Pfizer/BioNTech започват клинични изпитания на ваксината си срещу Омикрон
Започват клиничните изпитания на новата версия на ваксината срещу COVID-19, разработена от Pfizer/BioNTech за Омикрон.
Клиничните изпитания
Тестове ще бъдат осъществени сред здрави възрастни от 18 до 55 години. Клиничното изпитване включва 1420 души. В него няма да участват доброволци над 55 години, защото целта е да се измери имунният отговор на хората, а не да бъде оценена ефективността на ваксината, коментират от Pfizer.
Участниците са разделени на три групи:
- Хора, които са ваксинирани с две дози на ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech в рамките на 90 до 180 дни преди настоящата имунизация. Те ще получат едва или две инжекции от новия серум.
- Получили в същия времеви период трета или бустерна доза, които ще получат или нова доза (в случая четвърта) от старана ваксина или доза от новата срещу „Омикрон“.
- Доброволци, които до момента не са ваксинирани. Те ще получат три дози от новата ваксина.
За имунния отговор
В основата на клиничните тестове стои желанието на изследователите да разберат какъв ще бъде имунният отговор на хората на новия продукт. Както подчертава изпълнителният директор на BioNTech проф. Угур Шахин очевидно защитата срещу леките и умерени форми на COVID-19 на първата им ваксина изчезва по-бързо и не е в състояние да се справи по възможно най-добрия начин с „Омикрон“.
„Изследването отговаря напълно на нашия научен подход. В основата му е най-важната ни цел, насочена към разработването на ваксини срещу вариантите на COVID-19, които ще осигурят много по-продължителна защита на хората“, казва проф. Угур Шахин.
Ваксината на Pfizer/BioNTech срещу „Омикрон“
През януари 2022 г. изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла съобщи, че ще поискат разрешение за нова ваксина, насочена срещу „Омикрон“, която ще бъде готова до март 2022-а.
>>>Ваксината на Pfizer срещу Омикрон ще бъде готова през март 2022 г.
До момента бустерните дози от старите ваксини на фармацевтичния гигант предпазват от тежка форма на COVID-19. В същото време обаче ръководителката на разработката на ваксини и изследвания в компанията Катрин Янсев подчертава: „Признаваме необходимостта да сме подготвени в случай, че с течение на времето тази защита постепенно отслабне. Новите ваксини са начин да помогнем за справянето както с „Омикрон“, така и в бъдещите варианти на COVID-19.“
Създателите на първата разрешена за употреба ваксина срещу COVID-19 (декември 2020 г.) подчертават, че благодарение на иРНК технологията новият вариант на ваксината може да бъде модифициран и актуализиран лесно в съответствие с еволюцията на мутациите и специфичните нови варианти.
Бустерните дози и „Омикрон“
Преди дни от Института „Пастьор“ дойде съобщението, че доминиращият в момента „Омикрон“ е устойчив на моноклоналните антитела, но се неутрализира до 75% от бустерна доза на иРНК ваксина. Изводите са резултат от проучване на Института. Заедно с учени от Института за изследване на ваксините и няколко болници във Франция и Белгия екипът на „Пастьор“ изследва чувствителността на варианта „Омикрон“ към моноклоналните антитела, използвани клинично за предотвратяване на тежки форми на COVID-19 при хора в риск.
Изследването потвърждава спада на антителата при хора, ваксинирани с две дози. Пет месеца след ваксинацията антителата вече не са в състояние да неутрализират „Омикрон“, казват учените. Получилите бустерна доза обаче имат по-ефективна защита.
Този анализ потвърждава и казаното от проф. Угур Шахин. Изпълнителният директор на BioNTech заявява, че след проучване във Великобритания данните показват ясно, че ефикасността на ваксината на Pfizer/BioNTech пр третата доза е 70%, но при при първите две е между 20% и 40%.
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към Pfizer/BioNTech започват клинични изпитания на ваксината си срещу Омикрон