Близо 2 милиарда души в световен мащаб страдат от анемия

Анемията засяга почти 1 на всеки 4 души или приблизително 2 милиарда души в световен мащаб, като състоянието е по-често срещано от диабет тип 2, болка в кръста и дори тревожност и депресия взети заедно, сочи проучване на учени от Университета във Вашингтон, Съединените щати. Според експертите глобалните оценки на тежестта на анемията са от решаващо значение за разработването на подходящи интервенции за постигане на настоящите международни цели за смекчаване на заболяването.
Анемията представлява състояние, което се характеризира с липсата на достатъчно здрави червени кръвни клетки, които служат за пренасяне на кислород в тялото. Намалената доставка на кислород е в основата на много от най-честите симптоми на анемия, включително умора, задух, замаяност, влошена концентрация. Освен преките ефекти върху здравето, анемията може да повлияе на развитието на мозъка и фините двигателни умения при децата и да повиши риска от инсулт, сърдечносъдови заболявания, деменция и други хронични заболявания при възрастните хора. Също така наличието на състоянието по време на бременност може да доведе до повишени нива на тревожност и депресия, ранно раждане, следродилен кръвоизлив, мъртво раждане и ниско тегло на бебето.
Анемията е широко разпространен проблем
Въпреки че е широко разпространена в цял свят, анемията е най-често срещана в Субсахарска Африка и Южна Азия, където двама на всеки пет души (40%) страдат от състоянието. Въпреки това понижаването на нивата на разпространение е бавно и неравномерно, спадайки от 28% на 24% в световен мащаб в периода от 1990 г. до 2021 г. Малките деца, подрастващите момичета и жените, които са най-силно засегнати, показват по-малък напредък, отколкото мъжете, които се справят по-добре със състоянието. Според учените положителното в случая е, че през последните години се наблюдава преминаване към по-леки форми на анемия, които водят до по-малко увреждания.
Намаляването на разпространението означава справяне с основните причини
Значителното намаляване на разпространението на анемията в световен мащаб се усложнява от многото основни причини, сред които най-честата е дефицитът на желязо. Другите важни двигатели на състоянието включват заболявания на кръвта като сърповидно-клетъчна анемия или таласемия, инфекциозни заболявания като малария и анкилостома, гинекологични състояния, възпаления и хронични болести.
>>> Какви могат да бъдат причините за възникване на анемия?
Анемията при подрастващи момичета и жени често възниква поради обилна менструация и повишени нужди от кръв за развиващия се плод по време на бременност. Голяма част от тежестта на състоянието в тази група вероятно е свързана с липсата на обучение, свързано с менструацията, неадекватните възможности за ефективно управление на менструалните проблеми и незадоволените нужди от услуги за семейно планиране.
Малките деца имат повишени нужди от желязо, докато телата им растат, а недохранването е често срещана причини за анемия в тази възрастова група в световен мащаб.
В исторически план добавките с желязо са основната форма за лечение и профилактика на анемията. Това включва добавяне на метала към храни като брашно, ориз или мляко, както и предоставяне на перорални таблетки и инжекции, в зависимост от тежестта.
Според някои изследвания по-малко от половината хора с анемия биха реагирали напълно на допълнителния прием на желязо, ако основните причини за недостиг останат нелекувани. Например клетките в човешкото тяло отделят желязо като част имунния отговор към някои инфекции, сред които ХИВ. Добавянето на метала без лечение на основната инфекция в повечето случаи няма да помогне за справяне с дефицита в дългосрочен план и дори може да бъде вредно за здравето.
Anemia afflicts nearly 1 in 4 people worldwide, but there are practical strategies for reducing it: https://theconversation.com/anemia-afflicts-nearly-1-in-4-people-worldwide-but-there-are-practical-strategies-for-reducing-it-212177
Коментари към Близо 2 милиарда души в световен мащаб страдат от анемия