за първи път ще отидат в детска градина, се изискват здравна карта и данни за имунизационния статус, отрицателен резултат от изследване за патогени на чревни бактерии и паразити, направено две седмици преди детето да тръгне на градина, изследване на кръв и урина и медицинска бележка от лекаря за липсата на контакт със заразно болен. За малчуганите, които за първи път ще отидат на ясла, освен горните документи, е нужно още и изследване по Васерман за единия от родителите, което е направено 6 месеца преди постъпването на детето в яслата, с отрицателен резултат.
За децата, които възобновяват посещението си в градини и ясли няма нужда от бележка от лекаря за контакт със заразно болен. Родителите просто трябва да декларират, че няма такъв и че малчуганът им няма признаци на заразно заболяване през последните две седмици.
След множество извънредни проверки по сигнали на граждани, институции и медии за изискване от страна на болниците преди хоспитализация пациентите да си правят задължително изследване за COVID-19 за своя сметка, от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) заявиха категорично, че наличието на PCR тест за сметка на хората не може да бъде условие за хоспитализация. Подобно изискване нарушава правото на хората да получат здравна помощ, е записано в публикуваното становище на ИАМН. В документа се подчертава, че изнесеното в сигналите се потвърждава от проверките. В писмо от Агенцията уведомяват всички здравни заведения, че от медицинска гледна точка няма нужда всеки, който постъпва в болница, да бъде тестван с PCR за COVID-19.
COVID-19 по света
25 905 885 са хората с COVID-19 по света, в Европа броят им надхвърли 4 000 000 души. Битката с инфекциозното заболяване до момента са спечелили 17 984 548 мъже и жени, а загубилите я са 861 277.
Положителните тестове във Франция продължават да се увеличават. На този фон стартира новата учебна година, а от вчерашния 1 септември 2020-а носенето на маски във всички офиси стана задължително. Това провокира множество въпроси, свързани най-вече с притесненията как постоянното носене на маска ще се отрази на общуването между колегите и отношенията с клиенти и партньори. След разговорите по темата със синдикатите беше постигнато съгласие, че защитната маска влиза в категорията на т. нар. „Защитно професионално облекло“ също като задължителната блуза с дълъг ръкав, закопчаното сако, дългия панталон, очилата и ръкавиците. Така тя се превръща в задължителен стандарт.
Изключение се прави за някои професии, сред които попадат телевизионните журналисти. Логично, защото маската, закриваща лицето, поставя под въпрос възможността за нормална и ефективна комуникация, тъй като става невъзможно да бъде проследена емоцията и оттам да бъде получена пълната информация.
А специалистите по когнитивна психология са категорични, че лицето има съществено значение в процеса на социалното общуване и особено триъгълникът от очите до долната част. Тъй като скрива 60% от тази област, маската е сериозна пречка за качеството на общуването. Това показва ясно и скорошно проучване, осъществено от немския психолог Клаус-Кристиан Карбон. Защитните маски могат да усложнят социалното взаимодействие, смята той, а изследването му показва, че разчитането на емоциите е значително намалено.
И въпреки това са налице множество начини стресът от нарушената комуникация да бъде преодолян. Сред тях са силата на погледа и всички чувства, които той може да изрази, но и начинът, по който всеки възприема носенето на маска. Ако това става с доза самоирония, нотка хумор и дори кокетство, човек е в състояние да превъзмогне ситуацията.
Това е важно, защото както подчерта и директорът на СЗО за Европа Ханс Клуге: „Денят, в който ще обявим победа над пандемията, не е непременно денят на откриването на ефикасна ваксина. Победата ще се случи, когато се научим да живеем с пандемията от COVID-19.”
В Русия заразените надминаха 1 000 000. За последното денонощия са установени 4952 нови случаи на COVID-19.
Руският министър на търговията и промишлеността Денис Мантуров заявява в интервю, че руските компании могат да произвеждат чужди ваксини срещу коронавируса. До края на годината се планира обемът на производство да нарасне до 1 500 000 дози месечно. Руската ваксина „Спутник V”, която беше регистрирана на 11 август 2020-а, беше и първата в света, получила държавна регистрация. Тя е дело на екип от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология „Н. Ф. Гамалей“.
В края на август руското здравно министерство разреши на Центъра "Гамалей" да осъществи проучвания на ваксината си и след регистрацията й. В момента ваксината се тества върху хора над 60 и над 70 години.
В същото време стана ясно, че Руският фонд за преки инвестиции е получил заявки от над 20 държави, които искат да закупят един милиард дози от руската ваксина срещу COVID-19. От своя страна Русия се е договорила за производството на ваксини в пет държави.
Втората руска ваксина, която разработва Държавният научен център по вирусология и биотехнологии „Вектор“, ще бъде готова до ноември. В момента от над 160 разработки в света 30 са в процес на клинични изпитания върху хора. Руските фирми могат да започнат с производството на чужди ваксини през пролетта на 2021-а, смята министър Мантуров.
coronavirus.bg, pixabay.com, iamn.bg, mh.government.bg, coronavirus.jhu.edu, ouest-france.fr, lemonde.fr, стопкоронавирус.рф
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 2 септември 2020-а: 188 нови случая на COVID-19, отново висок ръст на починалите – 13 за последните 24 часа