76% от страничните ефекти след ваксинация срещу COVID-19 имат психосоматичен произход
Проучване, осъществено от учени от Медицинското училище в Харвард (Harvard Medical School) показва, че 76% от страничните ефекти след ваксинация срещу COVID-19, които хората имат, са следствие не от самата ваксина, а от така наречения ефект ноцебо, който е пълната противоположност на добре познатия на всички ефект плацебо.
Проучването
В основата на проучването, осъществено от екипа на Хравардското медицинско училище, са 12 клинични изпитвания на ваксини срещу COVID-19. Те са подложени на метаанализ, изводите и резултатите от който са публикувани в Jama Network Open.
Оказва се, че 76% от често срещаните нежелани реакции след поставяне на първа доза от ваксина срещу COVID-19 и 52% след втората доза се дължат на ефекта ноцебо.
Това означава, че често съобщаваните от хората реакции като главоболие, умора, болки в крайниците са следствие не от конкретната ваксина и съставките й. Причината за тях се крие във фактори, провокирани от ноцебо ефекта. Например, тревожност, напрегнато очакване и особено неправилното приписване на връзка между заболявания и ваксинация срещу COVID-19.
Очевидно, казват учените, напрежението, неизвестността особено в началото на пандемията, разнопосочните сигнали, дезинформацията, фалшивите новини и множеството конспиративни теории, оказват сериозно влияние върху начините, по които хората приемат ваксините.
>>>Световната здравна организация обяви коронавируса COVID-19 за пандемия
Основната цел, която екипът си поставя, е да сравни честотата на нежеланите реакции, които са съобщени в плацебо групите с тези в групите, получили реална ваксина срещу COVID-19.
Въпреки факта, че повече нежелани реакции са съобщени във ваксинираните групи, то процентът им от плацебо групите продължава да бъде също много висок.
35% от хората, на които е поставен физиологичен разтвор като първа доза, се оплакват от главоболие и умора, а 16% от болки в ръката, зачервяване и подуване на мястото на имунизацията.
След втора игла 32% от плацебо групата се оплаква от странични ефекти, докато при ваксинираните процентите са 61%.
Метаанализът показва ясно, че 76% от всички странични ефекти след първата доза са резултат от ноцебо ефекта, а при втората доза процентите са 51,8%.
Ноцебо ефектът прави ваксинацията по-неприятна отколкото тя реално е. Не всички странични ефекти са резултат от притесненията и безпокойствата на хората по отношение на ваксините, казва един от авторите на проучването д-р Джулия Хаас и подчертава, че част от локалните реакции се дължат на ваксината и нейната формула, която активира имунната система.
Един от основните изводи на екипа е, че ако обществеността е информирана за ноцебо ефекта, това може да помогне опасенията и притесненията, свързани с ваксините срещу COVID-19 да бъдат намалени. Това би могло да намали в определена степен и колебанията относно ваксините, казва д-р Джулия Хаас.
Ноцебо и плацебо
Плацебо е ефект, който е добре познат на хората, но и изследван достатъчно широко от научната общност. При него неутрална интервенция предизвиква положителен ефект върху здравето на пациента. Най-простичко казано без да лекува нищо, плацебо може да подобри общото състояние на пациента. Убедеността, че медикаментът помага, е в състояние да свърши чудесна работа, като да облекчи болката и дори в някои случаи да има общо пълно подобрение. Успокоителните думи на лекаря имат подобен ефект.
Ноцебо е точно обратният ефект. При него лечението е безвредно, но е свързано със странични ефекти и лоши резултати заради предварителни негативни нагласи и очаквания. За ноцебо се говори много малко и ефектът е по-скоро непознат за обществеността.
До известна степен и двата ефекта са психологически, но провокират напълно реални симптоми – при плацебо те са положителни, а при ноцебо са отрицателни.
Още преди да се появят на пазара ваксините срещу COVID-19 провокираха страх у много хора и то най-вече поради притеснението какви странични ефекти биха причинили. Страничните ефекти бяха основна тема на коментар между хората.
Огромната информация, която заля света по тази тема в комбинация с много често фалшифицирани данни, предизвика страх и притеснения.
В същото време експертите по обществено здраве смятат, че страховете от лоша реакция към ваксината срещу COVID-19 е една от основните причини за отказ от ваксинация.
Както подчертава екипът от Харвард: „Въпреки че причините за колебанието на хората по отношение на ваксинацията са разнообразни и сложни, един от основните фактори за подобни колебания са опасностите от възможни нежелани реакция при ваксината срещу COVID-19. Глобално проучване от януари 2021 г. показва, че 47% от анкетираните се страхуват и са силно притеснени от нежелани реакции“.
Противодействието на основните мотиви за колебание, когато става дума за ваксината срещу COVID-19, е от решаващо значение за преодоляването на тази световна криза, убедени са още от екипа.
НОВИНАТА е свързана към
- Плацебо ефект
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ноцебо ефект: как сами проваляме лечението си
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
Коментари към 76% от страничните ефекти след ваксинация срещу COVID-19 имат психосоматичен произход