Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Интервюта Лекарите говорят Д-р Морис Смит: IQOS намалява излагането на вредни вещества

Д-р Морис Смит: IQOS намалява излагането на вредни вещества

от 06 ное 2020г.
Редактор: Ивайло Тончев
Д-р Морис Смит: IQOS намалява излагането на вредни вещества - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Д-р Морис Смит, старши научен съветник във Филип Морис Интернешънъл, е изпълнявал различни роли в научноизследователската и развойна дейност на компанията. В момента д-р Морис Смит работи в подкрепа на екипа по научни и медицински въпроси. Неговата презентация на виртуалното събитие „Отворена наука“ описва повече детайли за независимите изследвания за IQOS, особено по отношение на нагрявания аерозол от тютюн.

Д-р Смит, по време на виртуално събитие „Отворена наука“ на Филип Морис Интернешънъл представихте резултати от независими изследвания на системата за нагряване на тютюн и ги сравнихте с резултатите от Вашите научни изследвания. Разкажете ни повече за значението на независимите проучвания като цяло.

Позволете ми накратко да обясня защо са важни независимите изследвания. Ние проведохме многобройни научни проучвания и ги публикувахме в рецензирани издания.  Целта на тези проучвания е да се съберат научни доказателства, чрез които да се потвърди, че ако пълнолетните пушачи не могат да спрат да пушат, за тях е по-добре да преминат изцяло на бездимни алтернативи, които доставят никотин, без да горят тютюна.

Независимите изследователи могат да анализират публикуваните резултати, за да се убедят, че нашият научен подход и резултати са достоверни. Някои изследователи може да искат да валидират проучванията, за да са сигурни, че резултатите от тях могат да бъдат възпроизведени, други може да променят важни характеристики на началните изследвания, за да проучат въздействието от получените резултати, а оттам да обогатят натрупаното научно знание.

Някои проучвания са сложни и скъпи, например клиничните проучвания, и затова много изследователи няма да разполагат с достатъчно ресурс, за да ги възпроизведат. Ние публикуваме протоколите от тези проучвания и методите на провеждане в регистър на клиничните проучвания. Тези клинични проучвания се осъществяват от акредитирани външни лаборатории (фармацевтичните компании използват тези лаборатории за своите клинични изпитвания напр.), които работят при спазване на международни стандарти за качество и прозрачност.  Резултатите от клиничните проучвания, проведени от други компании за техните устройства за нагряване на тютюн, също могат да бъдат сравнени с нашите резултати за допълнителна проверка.

Независимите проучвания са важна проверка за това дали ние представяме научните си методи и резултати по прозрачен начин; дали резултатите са надеждни и възпроизводими; и те разширяват научното познание за нашите продукти и осигуряват гаранции, че резултатите са валидни. Така комбинацията от всички получени резултати осигурява доказателствата, от които имат нужда регулаторните органи и потребителите, за да имат доверие в нашата научна оценка на продуктите като по-добри алтернативи на продължителното пушене.

Проучването за съпоставяне на нагряването и горенето на групата китайски учени е особено интересно, тъй като нагряването като фактор за намаляване на вредата е основно предимство на системата IQOS. Какви са резултатите от техните експерименти с нагряване и пиролиза?

Китайските учени Ли и сътрудници сравняват емисиите от Системата за нагряване на тютюн (СНТ) 2.2 с тези от горима референтна цигара, за да докажат, че по-голямата част от 30 вредни и потенциално вредни вещества (ВПВВ) в аерозола от СНТ са намалени с над 80% в сравнение с цигарения дим. В техните проучвания с нагряване и пиролиза авторите ползват тютюн от стикове за СНТ 2.2., (предлага на пазара като IQOS) и от цигари, продавани в търговската мрежа, и нагряват бързо и двете проби в устройство за пиролиза до температурата, при която работи IQOS. След това сравняват летливите съединения, отделени от двете тютюневи проби. Тъй като тютюнът от IQOS отделя съставни вещества, които са много сходни с тези от тютюна на цигара при нагряване до една и съща температура в лабораторни условия, заключението на авторите е, че ниската температура при употреба на продуктите IQOS, а не съставните вещества в тютюневите стикове, е причина за намалените емисии на вредни вещества в аерозола.

Това е добър пример на проучване, което е проведено и описано правилно и което потвърждава нашите резултати, като същевременно разширява научното познание за механизмите в основата на намалените емисии на вредни и потенциално вредни вещества.

Когато говорим за намаляване на вредата от тютюна, говорим и за излагане. Германският федерален институт за оценка на риска (BFR) изследва точно компонентите, на които са изложени потребителите на IQOS. Как техните данни се съотнасят с резултатите от Вашите проучвания?

Като част от усилията им за разработване на стратегии за оценка на токсикологичния риск, свързан с нагреваемите тютюневи изделия, Малок и сътрудници трябваше да осъществят допълнителни независими и стандартизирани изследвания на намалението на вредни и потенциално вредни вещества. Затова те анализират основната аерозолна струя, отделяна от IQOS, като използват различни варианти на тютюневи стикове, предлагани на пазара. Те измерват количеството никотин в аерозола и проучването е с фокус върху групата на канцерогенните летливи органични съединения и алдехиди, които са описани от авторите като основни рискови фактори, свързани с пушенето.

Резултатите показват, че концентрациите на никотин са сравними с тези от обикновена горима цигара, но се наблюдава значително намаление на концентрациите на алдехиди (с близо 80–95%) и на летливи органични съединения (с близо 97–99%), което съответства на публикуваните от нас резултати.

Авторите заключават, че мониторингът на тези емисии посредством стандартни процедури на машинно пушене осигурява надеждни и възпроизводими данни, които са добра основа за оценка на излагането и рисковете за човешкото здраве.

Филип Морис Интернешънъл отива една стъпка по-напред и измерва концентрациите в организма или излагането на пълнолетните пушачи, участващи в клинични проучвания, които употребяват IQOS, като резултатите показват бързо и значително намаление на излагането на вредни и потенциално вредни вещества в сравнение с пушенето на цигари.

Ако се комбинират резултатите на BFR и резултатите на Националния институт за обществено здраве и околна среда на Нидерландия (RIVM) във връзка с оценката на риска, къде се разполага СНТ по координата много вредно (конвенционални цигари) и без никакъв риск (пълен отказ от пушене)?

Според мен е важно да се посочи ясно, че нито едно тютюнево изделие не е без риск и че ако не пушите, не трябва да започвате, ако пушите, най-добре е да спрете, а ако искате да продължите да пушите, тогава преминете изцяло на по-добра бездимна алтернатива като устройствата  за нагряване на тютюн. Като имаме предвид това, ясно е, че пълният отказ или въздържание е препоръчваният подход. Продуктите, които доставят никотин, без да горят тютюна, не са без риск, но са значително по-малко вредни от продължителната употреба на цигари. Именно високите температури, при които протича горенето на тютюна, са причина за образуването на хиляди химически вещества, както и на голям брой твърди частици в дима. Затова по координатата на риска, свързан с изделията, съдържащи никотин, цигарите се разполагат най-вдясно като най-опасни. Устройствата за нагряване на тютюн са отдалечени от цигарите и са много по-близо до лявата част на спектъра, където са фармацевтичните продукти, като никотин - заместващите терапии.

Разликите между устройствата за нагряване на тютюн като IQOS и електронните цигари невинаги са съвсем ясни на широката общественост. Спомага ли изследването на италианските учени за разграничаване на тези продукти? Какво показва сравнението между трите вида бездимни изделия?

Италианските учени изследват въздействието на две устройства за нагряване на тютюн (които доставят аерозол с никотин, чрез нагряване без горене) и електронна цигара с никотинова течност (която доставя аерозол чрез изпарване на течност с добавен никотин). Те измерват количеството твърди частици (PM), които остават във въздуха след употреба на всеки от трите продукта в помещение с контрол на средата. Успяват да докажат, че употребата и на трите продукта води до по-малко твърди частици във въздуха в помещението в сравнение с пушенето на цигари в същото помещение. Скоростта на разсейване на твърдите частици от бездимните изделия също така е по-висока в сравнение с цигарения дим, тъй като твърдите частици в бездимните изделия се формират от течни капчици, за разлика от твърдите частици в цигарения дим, който съдържа както течни, така и твърди частици, отделени при горенето на тютюна.

Въпреки че електронните цигари са хетерогенна категория продукти и следователно резултатите от това проучване се отнасят само за конкретния вид изследвана електронна цигара, то все пак подчертава разликите между физикохимичните свойства на аерозола от бездимните продукти и дима от горимите цигари.

На база на голяма база данни, подадена от ФМИ и представена от д-р Жизел Бейкър, FDA издаде разрешение за продажбата на IQOS в САЩ, а след това и разрешение за продажба на продукта като тютюнево изделие с модифициран риск (ТИМР). Можете ли да ни разкажете малко повече за изследванията на FDA за IQOS и тазгодишното разрешение за ТИМР?

Американската агенция по храни и лекарства FDAЗа да издаде разрешение за продажба на IQOS в САЩ, Американската агенция по храни и лекарства FDA разгледа резултатите от нашите проучвания, както и анализира наличната научна литература с изследвания на учени, които не са свързани с ФМИ. Освен това, те осъществиха и собствени проучвания на ключови компоненти от нашата документация, например анализ на концентрациите на ВПВВ, образувани от IQOS, в сравнение с цигарите. В процеса на разглеждане на научните доказателства FDA се стреми да се увери, че продажбата на продукта е подходяща за опазването на общественото здраве, като отчита рисковете и ползите за населението като цяло.

За разрешителното за ТИМР Агенцията се произнесе, че ФМИ е доказала, че IQOS нагрява тютюна, а не го гори, и че това значително намалява образуването на вредни и потенциално вредни вещества в сравнение с цигарения дим. FDA също така заключава, че съвкупността от представените доказателства показва, че може да се направи разумно предположение, че последващите проучвания ще покажат измеримо и съществено намаление на заболеваемостта и смъртността за отделните потребители на тютюн.

Агенцията констатира, че издаването на разпореждане за тютюнево изделие с модифициран риск с информация за намалено излагане е „подходящо за промотиране на общественото здраве и може да се очаква, че ще донесе ползи за здравето на населението като цяло“.

Съгласно разпореждането ФМИ също така следва да провежда наблюдение и проучвания след пускане на пазара, за да се определи въздействието от разпореждането върху възприемането, поведението и здравето на потребителите, така че FDA да може да оцени доколко точни са изводите, на базата, на които е издадено разпореждането. Освен това, ФМИ трябва да провежда наблюдение и прочувания след пускане на пазара, с цел да следи осведомеността и употребата на ЕНТИ от младежите, така че да се гарантира, че продажбата на продукта като ТИМР не води до нежелани последствия, като увеличена употреба на тези продукти от младежите.

И все пак, FDA не издаде разрешение за твърдения за намален риск от продукта на този етап. Как ще процедира компанията ви, за да може да представи на Агенцията по-убедителни доказателства за тези твърдения?

Въпреки че ние сме убедени, че съвкупността от доказателства сочи, че пълното преминаване на IQOS води до намален риск и вреда в сравнение с продължителното пушене, ще продължим да работим в тясно сътрудничество с Агенцията, с цел да определим от каква информация има нужда FDA, за да може да вземе решение, че са изпълнени конкретните законови изисквания на САЩ и да издаде разрешение за представяне на информация за намален риск или вреда.

Източници:

  • Виртуално събитие "Отворена наука" на PMI
  • Сравнително проучване на горенето и нагряването на тютюна - Китай
  • A Method for Comparing the Impact on Carcinogenicity of Tobacco Products: A Case Study on Heated Tobacco Versus Cigarettes
Източник:

Материалът е предоставен със съдействието на Philip Morris International.

Още по темата:
  • Д-р Жизел Бейкър: Пълното преминаване към IQOS изисква адаптация, но е по-добра алтернатива на  продължителното пушене на цигари Д-р Жизел Бейкър: Пълното преминаване към IQOS изисква адаптация, но е по-добра алтернатива на продължителното пушене на цигари
  • Д-р Константинос Фарсалинос: Употребата на електронните цигари може да представлява революция в намаляването на вредата от тютюнопушенето Д-р Константинос Фарсалинос: Употребата на електронните цигари може да представлява революция в намаляването на вредата от тютюнопушенето
  • Д-р Маруся Белякова: Струва си да да работим за намаляване на риска от пушенето Д-р Маруся Белякова: Струва си да да работим за намаляване на риска от пушенето
  • Д-р Катрин Гужон -  Добавяме наука към това, което искат регулациите от нас, за да сме сигурни, че имаме надеждни данни за продукта ни Д-р Катрин Гужон - Добавяме наука към това, което искат регулациите от нас, за да сме сигурни, че имаме надеждни данни за продукта ни
5.0/5 1 оценка

Коментари към Д-р Морис Смит: IQOS намалява излагането на вредни вещества

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Морис Смит: IQOS намалява излагането на вредни вещества
    www.framar.bg 
    на 11 April 2021 в 15:32
    Коментирайте "Д-р Морис Смит: IQOS намалява излагането на вредни вещества"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга
  • Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
  • Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
  • 98 милиона са потребителите на бездимни продукти по света
  • Д-р Жизел Бейкър: Пълното преминаване към IQOS изисква адаптация, но е по-добра алтернатива на продължителното пушене на цигари
  • Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето
  • Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества
  • Запознати ли сте с рисковете от тютюнопушенето?
  • Ако хората не могат да спрат напълно да пушат, нека да преминат на вариант с намалена токсичност, съветват лекари
  • Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои лекарства са ефикасни за отказване от цигарите? Никорет или Табекс да избера?

преди 460 дни, 2 часа и 15 мин.

Кампания за събиране на дарения за бездомните в град Пловдив

преди 802 дни, 12 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 3 дни, 22 часа и 53 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 4 дни, 19 часа и 19 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 5 дни, 13 часа и 21 мин.

Какво мислите за ваксинирането ?

преди 7 дни, 11 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга

Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга

от 30 март 2021г. Прочети повече
Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето

Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето

от 08 март 2021г. Прочети повече
98 милиона са потребителите на бездимни продукти по света

98 милиона са потребителите на бездимни продукти по света

от 05 ное 2020г. Прочети повече
Запознати ли сте с рисковете от тютюнопушенето?

Запознати ли сте с рисковете от тютюнопушенето?

от 20 авг 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах