Тай чи упражнения помагат на пациенти с инфаркт и други сърдечни нарушения
Бойното изкуство тай чи действа като ефективна рехабилитация при пациенти с инфаркт, сочи изследване на Американската сърдечна асоциация.
Бавните движения, които се изпълняват при тай чи, облекчават симптомите на депресия, както и болките в гърба при възрастни хора.
Специалистите са на мнение, че леките упражнения от бойното изкуство могат да помогнат на претърпелите инфаркт, които отказват традиционната рехабилитация. Изчислено е, че около 60% от прекаралите сърдечен удар не желаят да я провеждат, защото им е неприятна или не могат да си я позволят.
Екип от експерти включва в експеримента 29 пациенти с инфаркт, които трябва да тренират тай чи. 21 от тях са мъже, а 8 – жени, като всички са на средна възраст 68 години. Участниците са разделени в две групи. Първата преминава през ускорен курс, състоящ се от 24 урока за малко над 12 седмици, а втората участва в по-дълга програма – 52 урока за 24 седмици.
Като се изключат мускулните болки в началото, доброволците споделят, че след завършването на курсовете по тай чи се чувстват много по-добре физически и емоционално. Две трети от тях стават по-уверени в движенията си и с течение на времето преминават от леки към умерени физически дейности.
Китайско проучване разкрива, че тай чи регулира кръвното налягане
Според изследователи от болницата „Zhejiang“ в Китай изкуството тай чи подобрява кръвното налягане.
За да докажат своите твърдения, учените решават да проучат ефекта от бойните техники върху хипертонията при младите хора и тези на средна възраст. В проучването са включени 208 доброволци с хипертония степен 1, които са разделени в две групи - група за лечение и контролна група. Участниците, разпределени за лечение, практикуват основните упражнения тай чи в продължение на три месеца, докато тези в контролната програма преминават през общ курс, насочен към промяна в начина им на живот.
Специалистите проследяват целия процес на възстановяване, включващ физически тренировки, като обръщат особено внимание на първия и третия месец от експеримента. През този период се събира информация за индекса на телесна маса (ИТМ), кръвното налягане и липидите в кръвта на всички участници, като същевременно се прави оценка на качеството им на живот.
При доброволците, които са включени в интензивната група, се наблюдава значително намаляване на систоличното кръвно налягане, сърдечната честота, триглицеридите, общия холестерол и липопротеините с ниска плътност само след един месец упражнения. След края на третия месец показателите са още по-добри, дори при участниците от контролната група.
Леките физически упражнения могат да бъдат от голяма полза за здравето на сърцето. Те са особено полезни за хора със сърдечни проблеми, които често се чувстват уморени и слаби поради намаляващата способност на сърцето да изпомпва кръвта. Тай чи включва бавни, плавни движения, които не изискват сила, така че мускулите остават в покой. В резултат, сърцето и големите мускулни групи укрепват по напълно безопасен за тялото начин.
Изследването, публикувано в „Journal of the American Heart Association“, описва тай чи като обещаваща алтернатива на сърдечната рехабилитационна програма. Доброволците, преживели сърдечна атака, които вземат участие в 3-месечната интензивна програма, отбелязват, че качеството на живот и здравословното им състояние са се подобрили значително.
Въз основа на научните резултати изследователите стигат до заключението, че китайското бойно изкуство е система от упражнения, която подобрява симптомите на хипертония при младото население.
Експеримент с тай чи упражнения на Калифорнийския университет
Ново изследване на учени от Калифорнийския и Хонгконгския университети също разкрива ползите от практикуване на тай чи върху човешкото здраве*, и по-специално – върху здравето на сърцето. Те смятат, че упражненията помагат да се намали обиколката на талията при хора на средна и в напреднала възраст, които страдат от затлъстяване в коремната област.
Затлъстяването около корема е основен признак за метаболитен синдром, който се асоциира с множество кардиометаболитни фактори като дислипидемия, хипергликемия, ниски нива на добрия холестерол (HDL-C) и високо кръвно налягане. Те увеличават многократно риска от диабет тип 2 и сърдечносъдови нарушения.
Участниците в изследването са 543, като на случаен принцип те са разделени в три групи по 181 души: контролна - без физическо натоварване, конвенционална - с аеробни упражнения и тренировки за сила и тай чи група. Експериментът продължава 12 седмици.
Резултатите от проучването, публикувано в списание „Annals of Internal Medicine“, разкриват, че първоначалният ефект е намаляване обиколката на талията. След това участниците отслабват, ИТМ се понижава, а нивата на добрия холестерол, тлиглицеридите и кръвната захар на гладно влизат в норма.
Накратко, с помощта на тай чи човек може да пребори затлъстяването в коремната област и да предпази сърцето си от възможни нарушения.
Други заболявания и състояния, при които практикуването на тай чи е полезно
Направени са множество изследвания, които показват, че тай чи може да повлияе на редица заболявания и особено на такива с хроничен характер:
- Артроза – плавните и последователни движения подпомагат работата на всички стави в тялото.
- Остеопороза – тай чи е безопасен и ефективен начин за поддържане на добра костна плътност при жени в менопауза.
- Хроничен стрес – концентрацията в упражненията и психическата релаксация намаляват нивата на стрес.
- Сърдечносъдови заболявания – чрез намаляването на триглицеридите, холестерола и кръвното налягане тай чи се бори с основните рискови фактори на сърдечносъдовите заболявания.
- С тай чи упражненията човек може да повиши мускулната си маса и да подобри качеството на съня си.
- При пациентите с болест на Паркинсон те оказват благоприятен ефект върху баланса и походката.
* Siu M. Parco, Angus P. Yu, Edwin C. Chin et. „Effects of Tai Chi or Conventional Exercise on Central Obesity in Middle-Aged and Older Adults“. University of California, Los Angeles. „Annals of Internal Medicine“. 2021.
- naturalnews.com
- https://medicalxpress.com/news/2021-05-tai-chi-mirror-healthy-benefits.html
- Effects of Tai Chi or Conventional Exercise on Central Obesity in Middle-Aged and Older Adults: https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M20-7014
Коментари към Тай чи упражнения помагат на пациенти с инфаркт и други сърдечни нарушения