Снимки на лицето, направени със смартфон, подпомагат диагностицирането на анемия при деца
Изследователи от Лондонския университетски колеж и Университета на Гана успешно откриват анемия при деца, използвайки единствено набор от изображения, направени със стандартна камера на мобилен телефон. Проучването, публикувано в PLOS ONE, събира учени и клиницисти, за да изследват нова неинвазивна диагностична техника, използвайки снимки на окото и лицето. Документът се основава на предишни успешни проучвания, извършени от същия екип, изследващи използването на приложение за откриване на жълтеница при новородени бебета (neoSCB).
Научният напредък може да направи скрининга за анемия по-широко достъпен за деца в Гана и други страни с ниски и средни доходи, където се наблюдават високи нива на заболяването поради дефицит на желязо, тъй като инструментът е много по-евтин от съществуващите към момента опции.
„Анемията е значителен проблем за кърмачетата, особено в страните с ниски и средни доходи, и се надяваме, че този вид технология ще доведе до по-ранно откриване и лечение в близко бъдеще.“, коментира д-р Джудит Мийк от Лондонския университетски колеж.
Диагностициране на анемия
Анемията е състояние, водещо до намалена концентрация на хемоглобин в кръвта, което означава, че кислородът не се транспортира ефективно в тялото. Заболяването засяга два милиарда души в световен мащаб и може да има значително въздействие върху развитието на децата, като повишава податливостта им към инфекциозни болести. Най-честата причина за анемия в световен мащаб е дефицитът на желязо, но други състояние като загуба на кръв, малария и сърповидно-клетъчна болест също допринасят за състоянието.
>>> Кои са признаците и симптомите при анемия?
Традиционното диагностициране на анемия изисква вземане на кръвни проби, което може да бъде скъпо за пациентите и здравеопазването. Това може да създаде неравенства, свързани с разходите за пътуване до болница за кръвен тест. Често семействата трябва да предприемат две пътувания, за да им бъде взета кръвна проба и след това да получат резултатите.
През 80-те години на миналия век е разработено ръчно устройство за осигуряване на по-бързи резултати, но това носи повече разходи за здравеопазването и не изключва взимането на кръвна проба.
Поставяне на диагноза с помощта на смартфон
Изследователите са запознати с факта, че хемоглобинът има характерен цвят поради начина, по който абсорбира светлината, така че имат за цел да разработят процедура за правене на снимки със смартфон и използването им за диагностициране на анемия.
„Смартфоните са популярни в световен мащаб, но изследванията, използващи изображения за диагностициране на заболявания, показват обща тенденция на затруднения при прехвърляне на резултатите към различни групи хора.“, коментира авторът на проучването д-р Томас Уемис.
По време на проучването учените анализират снимки на 43 деца на възраст под 4 години. Използвани са изображения на три области, които имат минимална пигментация – склерата (бялото на окото), долната устна и долния клепач.
Екипът установява, че когато снимките са оценявани заедно, с цел предсказване на концентрацията на хемоглобин в кръвта, успешно биват откривани всички случаи на тежка анемия*, както и по-леките форми на заболяването при нива, които вероятно ще са клинично полезни.
„От 2018 г. работим с Университета на Гана върху достъпни начини за подобряване на здравеопазването с помощта на смартфони. След нашия успех в скрининга на неонатална жълтеница, ние сме толкова развълнувани да видим, че мобилните изображения могат да се прилагат и за скрининг на анемия при малки деца и бебета.“, коментира д-р Терънс Леунг, изследовател по медицинска физика и биомедицинско инженерство.
*Wemyss Thomas et al. Feasibility of smartphone colorimetry of the face as an anaemia screening tool for infants and young children in Ghana. PLOS ONE. March 2023.
Detecting anemia earlier in children using a smartphone: https://medicalxpress.com/news/2023-03-anemia-earlier-children-smartphone
Коментари към Снимки на лицето, направени със смартфон, подпомагат диагностицирането на анемия при деца