Д-р Весела Петкова: Хранете се по-леко в жегите
Д-р Весела Петкова-специалист-невролог e завършила е медицина във Варна.През 1996 г.придобива специалност "нервни болести", след което е квалификацията й по електроенцефалография. Интересите й са в областта на клиничната невропсихология, детска неврология и клинична невровегетология, за което има сертификати. Омъжена, с едно дете, тя е от онова младо докторско попълнение, което знае,че квалифицираността е единствения залог за успешност в пазарното общество. Дели времето си на три работни места и не се оплаква от липса на такова.
-От цялата Ви дълга квалификация, запомних само "клинична невропсихология". Кажете какво представлява тази специалност, д-р Петкова?
-Клиничната невропсихология се занимава с невропсихометрични изследвания, които измерват памет, внимание-общо взето, това е методика, която изследва пациенти в напреднала възраст за промени в интелекта. Т.е. изследва хората с проблеми в паметта и вниманието.
-Казахте ,че работите на три места. Как се справяте с качеството на лечението?
-Просто съм си разпределила деня по начин, по който да имам достатъчно време за диагностика и за лечение.
-Много лекари търпят упреци, за това,че "прецакват" пациентите в общинските заведения и отдават цялото си внимание в частните кабинети?
-Отдавна няма лечебни държавни заведения. Всички, до едно съществуват на абсолютно пазарен принцип. Така съществува и моята практика и в мой интерес е да съм добър диагностик и добър терапевт. Така че, съм си разпределила времето, графика, усилията по начин, по който да съм максимално ефективна. Не мога да си позволя да бъркам.
-Д-р Петкова, нека да различим нервни от психогенни заболявания? Доста хора не правят разлика.
-Неврологичните заболявания най-често са с ясна увреда на централната или периферна нервна система, което може да бъде доказано с функционални, или невроизобразяващи изследвания. Докато психогенните заболявания /психичните/, са заболявания, чийто субстрат все още се изследва, не е ясен. Това са т.н. болести на душата. Науката дава все повече доказателства, че има конкретни увреждания на ниво медиатори, молекули, които са в основата на тези заболявания и част от тях имат и наследствен характер.Както неврологичните, така и психиатричните са микроструктурни промени, или промени в метаболизма, или на мозъка.И водят до някакъв психологичен проблем - на поведението, на мозъка.
-Винаги ли болестите на душата рефлектират като заболявания на физическото тяло?
-Биха могли и да си останат само неразположения на душата. Но често имат и психосоматизация. Човек с психичен проблем често съобщава и някакви телесни симптоми.
-Началото на лятото е време за...?
-Конкретно не мога да определя заболявания, но мозъчно съдовите болести са по-чести в горещия период. Както и в много студените дни. Има и чести заболявания на периферни нерви, които са свързани с климатични обстоятелства-стоене на влага, на течение. Най-различни са заболяванията и не могат да се обобщят.
-От това, което казвате излиза, че не е вярно, че хипертониците се чувстват по-добре през топлите месеци на годината?
-Аз не мисля, че се чувстват по-добре в горещите месеци. Чувстват се по-зле и по-голям е рискът от повишение на хипертонията в много горещите и в много студените дни на годината.
-Обяснението?
-Има обяснение, но е много сложно и вашите читатели няма да го разберат. Не мога да го обясня по разбираем начин. Просто хората с високо кръвно, което е трудно контролирано трябва да знаят, че се избягва много горещото и много студеното време. Ако е много топло, трябва да излизат само в хладните часове на деня и да не се натоварват физически. А в студените дни да излизат много добре облечени.
-Имате ли някаква Ваша статистика за честотата на инсултите и инфарктите през лятото и защо все по-млади хора стават жертви на тези заболявания?
-Не, нямам конкретни данни за това, каква е честотата на мозъчно-съдовите и сърдечно-съдовите заболявания. Но по отношение на честотата смятам, че стресогенни фактори са в тежест при повишаване.
- Виктория Сакутова: Исках да докажа на себе си, че мога да бъда по-слаба
- Доц. Даниела Попова, Ръководител на Клиника по терапия на ендокринно метаболитни болести и диететика към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“: Не случайно в молитвата си казваме „Хляб наш насущний“
- Д-р Людмила Емилова: Важно е да се разбере, че лечението с плодове, чай и мед не е диета
- Д-р Людмила Емилова: Хиляди са щастливците, намерили своето здраве чрез нашата програма
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ФРУКТОЗА КРИСТАЛНА 500 гр. ПЪТ КЪМ ЗДРАВЕ
НАТУРАЛЕН ЯБЪЛКОВ ОЦЕТ 500 мл ЗЕМЕЛА
СТЕВИЯ НА ПРАХ 90 гр.
ОСТРОВИТ ДИЕТИЧНИ СПАГЕТИ 250 г
МИЛМЕКС ЧЕРЕН ШОКОЛАД СЪС СТЕВИЯ 80 г
НАТРОЛ АКАЙ БЕРИ DIET капсули * 60
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Лечение при панкреатит
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Лечение на анална фисура
- Методи за лечение на анорексия
- Хранене според кръвната група - кръвна група тип АВ
- Чия, чиа
- Доц. Даниела Попова, Ръководител на Клиника по терапия на ендокринно метаболитни болести и диететика към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“: Не случайно в молитвата си казваме „Хляб наш насущний“
Коментари към Д-р Весела Петкова: Хранете се по-леко в жегите