Замаяността при изправяне подсказва за предразположеност към деменция, твърди Американската академия по неврология
Част от хората, които се чувстват замаяни, докато се изправят, може да са застрашени от деменция след години, гласи ново проучване, публикувано в списание „Neurology“, медицинското издание на Американската академия по неврология. Състоянието, наречено ортостатична хипотония, настъпва, когато човек усети внезапно падане на кръвното си налягане, докато се изправя. Важно е да се уточни, че учените са открили връзка с деменцията само при хора с рязък спад в систоличното кръвно налягане, но не и при хора с внезапно понижаване на диастоличното, или на кръвното си налягане като цяло. Показанията за систолично кръвно налягане се изписват първо, или най-отгоре, при измерване на общото кръвно налягане. Счита се, че систолична ортостатична хипотония настъпва, когато стойността падне с поне 15 mmHg в изправено положение.
Лори Рауч, доктор по фармация от университета в Калифорния, Сан Франциско, пояснява, че за целите на изследването е било необходимо да се следи кръвното налягане на участниците при смяна на позицията – от седнало в изправено положение. „Възможно е чрез наблюдението на тези спадове да се помогне на хората, потенциално застрашени от деменция, да съхранят мисловния си процес и умения, както и способността да запаметяват“, казва тя.
Страдащите от систолична ортостатична хипотония са по-застрашени от деменция в напреднала възраст
В проучването участват 2 131 души на средна възраст 73 години, които не са страдали от деменция в началото му. Показателите на кръвното им налягане са взети тогава, след това още веднъж след 1, 3 и 5 години. Общо 15% са били с ортостатична хипотония, 9% - със систолична ортостатична хипотония и 6% - с диастолична ортостатична хипотония.
През следващите 12 години участниците са били проследявани, за да се установи има ли някой, който вече страда от деменция. Общо 462, или 22%, са развили болестта.
Хората със систолична ортостатична хипотония са били с 40% по-застрашени от деменция, отколкото всички останали. 50 от 192 със систолична ортостатична хипотония, или 26%, се разболяват от деменция, в сравнение с 412 от 1939 без този тип хипотония, или 21%. След като взимат под внимание и други рискови фактори като диабет, тютюнопушене и злоупотреба с алкохол, експертите изчисляват, че при хората със систолична ортостатична хипотония вероятността да страдат от деменция след години е с 37% по-висока.
Учените също така забелязват, че при участниците, чието систолично налягане при изправяне се променя най-много с всяко следващо измерване през годините, е много по-голям шансът да развият деменция в напреднала възраст, за разлика от останалите, при които показателите са се променяли сравнително плавно.
Хората са разделени на 3 групи, в зависимост от степента на промяна в показанията на кръвното им налягане през годините. 24% от участниците, чиито стойности на систолично кръвно налягане са се влошили най-рязко, са проявили симптоми на деменция, докато процентът при хората с най-малки колебания е 19. Учените добавят и други фактори, които увеличават риска от деменция, и изчисляват, че при групата с най-драстични колебания на кръвното налягане, вероятността да се разболеят е с 35% по-висока, отколкото при тези в групата с най-малки разлики в стойностите му.
Рауч уточнява, че на този етап изследването е само информативно и не изтъква причини и ефекти. То само показва връзката между показанията на кръвното налягане и вероятността човек да развие деменция в напреднала възраст. Друго важно пояснение е, че тук не се прави разграничение между форми като болест на Алцхаймер и съдова деменция.
Американска академия по неврология; Снимка: pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Анозогнозия – не разбирам, че съм болен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
Коментари към Замаяността при изправяне подсказва за предразположеност към деменция, твърди Американската академия по неврология