Веган диетата може да намали биологичната възраст на човек
Акценти
|
Придържането към веган диета, дори само за два месеца, може да намали биологичната възраст – понятие, което отразява степента на морфологично и физиологично развитие на организма – с няколко години. Откритията, публикувани в списанието BMC Medicine, се основават на нивата на ДНК метилиране – вид химическа модификация, която променя генната експресия, но не и самата ДНК.
Предишни изследвания показват, че повишените нива на метилиране на ДНК са свързани с процеса на стареене.
Проучването
За целите на проучването изследователите провеждат опит с 21 двойки еднояйчни близнаци, които са на средна възраст 40 години и с индекс на телесна маса около 26. 77% или 32 от участниците са жени.
Екипът, ръководен от Варун Дварака, изследва молекулярните ефекти на краткосрочната веганска диета, като инструктира половината участници (по един от всяка двойка близнаци) да спазват всеядна диета, включваща между 170 и 225 грама месо, едно яйце и порция и половина млечни продукти всеки ден, в продължение на осем седмици. Останалите доброволци са подложени на веган диета за същия период от време.
>>> Суровата веганска диета крие рискове за здравето
През първите четири седмици участниците консумират ястия, които са приготвени специално за тях съобразно хранителния им режим, а през втората половина от проучването – храна, която са сготвили сами след преминаване на курсове по хранене.
За да изследват въздействието на диетата върху нивата на метилиране на ДНК, учените анализират кръвни проби, събрани от всички участници в началото, през четвъртата седмица и в края на проучването. Екипът използва резултатите от анализа, за да определи биологичната възраст на доброволците.
До края на проучването изследователите наблюдават забавяне на епигенетичните промени, свързани с биологичната възраст, при участниците, които спазват веган диета*, но не и сред тези, подложени на всеяден хранителен режим.
„Наблюдавахме също намаляване на биологичната възраст на сърцето, черния дроб и възпалителните и метаболитни системи на участниците, които са се придържали към веган диета в продължение на осем седмици.“, коментира проф. Кристофър Гарднър от Стандфордския университет в Калифорния.
Изследователите предупреждават, че не е ясно до каква степен разликите, наблюдаваните между участниците в проучването, могат да бъдат приписани на спазвания хранителен режим. Те отбелязват, че доброволците, които са се придържали към веган диета, са загубили средно два килограма повече от тези на всеядна диета, което се дължи на разликите в калорийното съдържание на ястията, предоставяни през първите четири седмици от проучването.
Учените предполагат, че вариациите в загубата на тегло биха могли да допринесат за наблюдаваните разлики в биологичната възраст между двете групи.
„Необходими са по-нататъшни изследвания, за да се проучи връзката между хранителния състав, теглото и стареенето, в допълнение към дългосрочните ефекти от веган диетата.“, добавя д-р Варун Дварака TruDiagnostic – модерна компания за епигенетични тестове, специализирана в биологичното стареене на базата на ДНК метилиране.
*Dwaraka Varun et al. Unveiling the epigenetic impact of vegan vs. omnivorous diets on aging: insights from the Twins Nutrition Study (TwiNS). BMC Medicine. 2024.
2 months of eating vegan diet ‘knocks years off your biological age’: https://nypost.com/2024/07/29/lifestyle/2-months-of-eating-this-diet-knocks-years-off-your-biological-age/
Коментари към Веган диетата може да намали биологичната възраст на човек