Д-р Ния Кирчева: Младите хора нямат необходимата сексуална и здравна култура
За раждането на живота, младите хора, тяхната сексуална и здравна култура, архаизмите и за още нещо поговорихме с доктор Ния Кирчева, акушер–гинеколог с 20 годишен стаж. Струва си да се замисли човек над думите й, че всички се нуждаем от разумен живот, в който да знаем какво искаме. Понякога собственото ни невежество и безразсъдство водят прекалено далеч.
Бихте ли се представили на читателите на framar.bg?
Д-р Ния Кирчева, акушер-гинеколог. Стажът ми като акушер-гинеколог е над 20 години, от 1990-та година. Била съм в различни лечебни заведения и от 2000 имам свой кабинет, където работя по договор със Здравната Каса.
Хората си казват – чудо голямо, преди сто години бабите са го правили, а сега чак учат за него...
Такова е било нивото на познанието за човешкото здраве и нещата са стигали до бабешкото ниво. Колкото е по-високо нивото на познанието, толкова повече е нужно да се направи, за да бъде едно раждане успешно.
На времето са раждали по нивите, обгрижвани от най-старата жена в рода - всичко е обвито в розов ореол. Всъщност хората не знаят, че тогава смъртността е била огромна - и майки и деца. Рано са умирали и много са се разболявали.
Кои са отречените от медицината неща? В Родопите все още се практикува осоляването на бебетата. Или практиката да се връзват краката на бебетата?
Осоляването на бебето не е масова практика, то се среща само в определени райони на България, в Сливен е имало такива случаи.
Това са полуварварски обичаи, останки от онези години, за които говорихме преди малко, времето на бабите. Ако млади хора го правят, тогава не мога да не коментирам и нивото на образованието в наши дни.
Има различни други неща, по които се увличат родителите - да не се носят децата, да не се прегръщат, да стоят в кошовете, защото щели да свикнат само на ръце, различни крайности в храненето и т.н. Появява се нещо, всички го следват. Понякога от него няма никаква полза, да не говорим, че може и да има вреда. Хората трябва да мислят.
Първите часове след раждането - дали да се дават децата на майките или не?
Веднага, разбира се, защо не. Всичко трябва да е максимално близко до природата и естествено. Нищо крайно не трябва да има. Нито в бременността, нито в раждането и следродилните грижи.
Какво е отношението към вашата професия? Смятат ли жените, че редовните прегледи са нещо сериозно или са сигурни, че проблеми няма да има никога?
Голяма част се отнасят много отговорно - жените на средна възраст, образованите жени. Пазят се, защото имат много информация. Всички разбраха колко е висока заболеваемостта и смъртността в България от злокачествени заболявания. Знае се и колко семейни двойки страдат от безплодие. Нещата са сериозни.
Много се коментира темата за замърсяване и обгазяване на градове като Стара Загора. Имате ли мнение как това се отразява на децата?
Има отчетена повишена заболеваемост от белодробни и алергични болести. Има много и всякакви слухове, правят се измервания. Ние не отчитаме и другите източници на замърсяване – многото и то стари коли, отоплението с така наречено „твърдо гориво”.
Какво ще кажете на младите хора, които тепърва се готвят да стават родители, на тези, които искат да имат сексуални контакти?
Нека да не бързат. Все още до много ранни раждания не се е стигнало в българския етнос, но има много аборти - на плашещо детска възраст. Децата просто не мислят, а когато дойдат проблемите, вече е късно. Абортът е много стряскащо преживяване, както и опасна процедура за едно младо момиче.
Какви са основните правила, които младите трябва да спазват при първите сексуални контакти?
Децата на много неща не са научени. Първо, елементарната лична хигиена, голяма част от тях не са научени как да я поддържат. Не контактуват с родителите си, малко от тях са достатъчно близки приятелки с майките си, за да споделят. Започват много рано своите сексуални контакти – на 15 (или дори 14) е твърде рано. Презервативите са повече от задължителни. Момичетата казват, че имат «сериозен приятел» и затова нямат нужда от презерватив, но не разбират, че това не означава нищо. След няколко месеца имат пак нов приятел, който отново е за «цял живот».
Те считат, че бременността е най-голямата опасност за тях, а това не е така. Основната информация получават по интернет и от улицата, а това води до доста проблеми и опасности.
Инфекциите могат да бъдат много тежки, често протичат безсимптомно и оставят трайни поражения върху репродуктивните органи.
Има изследвания – на всеки час се разболява една жена от рак на маточната шийка, ние сме на първо място в Европа по смъртност от този рак.
За полово предаваните СПИН, хепатит, сифилис - толкова много е говорено, има кабинет в ХЕИ – изследването е анонимно и безплатно.
Вашите препоръки за лична хигиена ?
За жените - вагиналните душове, които висят по шкафовете в баните са просто отживелица, която е по-скоро вредна. Такъв душ прави микротравми, отварят се входни врати за инфекции. Шприцова се домашно направен разтвор, при отпускането се всмуква част от вагиналната микрофлора, която в гумата се развива и при следващата промивка с домашен разтвор се получава един безкраен цикъл на заразяване.
За предпочитане са еднократните форми за вагинална хигиена. Един-два пъти в седмицата е достатъчно. Задължително след цикъл, защото кръвта е отлична среда за всякакви микроорганизми. Това е най-качествената хигиена за една жена. Съветвам да се купуват от аптеки, а не от парфюмерии, каталожна търговия и подобни места, където можете да бъдете неприятно изненадани.
Какви са основните предпоставки, за да има една двойка здрави деца?
Нищо прекалено – здравите родители раждат здрави деца, умерен пълноценен живот. Никакви диети и изключване на важни неща в храната.
Витамините не може да заменят пълноценното хранене. Някои майки не ядат нищо, за да не напълнеят. Други пък ядат за двама. И двете са еднакво вредни. Затлъстяването се предава и на децата.
Важното е да се пазят от инфекции, за да са здрави. Трябва да се лекуват възпаленията навреме, за да не се стигат до сериозни проблеми и безплодие.
Много е вредно тютюнопушенето за майките. Техните деца са застрашени и ще бъдат предразположени към астма. Хората често са безотговорни.
Какво бихте искали да кажете на младите хора, на които тепърва им предстои да се сблъскат с живота?
Да са разумни, концентрирани и да си живеят живота съсредоточено. Да споделят с родителите си, колкото и да им се струват, че нямат общ език с тях, те са най-добрите им приятели. Да не се срамуват да ходят на лекар и гинеколог.
Да се научат да използват рационално свободното време, с което разполагат.
- Д-р Александър Калчев: Всяка нова технология, която може да увеличи шанса за бременност дори с 1%, може да означава 100 или 1000 повече родени бебета
- Д-р Даниела Дариткова: Фаталните инциденти с бременни са огромна трагедия за близките, но и за лекарите
- Д-р Мариана Мирчева - Какво представлява феталната медицина
- Доц. Никола Василев: Колкото повече се изследва една маточна шийка, толкова повече тя се самоизлекува
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ВАРИТЕКС КОРСЕТ ТИП МЕДИЦИНСКИ ПАНТАЛОНКИ 107
ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ КЛИЪРЧОЙС КАСЕТА
ВАРИТЕКС КОРСЕТ ТИП SKANDAL 105
АНСЕСТРАЛ СУПЕРФУДС DRUIDESS МИКС ЗА ЖЕНАТА 200 г
НУВИТА ВЪЗГЛАВНИЦА ЗА БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ
Безплатна доставка за България!ФОЛАЦИД таблетки * 100 WEDO
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Д-р Ина Цонева
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Изследване на вагинален секрет
- Установяване на бременност с домашни средства
- д-р Луиза Антимова Коцева
- Лечение на настинка и грип при бременни
Коментари към Д-р Ния Кирчева: Младите хора нямат необходимата сексуална и здравна култура