26 ноември 2020-а: Висок ръст на оздравелите от COVID-19 – 2518 за последното денонощие
2518 са хората, преборили COVID-19 за последното денонощие, показват данните на информационният портал.
Установени са нови 3712 души с положителни тестове след направени 8 820 PCR теста.
6548 са настанените в болници, а 410 са в интензивните отделения.
141 са починалите, с тях общият брой на жертвите на вируса става 3367 души.
133 060 е общият брой на потвърдените случаи от началото на пандемията от COVID-19.
За пореден ден в столицата броят на заразените се задържа около 900 установени случая на ден. Днес данните показват 929 души с положителни тестове. 408 са новите случаи в Пловдив, 301 във Варна, 221 в Бургас и 185 в Стара Загора.
COVID-19 в България
221 са хората с положителни тестове в Бургас за последното денонощие, с тях общият брой на заразените става 6024. Община Бургас откри гореща телефонна линия за нуждаещите се от психологическа подкрепа. Психолозите от Центъра за подкрепа „Вселена“, създаден преди четири години по проект на местната администрация, ще консултират нуждаещите се.
От 2 декември в Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ-Бургас преболедувалите COVID-19 могат да дарят кръв, която веднага ще бъде изпратена в РЦТХ – Стара Загора, където ще се изследва за наличието на антитела и ще се изработи плазмата, която ще се върне в Бургас, за да бъде използвана. От болницата уточняват, че останалата част от кръвта ще се използва за еритроцитен концентрат, който също ще бъде използван. По този начин един кръводарител може да помогне на няколко души.
Ситуацията в МБАЛ-Шумен продължава да е тежка. Там се лекуват 250 души с коронавирусна инфекция, седем са в интензивното отделение. Най-сериозен е проблемът с медицинските служители, които всеки ден намаляват, тъй като се заразяват. В COVID отделението на болницата в Нови пазар се лекуват 57 души. От общината както и от други две шуменски общини – Каспичан и Никола Козлево отделят средства от бюджетите, за да купят апарат за кръвно-газов анализ на болницата.
Пловдив отново е на второ място след столицата по брой на заразените. Според информационния портал за последното денонощие те са 408. Осем са болниците, в които се лекуват хората с коронавирусна инфекция. 13 са свободните легла за интензивно лечение. Напрежение поражда големият брой заразени медицински специалисти.
Община Пловдив ще започне преговори с НЗОК за финансиране на основните дейности в МБАЛ „Св. Мина“, болницата, която поема единствено болни от COVID-19. Управителят на здравното заведение заяви, че определените лимити са крайно недостатъчни за финансирането на дейностите за лечение. Месечно „Св. Мина“ получава 325 507 лв. като за ноември лимитът вече е достигнат. При капацитета от 137 легла е нужно лимитът да се увеличи до 750 000 лв., каза проф. Петър Петров и уточни, че са заети в момента са даети 59 легла. Продължава да има нужда от поне още шестима лекари и над 20 медицински сестри. В момента в пловдивската COVID болница са командировани екипи от болниците „Уромедикс“ и „Медикус алфа“, работят вече и осем студенти доброволци. От днес в МБАЛ "Св. Мина" има референтна лаборатория за PCR тестове, която ще започне работа от утре. В същото време Медицинският щаб в Пловдив поиска от проф. Петров са изготви до 24 часа доклад за реалните възможности на болницата да оказва качествени здравни грижи за болните от коронавирусна инфекция. След като се запознаят с него, членовете на Областния кризисен щаб ще решат с колко легла за COVID-19 да остане да работи болницата.
89 са новите случаи в Сливен, сред тях са осем лекари, две медицински сестри и трима санитари. Шестима души се лекуват в интензивните отделения. Под карантина в момента са 1393 мъже и жени от областта. От началото на пандемията до момента 184 медицински служители са с COVID-19, съобщиха от Областния щаб.
Нови шест лаборатории за PCR тестове, чиито резултати се призват у нас и в чужбина са добавени в списъка в обновена заповед на здравния министър. Това са трите софийски болници - МБАЛ "Св. Анна", Специализираната болница по гинекология и асистирана репродукция "Д-р Малинов", Детската болница "Проф. Иван Митев" и МБАЛ "Св. Пантелеймон" в Ямбол, УМБАЛ-Бургас и МБАЛ "Св. Мина" в Пловдив. С тях общият брой на лабораториите, които правят PCR тестове в страната става 81.
Наличието само на два симптома за коронавирусна инфекция ще бъдат достатъчни, за да издадат личните лекари направления за тестване с PCR. Договорката беше постигната между НЗОК и БЛС и Анексът към Националния рамков договор вече е подписан. Той ще влезе в сила, след като бъде публикуван в „Държавен вестник“. Все още няма яснота откога ще бъде възможно издаването на направленията. Няма да има лимит на направленията, а Касата ще плаща за PCR тестовете по 60 лв.
Правителството внесе в НС проекторешение, с което предлага да бъде сключен договор за купуване на аденовирусната ваксина „Янсен“ срещу COVID-19. Предлага се депутатите да одобрят участието на страната ни в предварителните споразумения за закупуването на още четири ваксини на „АстраЗенека“, „Санофи“, „Пфайзер“ и „Байонтех“. От предложението става ясно, че страната ни е заявила участие да закупи от всички категории ваксини . РНК, антигенни и аденовирусни. До момента има едно предложение за споразумение на Еврокомисията, което позволява получаването на ваксини, а останалите споразумения обвързват държавите да получат ваксини според процент от населението, пише в мотивите на МС. Споразумението предвижда фармацевтичните компании да получат авансово заплащане още преди да имат разрешение за употреба. Финансирането се осигурява от ЕС чрез инструмента за спешна подкрепа.
COVID-19 по света
Заразените в света надхвърлиха 60 500 000 души, показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“.
Новите случаи в Германия са 20 398. Общо заразени до момента са 985 542 души. Продължаващото нарастване на заразените с COVID-19 и на смъртните случаи накара управляващите да вземат решение ограниченията да продължат до началото на януари 2021 г. Канцлерът Ангела Меркел заяви, че решението е взето след повече от четири часа дискусии с лидерите на провинциите. В страната продължават да са затворени ресторанти, барове, спортни клубове и културни институции. В магазините влизат ограничен брой хора, съобразени с размера на помещенията. Единствено във времето от 23 декември 2020-а до 1 януари 2021 г. могат да се събират до десет души на едно място, в останалите дни ограничението е до пет човека. Канцлерът Меркел отправи призив към германците да пътуват в чужбина за празници. За да се предотврати разпространението на вируса, Германия смята да поиска от ЕС ски пътуванията да бъдат забранени до 10 януари.
Епидемията в САЩ не отслабва. 200 000 са новите случаи на заразени с вируса на SARS-Cov-2, а смъртните случаи са 2400. Последният път, когато това се случи, беше в началото на месец май. Властите в Лос Анджелис затвориха за три седмици ресторанти, кафенета и бирарии и призоваха гражданите да избягнат големите и традиционни събирания в Деня на благодарността. В опит да успокоят американците управляващите посочиха, че съвсем скоро ще започнат кампаниите за ваксинация и увериха, че са готови с плановете за действие. Предвижда се разпределението на 6 400 000 дози ваксина срещу COVID-19 веднага след като Агенцията по лекарствата даде разрешение. Генерал Гас Перна, който ръководи операцията „Warp Speed“, създадена от администрацията на Доналд Тръмп в помощ на разработването и разпространението на ваксини, обяви, че още 40 000 000 дози ще бъдат доставени до края на декември.
В Южна Корея отчетоха 600 нови случая и това е най-големият брой заразени от месец март. Това поражда опасения от началото на трета епидемична вълна в страната. Корейската агенция за превенция и контрол на заболяванията съобщава, че новите случаи са от огнища в предприятия, училища и спортни зали в Сеул и района.
За поредно денонощие Франция отчита по-малко заразени. Потвърдените случаи са 16 282. 650 души се лекуват в болниците, от които 141 са в реанимации.
Случаите на заразени в Русия също продължават да растат. За последното денонощие са установени 25 487 нови случая. Изключително висок е и броят на смъртните случаи – 524.
В Москва, където има най-голям брой заразени, удължиха действащите в момента ограничения до 15 януари 2021 г. Според тях хората над 65 години и страдащите от хронични заболявания продължават да бъдат изолирани в домовете си. Най-малко 30 % от работещите в Москва работят дистанционно. До 23 часа работят кафенета, ресторанти, нощни клубове. Обучението в университетите е дистанционно. Преустановени са културни и спортни прояви. Кметът на столицата определи ситуацията като изключително напрегната. Сергей Собянин обяснява, че здравната система е подложена на огромно натоварване и натиск.
Министърът на промишлеността и търговия увери, че до средата на декември ще бъде решен проблемът с недостига на лекарства в аптеките. Денис Мантуров подчертава, че в болниците няма проблем с медикаментите, но такъм реално съществува в аптеките. Затова е увеличено производството на лекарствата за COVID-19, които Русия произвежда, както и на антибиотиците азитромицин, левофроксацин и моксифроксацин, чието производство през последната седмица е увеличено със 70 %. За да няма проблеми с доставката на медикаменти в болниците производителите са започнали директно да ги носят в болниците без намесата на дистрибуторите.
Очаквайте подробности.
coronavirus.bg, mh.government.bg, freepik.com, burgasinfo.com, shumenonline.bg, plovdiv-online.com, rzi-sliven.org, blsbg.com, tass.ru,lemonde.fr, gouv.fr, стопкоронавирус.рф
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 26 ноември 2020-а: Висок ръст на оздравелите от COVID-19 – 2518 за последното денонощие