21 август 2020-а: За пореден ден повече излекувани (156) от COVID-19 отколкото заразени (142)
Данните от информационния портал показват, че за пореден ден броят на излекуваните от COVID-19, които на днешния 21 август 2020-а са 156, са повече отколкото новите случаи – 142, след направени 6844 PCR теста. 14 962 е общият брой на хората с положителни проби.
Петима загубиха битката с вируса SARS-CoV-2, като общо починалите са 532.
824 са медицинските работници, заразени с вируса.
Най-много са хората с положителни проби в София, където са установени 23 случая, следват Добрич с 22-ма новозаразени, Варна с 12, Благоевград, Пазарджик и Пловдив с по 11.
COVID-19 в България
Тенденцията към намаляване броя на хората с положителни тестове за COVID-19 е очевидна през последните седмици. Според председателя на софийското сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Георги Миндов една от причините за това се крие в големия брой здрави хора, които си правят PCR тестове, за да отидат на почивка. В същото време обаче, хора със симптоми няма как да бъдат тествани при личните си лекари, които не могат да издадат направление за тестване, защото механизмът е много сложен. В интервю за БНТ д-р Миндов заяви, че става дума за административна и финансова бариера пред общопрактикуващите. Проблемът е, че хора със симптоми не биват проверявани, а това крие рискове. Нужен е механизъм, чрез който да бъдат решени проблемите с тестването на хората със симптоми, за да не се допуска те да обикалят и да сеят заразата. Личните лекари трябва да могат да дават направления за PCR тестове и е нужно да се помисли за осигуряването на повече подобни тестове при това не само от НЗОК. В момента има достатъчно финансиране.
Как и кога ще бъде решен проблемът предстои да видим, но е важно това да се случи, тъй като през есента рискът от заразяване се увеличава. От една страна, защото все по-често хората ще бъдат в затворени пространства, а от друга – поради обичайните за сезона грипни вируси. Преди дни главният държавен здравен инспектор съобщи, че ще има забавяне на поръчаните противогрипни ваксини. И тази година ще бъдат осигурени безплатни за хората над 65 години, а всички от уязвимите групи е добре да се ваксинират.
Добрич е областта с най-много хора с COVID-19 след София. 22 са положителните тестове за изминалото денонощие. 607 са до момента заразените в областта. 10 са здравните работници от МБАЛ-Добрич с коронавирусна инфекция. Сериозните проблеми, свързани с липсата на кадри, са само част от множеството, чието решение ще търси и новото ръководство. Ординаторът от ортопедичното отделение д-р Георги Желязков, който стана новият прокурист на болницата, заяви, че ще търсят начин, за да върнат напусналите специалисти и да открият отново Инфекциозното отделение.
Правителството в Белград реши да постави телена ограда по границата с България, за да предотврати както незаконното преминаване от страната ни към Сърбия, така и разпространението на COVID-19, съобщиха сръбските медии. Сръбският посланик в София е заявил, че няма решение за издигане на ограда между двете страни. Началникът на кабинета на сръбския премиер също е потвърдил, че правителството не е взимало подобно решение, а ако в бъдеще има, то България ще бъде уведомена предварително.
COVID-19 по света
Данните от Университета „Джон Хопкинс“ показват, че заразените в света са достигнали 22 709 914 души.
В САЩ хората с COVID-19 надминаха 5 570 000 души, в Бразилия са 3 501 975, в Индия 2 905 825, а в Русия 946 976.
Според френските здравни власти пандемията се връща в Европа.
Данните за новите случаи във Франция, Италия, Испания и Германия са тревожни и показват увеличаване на заразените. Над 7 000 са новите случаи в Испания, в Германия са над 1700, а в Италия 845. Най-много са младите хора с COVID-19. За последните 24 часа новозаразените във Франция са 4771, ден преди това здравните власти отчетоха 3776 души с положителни PCR тестове. За седмица броят на французите с коронавирусна инфекция е 18 638.
Като особено тревожно от здравното ведомство определят откритите 35 нови огнища за последното денонощие, с тях общият брой на огнищата във Франция, които са активни в момента, става 410.
Все още няма решение на правителството, но се очаква, носенето на маски в средните училища и университетите да бъде задължително. Началото на учебната година и нейното протичане ще бъде зависимо изцяло от ситуацията. Подходът е адаптиране към COVID-19. В районът, където заразата се разпространява бързо, ще бъдат затваряни всички учебни заведения и обучението ще е дистанционно. От френското министерство на образованието са категорични, че присъствието в клас е задължително за истинското образование, а към дистанционните форми ще се преминава единствено в случаите, когато не съществува друг начин.
В Латинска Америка и на Карибите беше премината бариерата от 250 000 смъртни случая. До момента установените случаи на заразени с COVID-19 са 6 500 000 души.
Очаква се от 1 септември 2020-а Унгария да засили граничния контрол, за да ограничи разпространението на инфекцията. В момента страната е пощадена от пандемията. Регистрирани са 609 смъртни случая.
Независимо от тревогата за възраждане на пандемията в Европа, от СЗО не смятат, че границите трябва да бъдат затваряни, както не бива да бъдат налагани ограничения за придвижване в отделните страни.
Регионалното представителство за Европа на СЗО е започнало разговори с Русия по повод създадената от тях ваксина срещу COVID-19. Идеята е експертите да получат информация за новата ваксина, която, както твърдят създателите й, ще осигури траен имунитет срещу коронавирусната инфекция. От Здравната организация са съобщили на руските си колеги каква информация им е нужна, за да направят оценка на ваксината.
Русия беше първата страна, която лицензира ваксина срещу COVID-19. ”Гам-КОВИД-Вак“ е дело на екип от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология „Н. Ф. Гамалей“ и руското министерство на отбраната.
Д-р Ханс Клуге, оглавяващ европейското бюро на СЗО, отбелязва, че до момента руската ваксина е изпробвана само върху няколко десетки хора. Той е категоричен, че всички ваксини трябва да бъдат подложени на едни и същи клинични изпитания. В същото време д-р Клуге посочва, че Русия има сериозни и от много години традиции в разработването и прилагането на ваксини и подчерта, че притесненията им не са свързани точно с руската, а с всички ваксини в процес на разработка в момента. Учените са категорични, че най-ефикасният начин да се провери резултатът от една ваксина, е тя да бъде изпробвана върху десетки хиляди хора.
На фона на здравните проблеми, социалните трусове и усилията на учените в света да открият по-бързо ваксина, но и да установят подходящо лечение за COVID-19, изпъкват и икономическите последици от пандемията. От Световната банка вече алармираха, че заради коронавируса повече от 100 000 000 души в света ще изпаднат в крайна бедност. Преди два месеца изчисленията на експертите показваха 60 000 000 души. От началото на пандемията рязко се увеличават хората, живеещи в крайна бедност в света. Това означава човек да живее с по-малко от 1,90 долара на ден. Според президента на Световната банка Дейвид Малпас това прави наложително кредиторите да намалят дълга на бедните страни. Повечето от страните трябва да преструктурират дълговете си.
През април страните от Г-20 взеха решение до края на 2020-а най-бедните страни да спрат изплащането на дълга си, но от Световната банка призоваха срокът за тези 76 държави да бъде удължен до 2021 г., което Г-20 ще подкрепи с гласуването си през октомври.
Според Малпас намаляването на дълга на всяка страна трябва да зависи от ситуацията в нея. До момента Световната банка е отпуснала 160 милиарда долара спешна помощ на близо 100 държави.
coronavirus.bg, pixabay.com, dobrichonline.com, bnt.bg, lefigaro.fr, coronavirus.jhu.edu
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 21 август 2020-а: За пореден ден повече излекувани (156) от COVID-19 отколкото заразени (142)