29 октомври 2020 г.: Близо 28% от направени тестове са положителни, а излекуваните са 216
През последното денонощие са установени нови 2760 положителни проби за коронавирус след направени 9946 PCR теста. С тях общият брой на случаите на COVID-19 от началото на пандемията е 45 461, от които 25 105 са активните случаи. Това показват данните на Единния информационен портал.
Към момента в лечебни заведения са настанени 2316 пациенти, като 162 от тях са в отделения за интензивно лечение.
Броят на излекуваните през последните 24 часа са 216, а на загубилите битката с COVID-19 – 36.
Към момента броят на медиците с установен коронавирус е вече над 2000. От тях 37% са лекарите, а медицинските сестри 33%.
За втори пореден ден София прехвърля границата от 1000 нови случая за денонощие, като за последните 24 часа на територията на областта са установени 1075 положителни проби за коронавирус. Четири са областите в страната, където броят на новите случаи на COVID-19 е над 100 – Пловдив с 206, Благоевград със 160, Варна със 146 и Русе със 131. В Стара Загора и Шумен са регистрирани по 100 новозаразени.
Covid-19 в България
Седмичният анализ, изготвен от експерти и представен по време на брифинга на Министерството на здравеопазването, показва, че коронавирусът в момента е с изключително високо ниво на възприемчивост. Независимо от това относителният дял на имунитета сред обществото в Европа е по-малък от 15%, което по мнение на експертите е изключително малко.
За период от 14 дни е отчетена висока заболеваемост в България – над 120 души на 100 000 население, като само за последните три дни тя е скочила на 220 души на 100 000 население. Увеличение в броя на заразените се наблюдава във всички възрастови групи, но най-много сред хората в активна възраст – между 20 и 60 години.
Разпространението на коронавирусната инфекция е дифузно, като увеличение в броя на новозаразените се отчита на територията на почти цялата страна. В 18 области заболеваемостта е над 120 души на 100 000, а само в пет области – 60 души на 100 000 население. Към настоящия момент няма области в страната, които да се намират в зелената зона. С най-ниска заболеваемост са областите Видин и Добрич.
По последни данни България се намира на 21 място по заболеваемост в Европейския съюз и на 10 място по смъртност. Сред страните от Балканския полуостров се нареждаме на второ място по разпространение на заразата и на 4 място по брой смъртни случаи на глава от населението.
През последните две седмици се отчита 50% ръст в броя на смъртните случаи. Данните показват, че 32% от починалите са от възрастовата група 70-79 години, 27% от 60-69 години и 18% от групата 80-89 години. Най-тежко вирусната инфекция протича при хората на възраст между 90 и 99 години.
Увеличение има в броя на пациентите, нуждаещи се от болнично лечение, като за последната седмица той е нараснал с една трета. От всички хоспитализирани 7% са настанени в отделения за интензивни грижи.
В следващите седмици се очаква хоспитализираните лица да стигнат до 4000, което ще доведе и до увеличение на пациентите в интензивни отделения. Това заяви проф. Балтов по време на брифинга, допълвайки, че е необходимо и частните болници да се включат в борбата с COVID-19.
От днес в „Пирогов“ се откриват още две отделения, като едното, което ще бъде с капацитет от 30 легла, е предвидено за лечение на медицински персонал с установен коронавирус.
По време на брифинга проф. Тодор Кантарджиев отново заяви, че трябва да се въведат бързите антигенни тестове. Според него те трябва да се използват в приемните отделения на лечебните заведения, в центровете за спешна помощ, както и в училищата. Този вид тестове могат да се правят от лекари, медицински сестри и санитари. Кантарджиев е на мнение, че и бързите тестове за грип също са изключително важни, тъй като ще помогнат за разграничаването от коронавирусната инфекция.
От днес, 29 октомври, учениците от гимназиален етап преминават към дистанционно обучение. Причините за това решение са няколко, сред които е и по-доброто възприемане на учебния материал, поднесен от разстояние, от по-големите ученици. Към момента 15 училища с ученици от 1 до 7 клас са подали искания за преминаване към онлайн обучение и вече са одобрени от просветния министър. Очаква се техният брой да нарасне.
От здравното министерство препоръчват ограничаване на несъществените пътувания както на територията на страната, така и в държави от ЕС. От съществено значение за ограничаване на заразяването с вирусната инфекция е и намаляване на контактите и ограничаване на събиранията на големи групи от хора.
Междувременно стана ясно, че Българският лекарски съюз е под карантина. Причината за изолацията е установен случай на COVID-19 на служител от съсловната организация. Всички 15 души, които работят в офисите на БЛС, разположени в сградата на Националния център по обществено здраве и анализи, извършват дейността си от вкъщи. Карантината, която е наложена на 26 октомври, ще продължи до 30 октомври.
Пловдив става вторият град в България, в който ще се прилага лечение с вливане на антитела от кръвна плазма на пациенти с коронавирус. Пари за обезпечаване на града с два апарата за извличане на плазма са събрани за броени дни с помощта на местния бизнес, който се обяви в подкрепа на медиците. Апаратурата ще бъде дарена на Районния център по трансфузионна хематология, където специалистите ще подготвят необходимия препарат за лечение на пациенти в тежко състояние.
През последното денонощие на територията на областта са регистрирани нови 206 случая. С тях общият брой на заразените в Пловдив става 4015.
Наблюдава се рязък спад в броя на свободните легла, предназначение за лечение на пациенти с COVID-19, в лечебните заведения на територията на област Варна. Към 27 октомври от общо 140 легла са свободни едва 24, сочат данни на РЗИ-Варна. В това число не влизат разкритите към датата на справката отделения в МБАЛ „Еврохоспитал“-Варна с 10 легла и в МБАЛ „Царица Йоанна“ гр. Провадия с 16 легла. И двете отделения, за които все още се търсят лекари, са предназначени за лечение на пациенти в неусложнено състояние.
Новите случаи в област Варна за последните 24 часа са 146 или общо от началото на епидемията 2737.
От РЗИ-Шумен съобщават са 37 нови случая на COVID-19 в Дома за пълнолетни лица с умствена изостаналост в село Лозево. 12 от положителните проби са на персонала, а 25 на потребители на социалната услуга. Така общият брой на установените случаи на коронавирус в дома става 66. Всички служители с положителна проба са карантинирани, а относно заразените потребители се обсъжда обособяването на отделен сектор, който да се обслужва от отделен персонал.
През последното денонощие са регистрирани 100 нови случая на коронавирус на територията на областта, от които 88 са в община Шумен.
По информация на д-р Димитър Костов, директор на МБАЛ-Шумен, в здравното заведение са хоспитализирани 104 пациенти с установен COVID-19, както и 30 души, които очакват потвърждение.
В област Стара Загора до момента са установени 1673 случая на заразени с COVID-19. Новозаразените за последното денонощие са 100, от които 41 са в областния град. 27 са случаите в Казанлък, 7 в Раднево и 4 в Гълъбово.
Сред новите случаи са ученик от 10 клас в ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора, ученик от 8 клас в ПГСС „Гео Милев“ в Мъглиж, ученик от 7 клас в ОУ „Кулата“ в Казанлък, ученик от 9 клас ГПЧЕ „Ромен Ролан“ в Стара Загора, преподавател от СУ „Христо Смирненски“ в Стара Загора, преподавател на 2 група в Детска градина №29 „Славейче“ в Стара Загора и дете в яслена група в Детска градина „Калина“ в Стара Загора.
От началото на учебната година до момента коронавирус е потвърден при 43 ученици и 32 преподаватели общо 31 училища на територията на област Стара Загора.
В Дома за възрастни хора в Гурково са установени три случая на коронавирус, които са на потребители на социалната услуга. Към момента домът е поставен под карантина, а заразените са изолирани в обособен сектор.
COVID-19 по света
44 551 634 са общо заразените в световен мащаб от началото на пандемията по данни на Университета „Джон Хопкинс“.
Американската авиокомпания „United Airlines“ заяви, че ще предлага безплатни бързи тестове за COVID-19 на пътници на избрани трансатлантически полети като част от четириседмична пилотна програма, насочена към намаляване на загубите от пандемията. Програмата ще продължи от 16 ноември до 11 декември и ще включва три вечерни полета седмично.
Глобалните авиокомпании подкрепят напълно тестването за COVID-19, ако това ще намали или замени 14-дневните карантини, които значително засягат търсенето. През септември Международната асоциация за въздушен транспорт прогнозира 66% спад в общия въздушен трафик през 2020 г. заради пандемията.
Великобритания ще направи всичко възможно, за да избегне въвеждането на второ национално затваряне, тъй като това ще донесе повече вреда, отколкото полза за страната, заяви министърът на жилищно строителство и местно управление Робърт Дженрик.
Докато Франция и Германия разпоредиха ново национално затваряне, Дженрик заяви, че ясната политика на британското правителство е да използва строгите местни ограничения, които скоро бяха наложени върху северните части на Англия.
След затишието през летните месеци вирусът отново започна да се разпространява с бързи темпове през септември в Англия, където ежедневно се регистрират приблизително по 100 000 нови случая.
Популистите, които твърдят, че коронавирусът е безвреден, са опасни и безотговорни според германския канцлер Ангела Меркел, който стои напълно зад блокирането на страната, целящо забавяне на разпространението на вируса. „Ние сме в драматична ситуация в началото на студения сезон. Това засяга всички нас, без изключение“, каза Меркел пред долната камара на парламента в Бундестага, добавяйки, че нови ограничения за намаляване на социалните контакти са напълно необходими.
В четвъртък, 29 октомври, Полша отчете още един дневен рекорд, регистрирайки нови 20 156 случая на COVID-19. От Министерството на здравеопазването заявиха, че общият брой на потвърдените случаи на коронавирусна инфекция се е утроил за по-малко от месец, надхвърляйки 300 000. Според правителството новозаразените могат да нараснат бързо заради масовите протести, обхванали Полша сред решението на Конституционния съд, което въвежда почти пълна забрана за аборти.
Компания в Сингапур разработи нов тест за коронавирус, който ще позволи на хората за по-малко от минута да разберат дали са заразени. В пилотно клинично изпитване, включващо 180 души, тестът е постигнал повече от 90% точност. Компанията се надява да получи регулаторно одобрение в началото на следващата година.
Много страни по света се стремят да разработят алтернативни тестове на PCR теста, който е инвазивен и не достига на някои места, където търсенето надминава производствения капацитет.
coronavirus.bg, mh.government.bg, marica.bg, clinica.bg, moreto.net, 24shumen.com, rzi-starazagora.org, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 29 октомври 2020 г.: Близо 28% от направени тестове са положителни, а излекуваните са 216