Над 400 химикала, съдържащи се в пластмасата, са свързани с рак на гърдата

Акценти
|
Над 400 химични вещества, съдържащи се в широко разпространени пластмасови продукти, са свързани с рак на гърдата, сочи доклад на учени от Silent Spring Institute – научноизследователска организация, посветена на разкриването на екологичните причини за онкологичното заболяване. Въпреки че изводите, отбелязани в документа, подчертават недостатъчното регулиране на пластмасата, те също така насочват към спешни регулаторни решения.
Пластмасата е известен токсичен материал, който може да съдържа над 16 000 химични вещества, голяма част от които са определени като опасни за човешкото здраве или околната среда. Много от токсичните химикали – като PFAS (перфлуорирани и полифлуорирани алкилни вещества), фталати, парабени и ароматни амини – се добавят към опаковки за храни, продукти за лична хигиена и пластмаси за еднократна употреба, което прави излагането почти повсеместно.
Докладът
Докладът следва проучване на Silent Spring Institute, което идентифицира над 900 химикала, които са свързана с рак на гърдата. Екипът, ръководен от Рутан Рудел, преглежда данните от изследването и открива 414 съвпадения. Според учените част от идентифицираните химични вещества (98) директно причиняват тумор на млечната жлеза при гризачи, засягайки синтеза на хормони или увреждайки ДНК*, докато останалите допринасят отчасти за развитието на рак на гърдата.
Авторите на изследването отбелязват, че рискът от развитие на раково заболяване преди навършване на 50-годишна възраст е два пъти по-висок при жените, отколкото при мъжете, като сред младите хора най-широко разпространен е ракът на гърдата. Добре проучените рискови фактори за карцином на млечната жлеза не могат напълно да обяснят наблюдаваната тенденция, което подкрепя необходимостта от изследване на химикалите, свързани със заболяването, които се съдържат в храната, водата и потребителските продукти.
Опасните химикали в пластмасата и тяхното регулиране
Фталатите се добавят към пластмасата, за да намалят чупливостта на материала, докато PFAS се използват за предотвратяване на залепването и образуването на бариера за съдържанието в опаковката. Учените обаче са особено загрижени за въздействието на ароматните амини, често използвани като багрила, тъй като те се използват повсеместно и малкото налични токсикологични данни сочат висока канцерогенност.
Въпреки известните рискове, пластмасата като цяло остава слабо регулиран материал, до голяма степен поради лобирането на нефтохимическата и пластмасовата индустрия. Регулирането обаче може да бъде ефективно. Например добавянето на някои фталати в Калифорнийския закон, насочен към токсичните химикали в потребителските стоки, като цяло води до намаляване на опасните вещества в кръвта на гражданите на щата.
„Регулаторите трябва да започнат да разглеждат цели химически класове, вместо отделни химикали. Последният подход прави практически невъзможно справянето с повечето токсични вещества.“, коментира Рудел. „Светът също трябва да прекрати производството на пластмаса, като подкрепеният от ООН договор може да бъде ефективен инструмент. Този процес обаче бива саботиран от нежеланието на държавите, добиващи петрол, сред които е и Съединените щати.“
Индивидуална защита
На индивидуално ниво жените могат да предприемат някои стъпки, за да се защитят. Храненето е основен начин на излагане на токсични химикали, така че ограничаването на опакованите храни и пластмасата в кухнята може значително да намали риска от развитие на рак на гърдата.
„Хората не е нужно да познават отделните химикали. Те могат просто да се опитат да използват по-малко пластмасови продукти в ежедневието си, което ще бъде от полза както за тяхното здраве, така и за околната среда.“, споделя Рудел.
*Rudel Ruthann et al. Why the UN Treaty on Plastics Can Reduce Early Onset Cancers. ACS Publications. 2024.
More than 400 chemicals in plastic products linked to breast cancer – study: https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/06/plastic-chemicals-breast-cancer
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- CA 15-3 туморен маркер
- Мамография - какво трябва да знаем
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- KI-67 протеин тест
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Ръката на Буда
- Пришница обикновена
Коментари към Над 400 химикала, съдържащи се в пластмасата, са свързани с рак на гърдата