Антибиотиците и противовирусните лекарства могат да понижат риска от деменция

Ново изследване разкрива, че някои антибиотици, ваксини и противовъзпалителни средства могат да намалят риска от развитие на деменция.
Учени от Университета на Кеймбридж и Университета на Екситър разглеждат здравните картони на повече от 130 милиона души, включени в 14 мащабни проучвания, за да открият лекарства, които могат да предпазят човека от деменция.
Резултатите са публикувани в списание Alzheimer’s & Dementia: Translational Research & Clinical Interventions.
Пренасочването на вече одобрено лекарство отнема по-малко време от създаването на ново
Съавторът Бен Андърууд от катедрата по психиатрия към Кеймбриджкия университет пояснява: „Спешно се нуждаем от нови методи за лечение, които биха забавили хода на болестта, а защо не и да я предотвратят. Ако открием медикаменти, които вече са разрешени за употреба при пациенти с други заболявания, ще можем много по-бързо да проведем клинични изпитания и евентуално да ги предложим на хора с деменция. Когато се търси ново лекарство, процесът е значително по-бавен.“
» Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
Лекарствата lecanemab и donanemab унищожават амилоидните плаки в мозъка
Към момента повечето форми на лечение облекчават симптомите, при това невинаги. Два наскоро одобрени от Агенцията за храните и лекарствата препарата – lecanemab и donanemab – унищожават амилоидните плаки в мозъка, което може да забави развитието на болестта на Алцхаймер. Националният институт за осигуряване на висококачествени здравни услуги обаче не е дал разрешение за използването им от Националната здравна служба на Англия, тъй като няма категорични научни доказателства за тяхната ефективност. Това е и причината някои изследователски екипи да се насочат към анализиране на вече одобрени медикаменти, чиято употреба би могла да се пренасочи – процедура, която отнема значително по-малко време и не изисква големи инвестиции. Не по-малко важно е, че по този начин се ограничава и рискът за здравето на пациента.
Възпалителните процеси като предпоставка за когнитивен упадък и деменция
Екипът от Кеймбридж и Екситър открива, че антибиотиците, ваксините и противовирусните препарати намаляват риска от разболяване*. Според изследователите връзката между тях показва, че инфекциите може би са фактор за развитие на деменция. Противовъзпалителните медикаменти като ибупрофен също се свързват с по-малък риск от деменция, което потвърждава теорията, че възпалението ускорява когнитивния упадък.
Резултатите, свързани с другите медикаменти, са противоречиви. Някои лекарства за регулиране на кръвното налягане, диабет или лечение на депресия понижават риска, а други го повишават.
Все пак учените подчертават, че не са открили доказателство за наличието на причинно-следствена връзка.
» Тест предсказва деменция девет години преди поставянето на диагноза
„Всяко лекарство носи ползи, но и рискове“
„Само защото дадено лекарство се свързва с промени в риска от деменция, не означава, че директно го намалява или повишава“, заявява съавторът Илиана Лурида. „Важно е да запомним, че всички медикаменти носят както ползи, така и рискове. Не бива да заменяте или спирате лекарствата си, без да сте го обсъдили с вашия лекар“, добавя тя.
Учените отбелязват, че тяхното изследване е най-мащабното провеждано до момента в тази посока, а резултатите могат да се използват при сравняване ефективността на потенциалните кандидати за промяна на предназначението.
* Data-driven discovery of associations between prescribed drugs and dementia risk: A systematic review, Benjamin R. Underwood, Ilianna Lourida et al., Alzheimer's & Dementia: Translational Research & Clinical Interventions, 2025.
- Study Links Anti-Inflammatories, Vaccines, and Antibiotics to Reduced Dementia Risk: https://www.insideprecisionmedicine.com/topics/precision-medicine/study-links-anti-inflammatories-vaccines-and-antibiotics-to-reduced-dementia-risk/
- Data-driven discovery of associations between prescribed drugs and dementia risk: A systematic review: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/trc2.70037
СТАТИЯТА е свързана към
- Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция
- Хранене при деменция
- Поддържането на устна хигиена предотвратява деменцията
- Ендогенните ретровируси могат да повлияят на развитието на невродегенеративни заболявания
- Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година
- Наднорменото тегло с годините влошава умствената дейност
- Цитрусовите плодове са отлична превенция срещу деменция
- Подобрете паметта с чай от маточина
- Центърът Hogeweyk – уютното селище, осигуряващо спокоен живот на пациентите с деменция
- Депресията може да е ранен признак на деменция
Коментари към Антибиотиците и противовирусните лекарства могат да понижат риска от деменция