Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
Учени смятат, че хората с увеличени и запълнени с течност пространства около малките кръвоносни съдове в мозъка са по-застрашени да развият когнитивно заболяване и деменция след време. Изследването е публикувано на 27.01.2021 г. в онлайн изданието на списание „Neurology®“ на Американската академия по неврология.
Периваскуларните пространства отговарят за изчистването на мозъка от отпадъчния материал и токсините и често се свързват с промените, които настъпват в него с напредването на възрастта.
В проучването на екипа са включени 414 души на средна възраст 80 години. Те решават когнитивни тестове, с които се оценяват паметта и аналитичните им умения. Участниците са изследвани за деменция както в самото начало, така и на всеки две години в продължение на осем години. Със същата честота върху тях се прилага ЯМР, който да установи има ли наличие на разширени периваскуларни пространства в две ключови области. Накрая се сравняват резултатите на хората с най-много на брой големи периваскуларни пространства и на тези с малко или липсващи такива.
Пациентите с разширени периваскуларни пространства – 3 пъти по-застрашени от деменция
„Големият брой разширени периваскуларни пространства в мозъка крие риск от когнитивен упадък и деменция“, пояснява авторът на изследването Матю Парадайс от Университета на Нов Южен Уелс в Сидни. Според него е рано да се правят заключения, тъй като тепърва трябва да се проследи развитието на тези пространства, които могат да се окажат важен биомаркер при диагностициране на пациенти с деменция.
Екипът изчислява, че доброволците с най-голям брой разширени периваскуларни пространства в двете ключови зони на мозъка са почти 3 пъти по-застрашени да развият деменция, докато трае проучването, в сравнение с останалите.
На 97 души (24%) е поставена диагноза деменция по време на изследването. От онези 31, които са определени като най-тежки случаи, тоест с най-много увеличени периваскуларни пространства, 12 (39%) са диагностицирани с когнитивното нарушение.
Вероятността участниците с най-многобройни разширени периваскуларни пространства да страдат от когнитивен упадък 4 години по-късно, въз основа на тяхното представяне на тестовете, също е много по-голяма, отколкото при онези с малко или липсващи увеличени пространства в мозъка.
Резултатите се запазват, дори, след като учените ги коригират спрямо възраст, високо кръвно налягане и диабет. Те вземат под внимание и признаците за друго заболяване на малките кръвоносни съдове в мозъка, което също би могло да увеличи риска от деменция.
Според Матю Парадайс периваскуларните пространства могат да бъдат не само показател за нарушение в малките съдове, но и биомаркер за когнитивно увреждане и деменция. Той припомня, че тяхното разширяване може да се дължи и на некачествено почистване на мозъка от отпадъчния материал.
Експертът все пак уточнява, че наличието на такива увеличени периваскуларни пространства невинаги води след себе си когнитивен упадък. Изследването по-скоро разкрива възможна връзка между двете.
Едно от ограниченията на проучването е, че когнитивните тестове са провеждани през две години, а ЯМР може да не е открил всички разширени периваскуларни пространства.
Трудът на учените е финансиран от австралийския национален съвет за здравно-медицински изследвания и програмата „Josh Woolfson.“
newswise.com/articles/can-large-fluid-filled-spaces-in-the-brain-help-identify-those-at-risk-of-dementia
Снимка: pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Диета с ниско съдържание на сол
- Как да подсилим паметта си
Коментари към Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция