23% от изследваните са с положителен тест, новите случаи на COVID-19 на 20 октомври 2020-а са 1024
Висок ръст на положителни тестове и на починали за последното денонощие показват данните на информационния портал.
1024 са новите случаи при направени 4 406 PCR теста, което означава, че 23% от изследваните са с положителни тестове.
30 527 са потвърдените случаи в страната.
1 562 души се лекуват в болниците, от тях 88 са в интензивните отделения.
За последното денонощие 210 са излекуваните, а 22-ма са загубили битката с вируса.
Видин и Силистра са областите, в които няма нови случаи на COVID-19. В други области, като Ямбол например, където в последните дни бяха регистрирани по един или двама заразени, сега те са 16.
292 са новите случаи в столицата, в Пловдив са 109, в Бургас са 63, а в Благоевград са 60.
COVID-19 в България
109 са новите позитивни проби в Пловдив. С тях общият брой на заразените в областта става 2711. На заседанието си на 19 октомври областният щаб взе решение за масирани проверки. Както подчерта областният управител, истината е, че в Пловдив мерките не се спазват. Дани Каназирева подчерта, че не бива да се допусне блокиране на здравната система. В момента над 200 души са настанени в болниците. Областта разполага със 70 легла за леките и средни случаи на COVID-19 и 28 за тежките. Както подчерта обаче областният управител, дори и да бъдат открити още отделения, няма да има медицински екипи, които да ги обслужват. 87 са до момента заразените медицински служители в Пловдив.
В Габрово за последното денонощие са установени 18 души с положителни тестове. Общият брой на заразените е 452. В периода от 16 до 18 октомври има 76 души, чиито тестове за коронавирусна инфекция са положителни. Най-много са случаите в Севлиево 38, където в промишлено предприятие беше установено поредното огнище на заразата. Там има общо 23 души с COVID-19. Предприети са нужните мерки за дезинфекция, съобщават от РЗИ.
От началото на седмицата МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ в Габрово разполага с напълно оборрудвана PCR алборатория. Средствата за апаратурата са осигурени от здравното министерство и са в размер на 78 386 лв., средствата за ремонта на помещението, обзавеждането и комплекта тестове са осигурени от габровска фирма и местната администрация.
Благоевград продължава да бъде в червената зона. За последното денонощие са регистрирани нови 60 положителни случая, а с тях общият брой на заразените в района става 2777. При посещението си в Благоевград вчера здравният министър препоръча да бъдат засилени масовите проверки и контролът в заведения, нощни барове и градския транспорт, за да се намали броят на заразените в областта.
Ако се осъществява контрол, а хората спазват ограниченията, ситуацията ще се промени, заяви проф. Костадин Ангелов, който подчерта, че именно заради високия ръст на заболеваемост в Благоевград и Търговище е призовал хората да не пътуват в тези области.В област Благоевград няма проблеми с леглата за лечение на пациенти с COVID-19. Напълно заети са леглата само в болницата в Гоце Делчев, където ще бъдат открити допълнително 10.
Със заповед на кмета на Гоце Делчев от 20 октомври 2020-а се забранява излизането на непълнолетни от 21 часа до 6,30 часа. Преустановява провеждането на сватби, годежи, кръщенета и частни тържества на закрито. Сключването на граждански брак може да стане само в присъствието на свидетелите, фотограф и до 10 души в залата. Решението е продиктувано от увеличаващия се брой на хората с COVID-19 в област Благоевград и в частност в община Гоце Делчев и от желанието да бъде ограничено разпространието на инфекцията.
Другата област, която е в червената зона, е Търговище, където днес са установени нови 37 заразени. Миналата седмица битката с вируса загуби преподавателка от Първо средно училище „Свети Седмочисленици“, учениците на които е била класен ръководител поискаха да учат онлайн през тази седмица. Осмокласниците признават, че им е било трудно да преживеят загубата й. Решили да учат дистанционно, за да предпазят от заразяване преподавателите си. До края на октомври всички ученици от 5 до 12 клас ще се обучават онлайн, в класните стаи ще бъдат единствено децата от 1 до 4 клас. Над 200 ученици в момента са със симптоми на грип и се лекуват в домовете си, други 150 деца от пет паралелки са под карантина, тъй като техни съученици са с положителни проби. Осем са преподавателите с положителен за COVID-19 тест. В областта продължават да бъдат в сила ограниченията за масови прояви и за събиране на големи групи на обществени места, а контролът за спазването на противоепидемичните мерки е засилен.
И в Шумен отчитат отново висок ръст на хората с положителни тестове, които за последното денонощие са 29. Над 80 души са настанени за лечение в шуменската болница. Проблемът не е само до възможността да бъде оформено още едно отделение за лечение на хората с доказана коронавирусна инфекция, а и до това, че няма как да бъде намерен медицински персонал, който да работи там. Директорът на лечебното заведение д-р Димитър Костов заяви пред БНТ, че проблемът и пълните отделения намира своето решение благодарение на сътрудничеството с други лечебни заведения. Вече са изпратени четирима пациенти от Шумен до УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна, с чието ръководство са се договорили да поеме част от хората с COVID-19. Д-р Костов подчерта колко е важно в момент като този болниците да си сътрудничат и работят заедно. Предстои да бъде открита PCR лаборатория, която ще направи възможна по-бързата диагностика и реакция на медиците по изолиране на заразените.
Много са заразените и в Русе, където за последното денонощие са отчетени 41 души с положителни тестове, с тях общият брой в областта става 593. 42 мъже и жени са хоспитализирани, а 133 се лекуват в домовете си. Сред новите заразени е 31-годишна учителка от детска градина „Русалка 1“, 19-те деца от групата са под карантина за две седмици. Шестокласник от ОУ „Иван Вазов“ е също с положителен тест, така той и съучениците му ще се обучават дистанционно, докато са в изолация през следващите 14 дни. В Центъра за настаняване на деца и млади хора с увреждания в Русе провеждат тестове, тъй като медицинска сестра, работеща в него, е с положителна проба.
53 са хората с положителни тестове в Стара Загора, от тях 40 са от областния център, а останалите от другите общини. Сред новите случаи в Стара Загора са двама учители – на третокласници в ОУ „Кирил Христов“, на четвъртокласници в ОУ „Св. Никола“, както и треньор в спортното училище „Тодор Каблешков“. С положителен тест е и преподавател на първолаци в училището в село Ветрен и ученик от 12 клас на Езиковата гимназия "Ромен Ролан". Паралелките са под карантина, а във всички училища е извършена пълна дезинфекция. От началото на учебната година с коронавирусна инфекция в областта са 33 ученици и 19 преподаватели от 22 учебни заведения в Стара Загора, Казанлък, Раднево и селата Оризово, Гранит и Ветрен. До момента в областта с COVID-19 са 1138 души. В Университетската болница се лекуват 44 души. Директорът на здравното заведение съобщава, че трима души са в тежко състояние, а четирима са на кислородна маска. За последните 24 часа е починал мъж на 73 години.
Нови 39 случая са регистрирани и в област Сливен. След като излязоха резултатите на още 20 от живеещите в Дома за хора с умствени увреждания „Качулка“, стана ясно, че 16 са с положителни тестове. От РЗИ информират, че хората се преглеждат на място от специалист по инфекциозни болести. Сред новите заразени са двама лекари, четири медицински сестри, един помощник фармацевт и един шофьор на линейка. В болници се лекуват 47 души. Под карантина в областта са 702, а на домашно лечение 334 души.
От следващата седмица ще започне работа Национален логистичен център за COVID-19. Здравният министър заяви, че една от причините за създаването му е установеният проблем в комуникацията между отделните структури, когато става дума за справянето с COVID-19. Примерите, които проф. Костадин Ангелов даде, са забавеното привеждане на пациенти от една в друга болница и бързото осигуряване на предпазни средства или лекарства, както и други организационни проблеми. Това е причината да има логистичен център, чиято задача ще бъде да преодолява бързо и адекватно трудностите в системата. Центърът ще работи 24 часа, а страната ще бъде разделена на шест района. Задачата е възникналите проблеми да бъдат решени максимално бързо и да няма хора, които чакат, за да получат медицинска помощ.
COVID-19 по света
40 449 738 са заразените с COVID-19 по света. Данните на Университета „Джонс Хопкинс“ показват, че битката с вируса, който върлува вече повече от осем месеца, са загубили над 1 100 000 души. Оздравели са над 27 000 000.
От полунощ на 20 октомври Ирландия въвежда изключително строги мерки, които биват определяни като поредната пълна карантина в страната. Премиерът Майкъл Мартин помоли всички да приемат заплахата сериозно и в обръщение по националната телевизия заяви, че всички трябва да бъдат упорити през следващите шест седмици, в които ще важат правилата. До момента жертва на COVID-19 в Ирландия са станали 1852 души. „Молим всички да останат по домовете си“, заяви още премиерът Мартин и подчерта, че ако бъдат спазени ограниченията, те ще бъдат преустановени на 1 декември. В този период са забранени всички събития на закрито както и ходенето на гости. Ирландците ще могат да спортуват в радиус от 5 км. от домовете си. Затварят всички търговски обекти с изключение на супермаркети и аптеки. Барове и ресторанти ще предлагат храна само за вкъщи. Остават отворени единствено училищата. Продължават дейността си и работещите в строителството.
От 23 октомври затварят и Уелс, чийто премиер Марк Дрейкфорт призова уелсците от 18 часа на 23 октомври да останат по домовете си като обясни, че този вид „защитна стена“ е най-кратката мярка, която може да бъде ефективна. Затварят ресторанти, барове и повечето от фирмите, особено тези, които нямат съществено значение за икономиката.
В разгара на втората вълна на COVID-19 е и Канада. В специално изявление д-р Тереза Там, която оглавява Агенцията по обществено здраве в страната, заяви, че случаите продължават да растат в цялата страна. Активни са 21 276, средно на ден има 2284 нови. Общият брой на заразените надхвърля 200 000, а смъртните случаи са близо 10 000. Расте и броят на тежко болните. Данните от провинциите показват, че средно 893 канадци са лекувани в периода между 10 и 16 октомври, от които 178 са били в интензивни сектори. За този период на ден са умирали по 20 души.
„Основната цел е да сведем до минимум сериозните заболявания и смъртта от COVID-19. Нашата реакция на пандемията трябва да бъде ясна, силна и устойчива, но и съгласувана със здравните, социалните и икономически последици. Този отговор обаче изисква колективни усилия“, заявява д-р Там.
В следващите седмици канадците са приканени да не се събират на големи групи и да не канят гости, затворени са барове, кафенета, ресторанти, театри и музеи. Границата на страната със САЩ остава затворена за пътувания без сериозна причина до 21 ноември. Както подчертава д-р Тереза Там всички е добре да се съобразяват с практиките, за които е доказано, че са ефективни- изолацията вкъщи, дистанцирането, носенето на маска, дезинфекция и хигиена.
Като част от мерките за преодоляване на COVID-19 и ограничаване разпространението на заразата във Великобритания ще тестват напускащите и пристигащи страната със самолет. Изследването ще става с бързи тестове От днес това ще засегне пътуващите от и до Италия и Хонконг.
От 22 октомври вечерта вечерен час ще бъде въведен и в Ломбардия. Хората от северния италиански район няма да имат право да напускат домовете си от 23 часа до 5 сутринта. От края на миналата седмица са в сила и други ограничения, сред които решението в събота и неделя да работят единствено хранителни магазини както и задължителна работа до полунощ на ресторанти и барове. В Италия броят на заразените нарасна рязко и в последните дни минава 10 000 на ден. За периода от 12 до 19 октомври броят на хоспитализираните в Ломбардия се е увеличил със 145 %, а на тези в реанимациите със 126 %.
В Полша за пореден ден отчитат над 9 000 нови случая на COVID-19 и висок ръст напочиналите. За последното денонощие 107 души са изгубили битката с болестта. Рекорден е и броят на настанените в интензивни отделения – 725. Въведени строги мерки в страната продължават да са в сила, а здравните власти се надяват да успеят чрез тях да овладеят ситуацията.
От днешния 20 октомври под карантина за следващите две седмици е и Berchtesgadener Land - един от районите на Бавария. Причината е в рязкото увеличаване на заразените. Данните показват 272 заразени на 100 000 жители и това е най-високият ръст в Германия. В района живеят 106 000 души. Въведените строги мерки включват напускане на дома единствено за пазаруване и за работа, забрана да се събират групи от хора на едно място, затворени кина, музеи, театри, детски площадки, спортни съоръжения и фитнес зали. Ресторантите и бирариите също са затворени за клиенти, но до 20 часа могат да предоставят храна за вкъщи. Забранени са всякакви обществени събития и частни тържества, посещения в болници и домове за възрастни. В следващите 14 дни няма да се провеждат учебни занятия, а детските градини няма да работят. След 23 часа хората от областта нямат право да напускат домовете си до 6 сутринта.
Крути мерки предприе и съседна Румъния. От 20 октомври учебните занятия в столицата ще се провеждат онлай. Букурещ е най-голямото огнище на зараза в страната. Задължително е носенето на маски на открито и на закрито, при това мярката е валидна за всеки над 5 години, а санкцията за неспазването е от 200 лв. до 1000 лв. Затворени в следващите 14 дни в Букурещ ще бъдат кина, театри и ресторантите на закрито. Изключение е направено за ресторантите в хотелите, които ще обслужват единствено гостите.
Очаквайте подробности.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, pd.government.bg, gabrovonews.bg, bnt.bg, rzi-starazagora.org, dunavmost.com, rzi-sliven.org, canada.ca, lemonde.fr, polsatnews.pl, coronavirus.jhu.edu
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
Коментари към 23% от изследваните са с положителен тест, новите случаи на COVID-19 на 20 октомври 2020-а са 1024