Виртуалната реалност подобрява живота на хората с деменция

Технологията за виртуална реалност може значително да подобри качеството на живот на хората с деменция, като спомогне за припомняне на спомени, намаляване на агресията и подобряване на взаимодействията с болногледачите, смятат учени от университета в Кент. Проучването е проведено в Нортхемптън и включва изследователи от Университетското училище по инженерство и дигитални изкуства.
В изследването взимат участие осем доброволци на възраст между 41 и 88 години, които са болни от деменция. Всеки участник използва виртуални слушалки, за да „посети“ една от петте виртуални среди: катедрала, гора, пясъчен плаж, скалист бряг и селска сцена. Проведени са шестнадесет сесии, от които е събрана обратна връзка от пациентите и техните болногледачи.
Едно от ключовите открития е, че виртуалната реалност е помогнала на участниците да си спомнят моменти от миналото чрез предоставяне на нови стимули. Тези спомени осигуряват положително умствено развитие на пациентите, като по този начин подобряват тяхното социално взаимодействие с околните хора.
С напредването на технологиите е все по-лесно създаването на 360-градусови виртуални видеоклипове, които да пресъздават домовете или любимите места на отделните пациенти.
„Виртуалната реалност може да има положителни ефекти за пациентите с деменция, техните семейства и болногледачи. Тя осигурява по-богато и по-удовлетворяващо качество на живот. Със следващите проучвания ще бъде възможно да се направи оценка на виртуалните среди, които са от полза за пациентите.“, заяви д-р Джим Анг.
Необходимо е по-обширно проучване, за да се потвърдят резултатите, но първите сведения показват, че виртуалната реалност има огромен потенциал в тази област, категорични са учените.
medicalxpress.com, shrm.org
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Ваксина срещу херпес зостер намалява с 20% риска от деменция
- Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Тест за общ белтък в ликвор
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция
- Диета с ниско съдържание на сол
- Алтернативно лечение на деменция
Коментари към Виртуалната реалност подобрява живота на хората с деменция