Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Доц. Минко Хаджийски: Децата трябва да растат в атмосфера на любов, внимание и близост

Доц. Минко Хаджийски: Децата трябва да растат в атмосфера на любов, внимание и близост

от 18 яну 2016г., обновено на 09 фев 2016г.
Доц. Минко Хаджийски: Децата трябва да растат в атмосфера на любов, внимание и близост - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В днешно време отвсякъде ни залива информация за събития, в които неизменно присъства агресията. През последните години се наблюдават особено изразени актове на агресия и при децата. Австрийската психоложка Данцингер отбелязва, че "агресивното поведение на децата е винаги подражателно". Какви са причините децата да стават агресивни и как да се справим с този проблем? Отговорите на тези въпроси търсим с доц. Минко Хаджийски – специалист в сферата на социалната психология и дългогодишен преподавател в катедра "Психология" във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", който има 22-годишен стаж в системата на затворите в България.

Напоследък темата за агресията при децата е особено актуална. На какво се дължи тя в най-ранна възраст?

Бих казал, че темата за агресията винаги е била актуална. Неслучайно тя е обект на различни изследвания и има толкова много и различни теории. Друг е въпросът, че в определени периоди става по-дискутирана. Това зависи от различни фактори, но най-вече от житейские й прояви и тяхното медийно отразяване.
Що се касае до причините за агресивното поведение, защото агресията е преди всичко поведение, в ранната детска възраст, те следва да се търсят в две насоки: наследствено-генетическа и поведенческо-заучена. Много често те се съчетават и потенцират, като определят агресивни реакции на детето дори на незначителни или обичайни дразнители.

Кои деца са най-склонни към проява на агресия и какво може да я отключи?
Според етологичната теория на Конрад Лоренц, агресията е еволюционно заложена у човека, защото е осигурявала допълнителна възможност за оцеляване на вида. Следователно, ако това е така, тя присъства в архетипа на всеки индивид. Тук вече следва да се намесва влиянието на обществото, което да я ограничава. При децата то е непосредственото обкръжение от близките преди всичко.

Стимулите, които отключват агресивно поведение не само при децата, а въобще, са много и различни: гняв, фрустрация, физическа болка, та чак продължителни горещини. Същият Лоренц е установил една проста, но много вярна зависимост. Колкото повече агресивни стимули се натрупват, толкова по-малък и дори незначителен повод, може да отключи агресивно поведение. Например, ако един възрастен или дете преживяват известно време неприятности, на които не са отреагирали, дори и най-малко нещо като поглед, дума или жест може да подбуди агресивен отговор.

Семейството носи ли вина за агресивното поведение на своето дете? Как родителите могат да поправят грешките в поведението си?

Естествено, че носи. Човек е преди всичко социално същество и остатъците от животински инстинкти следва да се контролират. Този контрол е преди всичко задължение на семейството. Ако едно дете установи, че агресивното поведение носи някаква полза и не води до санкции, то според А. Бандура, лесно го научава. После става привично. Никак не е случаен, популярният израз за "първите седем години", аз дори бих свалил границата до първите четири. Ако дотогава родителите не са успели да повлияят за потискане на определени поведения на детето, става много трудно и дори невъзможно да коригират каквото и да е, даже да променят стила си на възпитание.

Какво могат да предприемат родителите на агресивни деца, за да се справят с проблема?

Отговорът на този въпрос да голяма степен е продължение на предходния. Следователно той не е много оптимистичен, ако проблемът "агресия" е наличен и проявен. Първото нещо, което препятства някаква ефективна намеса е родителската пристрастност към детето, която пречи на обективната преценка на неговите действия. Опитът ми показва, че много от тях забелязват проблема, едва когато самите те станат обект на агресията собствените си деца. Преди това са били склонни да ги оневиняват и да търсят причините в другите или в различните ситуации. От тук и второто нещо – да потърсят специализирана психологическа помощ от психолог. Днес съществуват много методики, които са насочени към овладяване на агресивните реакции или научаване да се модулират в някакъв по-приемлив начин на изразяване.

Какъв е ефектът от наказанията, които родителите налагат на своите деца и какъв е правилният подход към тях, когато допускат грешки?

Две са нещата, които водят до затвърдяване на агресивното поведение – едното е неглижирането на проблема от страна на родителите, а другото е неумението за ефективна, психологически адекватна намеса. Това засяга най-вече използването на различни наказания с цел корекция на поведението на детето. Когато се прилагат такива, трябва да се спазват определени изисквания на поведенческата психология – например да не се използват продължително едни и същи наказания, защото децата се десензитират към тях и те престават да им влияят или пък всяко наказание да е съпроводено с морална обосновка, защото иначе се възприема като лично отношение и буди ответна реакция, която също може да е агресивна.

Специален проблем са физическите наказания, до които прибягват много родители по различни причини, но най-вече от собствено безсилие или педагогическо невежество. Отдавна е доказано, че т.нар. "лоши" педагогически практики не променят детето към по-добро, а обратното. Детето, което е подлагано на физически тормоз, формира две изключително зловредни за бъдещото му поведение неща – първото е усвояване пряко на агресията от родителя, а второто е подбуждане на гняв, омраза и страх, които впоследствие се генерализират и отнасят към всички и всичко. Синдромът "бито дете" е отдавна известен и описан. При него насиленият става насилник почти винаги.

Как родителите могат да се справят с по-буйното поведение на децата си, когато са в тийнейджърска възраст?

Тийнейджърската възраст е най-трудната както за детето, така и за другите около него. Причините са, че в този период се преплитат много психически, социални и физиологически фактори, влияещи върху развитието на индивида и превръщането му в личност. Основната причина за "буйното", както го нарекохте, поведение е в желанието за самоутвърждаване без необходимото социално познание и съответни релевантни умения. Тук агресията се явява лесен начин за квази доказване, за правене на впечатление, за отстояване на някаква, формирана по различни пътища Аз-концепция. Тези пътища са екшъни, електронни игри, наблюдаване на живи модели, дори общуване в социалните мрежи. При такива поведения, когато са повтарящи се, е на лице зле насочен процес на самоактуализация. И тъй като той е естествен, прякото му противодействие обикновено е неуспешно, дори със средствата на поведенческата модификация с различни стимули. Единствено правилният подход от страна на родителите е неговото пренасочване към социално приемливи изяви. Подобна "сублимация" е възможна само, ако добре се познава детето, неговите желания, представи за живота и личностни потенциали. От решаващо значение е умението за общуване с него, общуване при което менторско-морализаторският стил отстъпва на партньорския.

Могат ли родителите да противодействат по някакъв начин на вредно влияние от страна на съученици и приятели на детето?

Да, могат. Два са начините за това. Първият е директен и се изразява в показване на тези вредни влияния, дискредитиране на лошите постъпки и на техните носители. Практиката показва, че този начин е малко ефективен, ако родителят не е достатъчно авторитетен и привлекателен за детето-субект. Вторият начин е по-труден и се състои в усилия за превръщане на семейната среда в психологически удовлетворително за детето място. Установено е, че деца, в чиито семейства има конфликти, насилие и емоционално отхвърляне, търсят общуване и психически комфорт извън тях. Те стават привързани и лоялни към различни групи или индивиди, които са носители на различни влияния, включително вредни.

Смятате ли, че ако на агресивните деца не им бъде обърнато по-специално внимание в ранна възраст, на по-късен етап те биха се превърнали в потенциални престъпници?

По принцип всички сме потенциални престъпници в известен смисъл. Но при децата със затвърдено агресивно асоциално поведение има по-голяма вероятност да извършат престъпления против личността. В психологическите и поведенчески профили на много от убийците присъства агресивното поведение, проявявано в ранното детство, дори спрямо животни.

Какво трябва да направят родителите, за да отгледат щастливо и спокойно дете? Има ли някаква "формула", която да е валидна за всички? Какви са Вашите съвети?

Няма такава "формула", валидна за всички и за съжаление не би могла да се измисли. Хората са различни, различни са семействата и връзките в тях, различни са ценностите им, различни са интелектът, културата и традициите, различни са генетичните дадености и условията на живот. Колкото до съветите относно агресията при децата, те трябва да се подразбират от отговорите на горните Ви въпроси. Няколко неща обаче трябва да се подчертаят: Първото е, че детето не трябва да бъде при никакви обстоятелства свидетел или участник в семейни свади между родителите, дори когато е в младенческата възраст. Второто е, че трябва да расте в атмосфера на любов, внимание и близост. Третото е, че не трябва да се подминават дори незначителните и изглеждащи "невинни" прояви на агресивно и отреагиращо поведение. И накрая може би най-важното – промяна в манталитета на повечето млади семейства в посока приоритизиране на духовното над материалното в системата им от ценности.

За Framar.bg: Жанета Иванова

Още по темата:
  • Александра Заркова: Близостта и обичта не се подхранват от само себе си, трябва да се грижим за тях Александра Заркова: Близостта и обичта не се подхранват от само себе си, трябва да се грижим за тях
  • Александра Заркова: Всеки човек страда първо от себе си Александра Заркова: Всеки човек страда първо от себе си
  • Д-р Венелин Стойчев: Безплатните лекарства за децата са напълно постижими Д-р Венелин Стойчев: Безплатните лекарства за децата са напълно постижими
  • Food Revolution Bulgaria - здравословното хранене да бъде част от живота на всеки и най-вече на децата Food Revolution Bulgaria - здравословното хранене да бъде част от живота на всеки и най-вече на децата
4.0/5 4 оценки

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
15.90лв.

АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
9.95лв.

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС

СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ бр. 3 / 2011
6.00лв.

СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ бр. 3 / 2011

ТРЕВОЖНОСТТА - ПРИЧИНИ, СМИСЪЛ, РАЗРЕШАВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
15.90лв.

ТРЕВОЖНОСТТА - ПРИЧИНИ, СМИСЪЛ, РАЗРЕШАВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА

НАУКАТА ДА БЪДЕШ ВЕЛИК - УОЛЪС Д. УОТЛЪС
15.00лв.

НАУКАТА ДА БЪДЕШ ВЕЛИК - УОЛЪС Д. УОТЛЪС

Коментари към Доц. Минко Хаджийски: Децата трябва да растат в атмосфера на любов, внимание и близост

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Доц. Минко Хаджийски: Децата трябва да растат в атмосфера на любов, внимание и близост
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 02:43
    Коментирайте "Доц. Минко Хаджийски: Децата трябва да растат в атмосфера на любов, внимание и близост"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • Улиците вече не са наши, а ние продължаваме да мълчим
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Функции и задачи на Детска педагогическа стая
  • Д-р Иванка Иванова Кьолиева
  • д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
  • Лечение със сертралин
  • Агресивен ли сте?
  • д-р Петя Василева Петришка
  • Процедура за действие при наличие на дете в риск
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хексахидроканабинол - HHC - Новият синтетичен канабиноид - какво трябва да знаем

преди 135 дни, 5 часа и 53 мин.

* Защо мъжете трябва да използват слънцезащита за лице: 5 ползи

преди 282 дни, 17 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 14 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 5 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 6 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival