819 са хората с положителен тест за COVID-19 на 15 октомври 2020 г.
След направените 5898 PCR теста са установени нови 819 случая на заразените с COVID-19, което прави 13,9 %.
Общият брой на хората с положителни тестове от началото на пандемията у нас е 26 593. 1380 мъже и жени са настанени в болници, от тях 67 са в интензивни отделения. За последното денонощие са излекувани 350 души, а шестима са починалите.
265 са заразените в столицата, 95 в Пловдив, 53 в Благоевград, 43 в Търговище.
1440 са представителите на медицинския персонал с коронавирусна инфекция.
COVID-19 в България
43 са установените нови случаи на хора с COVID-19 в Търговище. След заседание на местния Щаб стана ясно, че от днешния 15 октомври до 30 ноември включително затварят пенсионерските клубове. Това е един от начините да бъде ограничено разпространението на заразата. Две от учебните заведения днес и утре ще учат дистанционно. В Първо и Второ средни училища, които са и най-големите в града, има общо осем деца с положителни проби и осем преподаватели. Сградите ще бъдат дезинфекцирани изцяло. Кметът на общината информира, че продължава тестването на ученици и учители и след като излязат резултатите, ще бъде взето решение.
В болниците в областта, които разполагат с общо 94 легла за болни от COVID-19 са настанени осемдесет души с коронавирус. Болниците в Омуртаг и Попово искат допълнително по десет легла. В МБАЛ – Търговище лекуват в три отделения. Осем лекари, 12 сестри и трима санитари са с положителни текстове. Кметът на Общината д-р Димитров призова хората да спазват мерките, да спрат посещенията в ресторанти и мероприятия на закрито.
От днес започват засилени проверки в Благоевград, където от седмица отчитат висок ръст на заразените. Това е областта, в която най-често има най-голям брой хора с положителни тестове след столицата. Общо 2529 души са заразените от началото на епидемията, а за последното денонощие са 53. Освен проверките във всички населени места в областта с решение на Областния щаб се ограничават масовите мероприятия в общините с повишена заболеваемост.
Ансамбъл „Пирин“ е поредното огнище на инфекцията. 15 от певците и танцьорите са осители на вируса, очакват се резултатите и на останалите. С положителни тестове са още емейството на хирург от благоевградската болница и санитар от Спешното отделение.
Под арантина и на онлайн обучение са няколко паралелки от различни училища в областния ентър. Близо 400 са децата и учениците от 12 паралелки и групи в детските градини са под арантина в областта. Под карантина са 40 души от персонала на училищата. И двете тделения в областната болница са запълнени, подобна е ситуацията и в Гоце Делчев. правителят на МБАЛ „Иван Скендеров“ поиска още 12 легла за инфекциозното отделение.
95 са хората с положителни тестове в Пловдив. От седмица в областта се наблюдава увеличаване на заразените. До момента те са общо 2337. Ситуацията се усложнява, а по информация на Щаба леглата в отделенията се запълват, има свободни 83 легла в болниците и 24 в интензивното отделение. С COVID-19 са лекари, сестри и санитари от болниците в Карлово, Пловдив, Асеновград. От направените PCR тестове на 21 души от футболния клуб „Марица“ шестима са положителни. Над 700 са хората под карантина, а 600 са на домашно лечение.
Нови 22 души са заразени с вируса SARS-CoV-2 в Шумен. На заседанието си вчера Областният кризисен щаб взе решение да бъдат преустановени масовите мероприятия в пенсионерските клубове, провеждането на селски събори и всякакви други прояви на открито и закрито в областта. Посещението на пазарите да бъде с маска и за всеки от тях да се възстанови организацията, която регулира движението на хората. За преодоляването на критичната ситуация в МБАЛ-Шумен, където с коронавирус са седем медици, десет медицински сестри и осем санитари и където имат най-голяма нужда от реаниматори, Щабът реши да бъде командирован един реаниматор от Онкологичния център и лекар от болница „Мадара“.
Здравната система има ресурси и може да се справи със ситуацията, но има области, където се усеща претоварване. Причината е, че мерките не се спазват, заяви министърът на здравеопазването на пресконференция днес. Проф. Костадин Ангелов каза, че контролът ще бъде завишен, точно защото се наблюдава липса на дисциплина. Ще се контролира как се изпълняват противоепидемичнте мерки и през деня, и през нощта.
Благоевград и Търговище са най-проблемните области в момента, с най-нискът процент на заболеваемост са Видин, Ловеч и Плевен.
Областните щабове са тези, които взимат решения на базата на данните за броя на заболелите.
Министърът на образованието Красимир Велчев съобщи, че с коронавирусна инфекция са 172 деца и ученици и 165 учители. 5 на 1000 ученици не учат в училище, което е 0,5 %. Ако мерките се спазват 98 % от учениците ще бъдат на училище, категоричен беше просветният министър, който заяви, че в момента в българските училища има много повече деца със симптоми на грип, отколкото на COVID-19.
Няма нужда от нови мерки, хората просто трябва да осъзнаят важността да се спазват настоящите, убеден е министър Ангелов.
България продължава да е на четвърто място в Европа по заболеваемост независимо от данните от последните дни, коментира главният здравен инспектор. Сопред доц. Ангел Кунчев няма съществени промени в ситуацията. По-различното е, че все повече млади хора са с положителни проби.Увеличават се и тестовете, които се правят. те са вече 440 на 100 000 души. Според изискванията в ЕС не бива да се пада под 300.
COVID-19 по света
38 578 451 са заразените в света отчитат в Университета „Джонс Хопкинс“.
Френският президент обяви, че от полунощ на 17 октомври се въвежда вечер час в Ил дьо Франс и още осем големи града. Никой няма право да излиза от дома си за времето между 21 часа и 6 сутринта в Париж, Гренобъл, Лио, Екс-ан Прованс, Лион, Марсилия, Сент Етиен, Тулуза, Монпелие, Руан.
Няма да има ограничения в транспорта. Има такива обаче с призива у дома да не сядат повече от шест души на масата, освен ако не става дума за голяма фамилия. Президентът препоръча поне три дни в седмицата да се работи дистанционно.
Еманюел Макрон определи ситуацията във Франция като тревожна, тъй като втората вълна на опасния вирус е факт, но заяви ясно, че: „Ние ще продължим да работим, защото икономиката и обществото ни имат нужда от това. Децата ни ще продължават да ходят на училище. Ще излезем от кризата само като работим повече“.
Френският президент обеща помощ за всички сектори и особено за най-засегнатите.
Междувременно френският Съд започна разследване затова как правителството управлява кризата COVID-19. Тази сутрин са били претърсени домовете и офисите на здравния министър Оливие Веран и на генералния директор в министерството на здравеопазването.
За трети път в рамките на последните седем дни броя на заразените във Франция надхвърли 20 000 души. За последното денонощие случаите са 22 591. Всички показатели за мониторинг на епидемията показват влошаване на ситуацията.
Отмениха следващата сесия на Европейския парламент, която трябваше да се проведе в Страсбург от 29 до 22 октомври. Тя ще проведе онлайн.
В Германия също отчетоха сериозен ръст на заразените с COVID-19. 6638 са новите случаи за последните 24 часа.
Институтът „Робърт Кох“ представи поредния доклад за пандемията в Германия през следващите няколко месеца. В него се посочва, че целта е през следващите месеци да се действа така, че инфекциите да се избегнат като в същото време се поддържат всички сфери на обществения и икономическия живот в най-висока степен въпреки риска от заразяване. „Поведението на всеки човек е от значение: последователното спазване на правилата за дистанция и хигиена защитават не само отделния човек, но и останалите. Заразяването може да се контролира по такъв начин, че да се избегнат страданията на хората и смъртните случаи, без да спира социалният и икономически живот.“
През следващите месеци, посочват експертите на „Робърт Кох“, разпространението на вируса може да стане в локални или временни огнища с много нови инфекции, след тържества в семейството или в образователните институции, или защото през зимния сезон престоят в затворени помещения е дълъг. Не на последното място чрез огнища в различни райони, които са трудно проследими и ще доведат до въвеждане на строги мерки в засегнатите райони.
Сред важните инструменти за защита са спазването на основните правила, постоянен анализ на ситуацията, защита при по-големите събития, постоянната комуникация между институциите, непрекъснато разработване на национална тестова стратегия, която осигурява цялостна диагностика, достъп до епидемиологичните данни, осигуряване на защитни средства и цялостно здравно обслужване при пандемични условия. Не на последно място ваксиниране срещу грип особено на рисковите групи.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, targovishtebg.com, struma.com, shum.bg, coronavirus.jhu.edu, rki.de, lemonde.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 819 са хората с положителен тест за COVID-19 на 15 октомври 2020 г.