Д-р Николай Попов: За проблем в забременяването може да се говори след 1 година неуспешни опити

Броят на двойките с репродуктивни проблеми в България е около 250 хиляди, много малък процент от тях обаче търсят професионална помощ.
Причините за това според различни изследвания са различни. Някои смятат, че проблемите им са чисто психологически и ще отминат, други предпочитат да се самолекуват, има и такива, които не знаят как да разрешат проблема и към кого да се обърнат.
През септември по инициатива на информационния портал Инвитро България и десет от ин витро клиниките в страната стартира кампанията "Любовта е действие 2014".
В нейните рамки ще бъдат дарени инвитро процедури, инсеминации, диагностика на стерилитета и предимплантационна диагностика. Всяка кандидат – двойка, която иска да участва, трябва да изтегли и попълни декларация от сайта на Инвитро България.
Кои са най-честите причини за нарушенията на репродуктивното здраве и какво трябва да предприемат двойките, които все още не са потърсили съвет от специалист?
На въпросите отговаря д-р Николай Попов, специалист от болница "Вита", една от клиниките, участващи в кампанията "Любовта е действие".
Фрамар: В България все по-често и все по-свободно се говори за репродуктивните проблеми, като че ли и повече двойки са готови да потърсят помощ. Има ли официални данни за това какъв е броят на семействата с подобни проблеми и какъв процент от тях се обръщат към специалист?
Около 250 000 са семействата с репродуктивни проблеми, т.е. такива, които повече от 1 година не могат да реализират бременност без медицинска помощ. Нямаме точна статистика какъв процент от тях се обръщат към специалист още повече, че всяка двойка прави това на различен етап.
Фрамар: Кои са най-честите причини, водещи до нарушения на репродуктивното здраве?
Все повече двойки отлагат раждането на дете до възраст над 32-35 години, което само по себе си води до проблеми със забременяването. Полово преносимите инфекции също допринасят за трудности в забременяването. Те често причиняват запушване на маточните тръби и намаляване на оплодителната способност при мъжете.
Фрамар: След колко неуспешни опита за зачеване се счита, че има някакъв проблем?
Съвременните критерии за проблем в забременяването е период от 1 година или повече без резултат при нормален полов живот.
Фрамар: Може ли да изброите стъпките, които трябва да предприеме една двойка, която все още не е потърсила съвет от специалист?
След 1 година неуспешни опити съветваме двойката да посети специализиран кабинет или клиника, където да й бъдат назначени необходимите прегледи, изследвания и процедури според съответния протокол на клиниката или кабинета.
Фрамар: Какви са методите, чрез които се лекува стерилитетът?
Методите са индивидуални за всяка двойка. В зависимост от конкретния случай може да се наложи селекция на сперматозоиди, вътрематочна инсеминация, класическо инвитро оплождане, ICSI, TESA и други.
Фрамар: Какво означава диагнозата missed abortion? Какво трябва да се предприеме след поставяне на такава диагноза?
Missed abortion означава бременност, която е спряла да се развива и плодът е загнил в матката. Причините за това са многобройни. Могат да бъдат генетични, хормонални, механични (например наличие на миома или аномалии на матката – двурога матка). Необходимо е да се направи хистологично и генетично изследване, след прекратяване на бременността, за да се установи причинителят на проблема.
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
АБОФАРМА ИМУНОХЕЛТ ФЕМИН капсули * 30
ТЕСТ ЗА РАННО ОТКРИВАНЕ НА БРЕМЕННОСТ * 2 ADVENT LIFE
НовФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100 GNC
СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120
ВАРИТЕКС КОРЕМЕН КОРСЕТ 104
ЛОВИ БЕЛИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ ДИСКРИЙТ ЕЛЕГАНС * 40
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Антибиотици по време на бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение на хемороиди при бременност
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
Коментари към Д-р Николай Попов: За проблем в забременяването може да се говори след 1 година неуспешни опити