Аминокиселината таурин намалява оксидативния стрес и забавя стареенето на клетките
Резултатите от ново клинично изпитване сочат, че приемът на аминокиселината таурин може да подсили имунната защита на човешкия организъм и да ни предпази от сърдечносъдови нарушения, диабет и високо кръвно налягане.
Оксидативен стрес
Докато използват кислорода, който вдишваме, и обработват храната, която приемаме ежедневно, за да оцелеем, клетките отделят токсични отпадъчни продукти, известни като свободни радикали. Част от тях изпълняват важни за нас функции, но ако броят им се увеличи прекалено много, вътрешната структура на клетките може да бъде нарушена. Тогава настъпва клетъчна дисфункция, която често причинява хронични заболявания. Процесът се нарича оксидативен стрес.
Човешкото тяло произвежда цял арсенал от антиоксидантни ензими, които му помагат да поддържа нужния баланс на реактивни кислородни форми, но с напредването на възрастта тази негова способност отслабва. Според изследване, публикувано в списание „Nutrition“, включването на аминокиселината таурин в менюто е ефективен начин за справяне с проблема.
Екип от Университета на Сао Паоло в Бразилия включва 24 жени на възраст 55-70 години. Те са разделени в две групи на случаен принцип. Едната група приема по 3 капсули от 500 mg таурин дневно в продължение на 16 седмици (1,5 г дневно). А другата приема плацебо, в случая капсули със съдържание на царевично нишесте. Експериментът е сляп, като нито доброволците, нито експертите знаят кой в коя група попада.
>>> Стресът може да ускори стареенето на имунната система
Маркери за оксидативен стрес
Маркерите за оксидативен стрес се анализират чрез кръвни проби, взети преди и след клиничното изпитване. Най-голяма изненада за учените e покачването с близо 20% на нивото на антиоксидантния ензим SOD (супероксид дисмутаза) при участниците, приемали таурин, докато в контролната група се наблюдава обратното – спад в нивото му с около 3,5%. Авторите смятат, че ензимът SOD предпазва клетките от вредното влияние на супероксидния радикал.
Елен де Фреитас, професор от училището по физическо образование и спорт „Ribeirão Preto“, пояснява: „Ако избегнем натрупването на свободни радикали, което е напълно естествен процес, свързан със стареенето, е възможно да намалим риска от сърдечносъдови заболявания, диабет, високо кръвно налягане и други хронични проблеми. „
Според Фреитас изследванията, свързани с благоприятното действие на таурина върху процесите на стареене*, са твърде малко. Тя признава, че тепърва предстои да се изчисли оптималната доза и да се проследят възможните странични ефекти, които не са били предмет на наблюдение по време на клиничното изпитание.
Терапия против стареене
Тауринът е нутриент, който се среща в рибата, стридите, пилешкото, пуешкото и говеждото месо. Той се произвежда и от някои тъкани в човешкото тяло, основно черният дроб, и е от ключово значение за нормалното функциониране на централната нервна система, добрия имунитет, зрението и плодовитостта.
Повече от 10 години екипът на проф. Фреитас изследва ролята на антиоксиданта на таурина и неговия противовъзпалителен ефект. В самото начало в изпитанията се включват професионални спортисти, а по-късно и хора със затлъстяване, като дневната доза от аминокиселината варира от 3 g до 6 g.
Експертът допълва още: „Резултатите показват, че оксидативният стрес може да се регулира успешно чрез приема на таурин като хранителна добавка. След като разбрахме това, решихме да проверим какъв би бил ефектът, когато говорим за стареене. Тъй като беше нещо ново за всеки от нас, започнахме с много ниска доза.“
Първоначалната идея е да се съчетае прием на аминокиселината с физически упражнения, след което да се сформират две отделни групи – една, която да приема таурин, а друга, която да спортува.
Според учените спортът е един от основните начини за регулиране нивата на оксидиращите вещества и антиоксидантите в организма. Когато те са в норма, ефектът от таурина е най-добър. Избухването на пандемията и фактът, че доброволците попадат в рисковата група от заразяване с коронавирус, карат екипа да изключи физическото натоварване като част от изпитанието и да следи как се отразява приемът на добавката върху здравето им.
Освен антиоксидантния ензим SOD (супероксид дисмутаза), учените анализират още два маркера на оксидативен стрес – ензима glutathione reductase (GR), чиято концентрация се понижава значително и при двете групи, и malondialdehyde (MDA), който се повишава с 23% при контролната група и пада с 4% при хората, приемали таурин.
Според Фреитас резултатите са скромни, но, ако се повиши дозата на антиоксиданта е напълно възможно да се подсили и ефектът му върху здравето.
Габриела Абъд, автор на научната статия, не изключва промените в хранителния режим на доброволците през първите месеци на локдаун да са повлияли на резултатите от биохимичния анализ.
Ролята на минералите
Освен маркерите за оксидативен стрес, учените изследват и нивата на някои минерали като селен, цинк, магнезий и калций, които също играят важна роля за доброто функциониране на ензимите. Селенът например е кофактор, тоест подпомага синтеза, на глутатион пероксидазата (glutathione peroxidase), който косвено участва в изчистването на организма от водородния пероксид. И при двете групи нивата му са понижени.
Спортът и храненето – ключ към забавяне на стареенето
Фреитас е на мнение, че добавката таурин не би могла самостоятелно да доведе до сериозни промени. Паралелно с приема й, човек трябва да води по-целесъобразен начин на живот, да се храни здравословно и да бъде физически активен. Само така ще може да забави процесите на стареене.
Следващото проучване на екипа ще бъде насочено към жени със затлъстяване на възраст 60-75 години, които страдат от саркопения (загуба на мускулна маса, често придружена от хронично възпаление) и са особено застрашени от усложнения. По време на клиничния експеримент те ще спортуват и ще приемат 3 g таурин дневно.
Учените предупреждават, че ползите и възможните рискове от приема на аминокиселината таурин като хранителна добавка все още се изследват, което налага задължителна консултация със специалист преди това.
* Gabriela Ferreira Abud, Flavia Giolo De Carvalho, Gabriela Batitucci, Sofia Germano Travieso, Carlos Roberto Bueno Junior, Fernando Barbosa Junior, Julio Sergio Marchini, Ellen Cristini de Freitas, Taurine as a possible antiaging therapy: A controlled clinical trial on taurine antioxidant activity in women ages 55 to 70, Nutrition, 2022.
- Study shows that amino acid taurine could be used in anti-aging therapy: https://www.eurekalert.org/news-releases/959445
- Taurine as a possible antiaging therapy: A controlled clinical trial on taurine antioxidant activity in women ages 55 to 70: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900722001198#!
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕРМАКОД АМПУЛА ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 10 мл
УБИКАПС УБИКВИНОЛ капсули 50 мг * 40
БЕЛИТА МЕЗО КОМПЛЕКС МАСКА ЗА ЛИЦЕ ИНТЕНЗИВНО ПОДМЛАДЯВАНЕ 100 мл
СНБ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 25 ГОДИНИ СТАР НЕЙЛЗ 50 мл
ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 30 мл
НАУ ФУДС BCAA BIG (ВЕРИЖНО РАЗКЛОНЕНИ АМИНОКИСЕЛИНИ) 600 г
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Таурин - ползи за здравето
- Таурин
- Подобрете метаболизма и кръвната захар с таурин
- Две питиета дневно предпазват от преждевременно стареене
- Добавките с антиоксиданти могат да доведат до преждевременно остаряване
- Не бъдете нервни, за да не изглеждате преждевременно остарели
- Микропелетите – нова форма с много предимства
- ХИВ вирусът ускорява процеса на стареене
- 5 безопасни добавки, които ще подобрят тренировката ви
- Вредните навици, които ни състаряват
Коментари към Аминокиселината таурин намалява оксидативния стрес и забавя стареенето на клетките